«
GİZEMLİ CANLILAR

Antarktika’da bazı araştırmalar yapan bilim insanları, buz tabakasının derinliklerinde daha önce hiç görülmeyen gizemli canlılar tespit etti. Araştırmacılar, Antarktika sahanlığı altında gizlenen bu gizemli canlıları incelemek için yarım milimlik buzları deldi. Canlı türlerinin sınıflandırılması ilgili çalışmalar sürdürülüyor.

.

Antarktika’da Gizemli Canlılar Bulundu!

.

Antarktika’da Yeni Keşifler Yapılıyor

.

Antarktika’nın Filchner-Ronne Buz Sahanlığı’nda bulunan yarım mil kalınlığındaki bir buz kütlesini inceleyen araştırmacılar, buz kütlesinin altında bulunan bir kayanın içinden geçen garip canlılara rastladılar. GoPro kullanarak 4000 fitten fazla derinlikteki kayayı inceleyen İngiliz Antarktik Araştırması’ndan kutup bilimcilerinin oluşturduğu ekip, başında uzaylı antenlerini andıran saplar olan canlıların görüntülerini aldı.

.

İngiliz Antarktik Araştırması’nın baş yazarı olan Huw Griffits tarafından yapılan basın açıklamasında “Bu keşif, fikirleri farklı bir yöne iten ve bize Antarktika deniz yaşamının inanılmaz derecede özel olduğunu gösteren şanlı olaylardan biridir” dedi.

.

Antarktika’da Gizemli Canlılar Bulundu!

.

Açık okyanustaki derinlikte yaşam bulma ilginç değil. Ancak 160 mil içeride, buz tabakasının altında, bir keşif yapılması, ilgi çekiyor. Sadece hareketli canlıların Antarktika’nın altında böyle bir yeri işgal ettiği düşünülüyordu. Bunun sebebiyse tamamen bölgedeki besin eksikliğiydi. Yapılan keşifte 22 ayrı canlının bulunması da öğrenilecek çok şey olduğunu bizlere gösteriyor.

.

Araştırmacılar, açık okyanustaki bu tarz yaratıkların hidrotermal menfezler ve derinliklerdeki taşların arasında hayatta kalabileceklerini belirtiyor. Ayrıca iklim değişikliğinin getirdiği riskler nedeniyle bu gibi canlıların yaşam alanlarına veda etmeleri tehlikesi de mevcut.

.

Şimdilik yalnızca bir tenis kortu kadar, yani 200 metrekarelik bir alanı inceleyen bilim insanlarının habitatları incelemek için 1,5 milyon kilometrekareden fazla bir alanı tarayarak çalışmaları gerekiyor.

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *