«
iphone-12-lightning-kablosu-ortaya-cikti

Apple , Çin’e olan bağımlılığını olabildiğince azaltmaya çalışmaktadır. Şirketin fason üreticileri Hindistan gibi diğer ülkelerdeki üretimi artırırken, teknoloji devinin tedarikçi listesi de değişiyor.

Yeni piyasaya çıkan iPhone 12 Pro’nun kısa süre önce sökülmesinde, Güney Koreli şirketler tarafından üretilen bileşenlerin telefon değerinin neredeyse yüzde 27’sini oluşturduğu bulundu. Bu, geçen seneye göre yüzde 9,1 puanlık önemli bir artış olduğunu belirtiyor.

Apple iPhone 12 Pro Teardown

Güney Kore yapımı bileşenlerin payının, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen parçaların toplam birleşik payından daha fazla olması dikkat çekicidir. Raporda ortaya bir high-end maliyeti iPhone 12 Pro sırasıyla $ 406 (3.205,13 Türk Lirası)  ve 26.8 yüzde Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri hesabından bileşenleri ve değere göre yüzde 21.9 olduğunu.

Bunun temel sebebi, şirketin hem Güney Kore’den hem de kategorinin liderlerinden Samsung Display ve LG Display tarafından sağlanan yeni iPhone modelleri için OLED ekran panellerini benimseme kararından kaynaklı olarak.

Apple iPhone 12 Pro Bileşenleri Paylaşımı

Samsung, OLED panellerinin yanı sıra iPhone 12 modelleri için Apple’a bellek yongaları da sağlıyor. Şirketin bir diğer önemli tedarikçisi ise, her biri 5,4 ABD Doları veya 7,4 ABD Doları civarında fiyatlandırılan üç kamera lensi sağlayan Japonya merkezli olan Sony .

Bataryaya gelince, telefonun batarya kapasitesinin yüzde 10 oranında azaldığı , iPhone’un artık 5G bağlantı desteği ile birlikte gelmesi sebebi ile ek parçalar için yer açması muhtemel olduğu ifade ediyor. Pil hücreleri, Japonya’nın TDK’sının Hong Kong merkezli bir yan kuruluşu olan Amperex Technology Ltd. (ATL) tarafından tedarik edilmektedir.

Apple iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max'i Tanıttı - Apple (TR)

Çin yapımı bileşenler, toplam değerin yüzde 5’inden azını oluşturuyordu. Bunun sebebi ise , ABD-Çin ticaret savaşı sırasında yükselen ticari gerilimler olabilme ihtimali bulunmaktadır . Bu sebeb ile  Apple, üretimi başka bölgelere taşımaya çalışıyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *