«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. ArcFox Alpha-T Yeni Elektrikli Araç İncelemesi Beygir Gücü ve Tork Nedir?

ArcFox Alpha-T Yeni Elektrikli Araç İncelemesi Beygir Gücü ve Tork Nedir?

e1

Çinli yapmak isterse en mükemmelini yapabilir, işte bunun kanıtı da ArcFox Alpha-T Yeni Elektrikli Araç sevgili okurlar. Daha önce Çinli firmaların ürettiği elektrikli araçlara dünya bir tarafı ile gülüyordu ama Çin bu işe gerçekten eğilmemişti. Tesla işin kaymağını yemeğe başlayınca Çinli şirketler de bu işi ciddi bir şekilde ele almaya karar verdiler. Ortaya çıkardıkları araç tam 653 km menzile sahip. Yani ortam şartları da tabi ki bu menzili düşürecek, engebesi inişi çıkışı kötü hava şartları derken kafadan bir 100 km’yi gözden çıkarsak bile yine bize 553 km menzil kalıyor.

ArcFox Alpha-T Yeni Elektrikli Araç Tutacak mı?

Son derece şık ve modern bir tasarımı da bulunan elektrikli araba, sadece minyon tipli Çinliler için değil, tüm dünya insanlarına hitap edebilecek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir araba oldu. Bu makalede resimlerini vereceğimiz aracın büyüklüğüne ve iç dizaynına daha yakın baktığınızda göreceksiniz ki bu aracın, en ünlü elektrikli araba modellerinden bir eksiği yok. Üstelik aracın başlangıç fiyatı da öyle ucuz değil. Bazı kaynaklara göre 40.000 dolar bazı kaynaklara göre de 40.000 Euro satış fiyatı var. Elektrikli araba 218 Beygir gücünde 2 tane elektrikli motor içeriyor. Aracın pil kapasitesi 93,6 KWh olarak karşımıza çıkıyor ki bu büyük bir kapasite. Çinli firma ilk etapta bu araçtan 180 bin adet üretip satacak. İkinci baskıda 300 bin adet üretmeyi planlıyorlar. ArcFox Alpha-T Yeni Elektrikli arabanın sadece Çin’de satılması da mümkün. 1.5 milyar nüfus her yeni ürünü eritebilecek güçte. Kaldı ki bize yetişene dek Hindistan ve Pakistan var. Aracın boyutlarına gelince, araç 1 m 90 cm genişliğinde, 1.60 m yüksekliğinde ve 4.7 m uzunluğunda… Araç 360 Newton metre Tork üretiyor. İç donanımı da oldukça teknolojik ama firma araç hakkında çok detay vermedi. İki Çinli şirket olan Magna ve BAIC isimli şirketlerin ortak üretimi olan yepyeni bir elektrikli araç olan ArcFox Alpha-T Yeni Elektrikli araba ilk etapta Avrupa’ya ihraç edilmeyecek.

Araçlarda Tork ve Beygir Gücü Nedir Nasıl Hesaplanır?

Araçlar için tork, kaba tabir ile pistonların krank miline uyguladığı kuvvettir. Birimi de momentin birimidir. Diğer bir ifade ile bir çarkı döndürmeye çalıştığınızı düşünelim. Kuvvet (F) x kuvvet kolu (m) bize momenti verir. Az güç ile çok iş yapmayı da ifade eder. Tork ile daha güçlü bir dönme hareketi sağlanırken hızdan da fedakarlık edilir. Dizel motorlarda piston kolu uzundur. Yani kuvvetin kuvvet kolu uzun seçildiğinden elde edilen Tork da bu uzunlukla doğru orantılı olarak büyüdüğünden, güç gerektiren sistemlerde kuvvet kolu büyük seçilir. Böylece bu sistemin hızı daha az olur ama güç daha yüksek olur. Ağır iş yapan tüm araçların dizel ile çalışması ve piston kollarının daha uzun dizayn edilmesinin nedeni daha fazla TORK elde etmektir. İster dizel ister benzinli ya da ister elektrikli araçlarda TORK yine güç ile ilgili bir kavramdır. Tork değeri yüksek olan araç, düşük olan aracı çekebilir. Dik bir yokuşta rahat çıkabilen araç, torku yüksek olan araç olacaktır. Tork ve Beygir gücü kavramlarını da değerlendirmemiz gerekiyor. Beygir gücü nedir? Buharlı bir makine icat eden mühendis, icat ettiği motorun gücünü ifade etmek için bir yol arıyordu. İnsanlar o zamanlarda gücün birimi olan Watt kavramını anlamıyordu. Onlara anlayabilecekleri bir kavram üzerinden ifade etmek gerekiyordu. Mühendisimiz ünlü James Watt idi. Yardımcısı ile beraber atların gücünü ölçmeye ve taşıma kabiliyetlerini değerlendirmeye başladılar. Bir atın 550 Pound ağırlığındaki bir yükü 1 saniyede 1 Feet mesafeye taşımasını temel ölçü kabul ettiler. 1 dakika sürede ise aynı güçle 33.000 pound bir ağırlık taşınacağını buldular ve buna bir HP yani beygir gücü adını verdiler. Böylece halk motor satın alırken kaç HP değerde olduğunu öğrenerek kaç atın gücüne karşılık geleceğini çok rahat hesap edebildiler. Sonra bunu insanlara ve karıncalara da oranladılar. Mesela çok güçlü bir insan 1/5 beygir gücündedir. 3 milyon karıncanın yaptığı iş de 1 beygir gücüne eşittir. Bunun gibi hesaplamalarla enerji dönüşümleri ve birimler anlam ifade etmeye başladılar.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *