«
  1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Başlıca Sosyal Medya Platformlarında Artan Para Dolandırıcılığı için Doğrulama

Başlıca Sosyal Medya Platformlarında Artan Para Dolandırıcılığı için Doğrulama

mavi-tik-eHkp_cover

Çoğu sosyal medya platformunda doğrulama durumu almak, hemen hemen herkesin isteyeceği türden bir şeydir. Hangi alanda olursanız olun, ister müzisyen, ister politikacı veya etkileyici olun, mavi tik almak, o alanda meşru bir birey veya işletme olduğunuzun bir işaretidir. Doğrulanmanın her konuda çok daha fazla ciddiye alınmanızı sağlayacak bir şey olduğunu söylemek yeterlidir, bu nedenle pek çok insanın kendilerini doğrulamanın bir yolunu bulmanın yollarını aramaya başlaması anlaşılabilir bir durumdur. .

Şimdi, çoğunlukla sosyal medya platformları, insanların doğrulanmasına izin vermek için oldukça katı kurallara sahip olacak. Gerçekten takipçisi olan ve bir dereceye kadar bu alanın saygın/yetkili üyeleri olan çoğu kişi mavi onay işareti alacak, ancak bir doğrulama rozeti isteyen birçok kişi, kendilerini yönlendirebilecek yeterlilikte olmadıklarını görecektir. görünüşte onlara çok arzuladıkları doğrulamayı sağlayacak başka çözümler aramak.

Bununla ilgili tek sorun, bu tür bir şey için kriterleri karşılayıp karşılamadığınızı doğrulayabileceğini iddia eden biriyle iletişim kurmanız durumunda, dolandırılma olasılığınız çok yüksektir. Sosyal medyada bu tür birçok dolandırıcılık ortaya çıkıyor ve TikTok’ta 30 veya daha fazla gün boyunca takip edilen kullanıcıların gıpta ile bakılan mavi tik alma yolunda kendilerine iyi bir yol gösterecek bir form doldurabileceklerini söyleyen bir dolandırıcılık var.

Kötü niyetli aktörlerin böyle bir şey yapmak istemelerinin birçok nedeni var. Her şeyden önce, doldurduğunuz formlar genellikle oldukça önemli bilgiler içerir. Farkına varamayacağınız şey, çoğu zaman bu bilgilerin son derece değerli olduğu ve kötü niyetli aktörlerin, onlar için mümkün olan her zaman ellerine geçmek için hiçbir şeyden vazgeçmeyecekleridir. Form, bu bilgileri göndermenizi gerektireceğinden, kötü niyetli aktörler, verilerinizi elde etmek için bu taktiği kullanır ve daha sonra potansiyel olarak, onlara büyük miktarda para getirebilecek en yüksek teklifi verene satar.

Burada da tehdit altında olanlar sadece küçük zaman etkileyicileri veya mavi tik işaretinin bir statü sembolü olmasını isteyenler değil. Bir platformda doğrulanmayı başarırsanız, dolandırıcılar muhtemelen size verdikleri talimatları uyguladığınız sürece diğer platformlarda da doğrulanabileceğinizi söyleyerek sizi hedef alacaklardır. Bu durumdaki tehdit, çok fazla erişimi olan hesapları içereceğinden belki daha da şiddetlidir ve diğer platformlarda doğrulamayı sürdürürken özel bilgiler gönderirseniz, ilk doğrulanmış hesabınızın güvenliğinin ihlal edilmesi ihtimali vardır.

Kötü niyetli aktörler, her zaman çeşitli doğrulanmış hesaplara yasa dışı bir şekilde erişmeye çalışır. Böyle bir şey yapmak istemelerinin ana nedeni, bu hesapları her türlü planı zorlamak için kullanabilmeleridir, birçoğu ücretsiz bitcoin veya benzeri bir şey vaat ediyor. Bu dolandırıcılıkları tanıdıkları doğrulanmış hesaplardan gören kullanıcıların bu numaralara düşme olasılığı daha yüksektir, bu nedenle doğrulama modeli, kötü niyetli aktörlerin odaklanabilecekleri daha fazla hedef elde ettiği bir duruma neden olur. Gerçek tanınmış kişileri sahte hesaplardan ayırt etmek için doğrulama önemli olsa da, mavi tik arayışı, çevrimiçi ortamda yepyeni bir dolandırıcılık dalgası yarattı.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *