«
mx-81-4

Burada gördüğünüz Mazda MX-81 Aria Konseptinin arkasında komik bir hikaye var. Mazda’nın ilk deneysel konsept aracı olarak 1981 Tokyo Motor Show’da tanıtıldı (MX, Mazda eXperimental içindir). İtalyan karoser üreticisi Bertone’den Marc Dechamps tarafından tasarlanan MX-81 Aria, ilginç 80’lerin Japon mühendisliği ve muhteşem İtalyan stilinin bir birleşimidir.

Geri çekilebilir, dikdörtgen şekilli direksiyon simidi (ortada yerleşik bir mini CRT ekranla birlikte) sizin için yeterince ilginç değilse, o zaman belki bedenle aynı hizada oturan panoramik pencereler fikrinizi değiştirir. Söylentilere göre, Marcelo Gandini’nin Volvo Tundra Konsepti, MX-81 Aria’nın uzay çağı tasarımının arkasındaki ilham kaynağıydı. Yine de konseptin yumuşak kama profilini, açılır farları, dikey arka farları ve geri çekilebilir sileceklerini seviyoruz.

Bu tamamen restore edilmiş Mazda MX-81 Aria Konsepti, muhteşem bir geçmişi ön plana çıkarıyor

1981 Tokyo Motor Show’dan sonra, MX-81 Aria sonraki kırk yılını Mazda’nın Fuchizaki deposunda tecrit altında geçirdi. Meraklı bir Mazda çalışanı geçen yıl Sevgililer Günü’nde bu altın renkli hazineye rastlayana kadar orada oturup toz topladı.

Sorular yağmaya başladı. Bu araba nedir ve son kırk yılda toz toplamak için ne yapıyor? Mazda , aracın hemen hemen mükemmel durumda olduğunu göz önünde bulundurarak, bir sonraki en iyi şeyin onu eski ihtişamına geri getirmek olduğuna karar verdi. Mazda işe gitti ve restorasyon sürecini başlatmak için arabayı Hiroshima Genel Merkezine gönderdi.

Bu tamamen restore edilmiş Mazda MX-81 Aria Konsepti, muhteşem bir geçmişi ön plana çıkarıyor

Mazda işe motor, direksiyon, frenler ve elektroniklerle başladı. MX-81 Aria Concept, Mazda’nın dördüncü nesil 323 / Familia / Protégé önden çekişli platformunu kullanıyor. Uzay çağı görünümüne rağmen, yeterli bir 126 beygir gücü pompalayan, 1.5 litrelik dört silindirli bir motora sahip.

Yağlı parçalarla uğraştıktan sonra Mazda, gövde panellerini, boyayı ve eski tarz iç mekanı yenilemek için aracı İtalya’nın Torino kentindeki SuperStile’a gönderdi. SuperStile ortağı Flartech’in kurucu ortağı Flavio Gallizio, “Bu projeden geriye kalan, 40 yıldır görünmeyen bir nesneyi gün ışığına çıkarmanın onurudur” dedi.

Yeterince sert bakarsanız, Mazda MX-81 Aria’nın ön klibi, birinci nesil MX-5 NA modelini ve ikincisi yedinci nesil Familia kompakt sedan ve hatchback’i temel alan Mazda Lantis / Astina’yı andırıyor. -up farlar.

Bu tamamen restore edilmiş Mazda MX-81 Aria Konsepti, muhteşem bir geçmişi ön plana çıkarıyor

MX-5’in artık ikonik olduğu kadar, her şeyi başlatan konsept araca saygı duymak çok önemli.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *