«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Çiçek Gibi Açabilen Sera İnşa Edildi: Birçok Bitkiye Ev Sahipliği Yapıyor

Çiçek Gibi Açabilen Sera İnşa Edildi: Birçok Bitkiye Ev Sahipliği Yapıyor

Ekran görüntüsü 2022-06-30 201638

Birleşik Krallık odaklı Heatherwick Studio, ‘çiçek gibi’ açabilen bir sera tasarladı. Oldukça enteresan bir dizayna sahip olan bu yapının çoğu bitkiyi içersinde barındırdığı aktarıldı.
Hepimizin bildiği gibi, bitkilerin yetiştirilmesine ideal şartların sağlanması hedefi ile düzenlenen ve cam gibi materyaller ile örtülü olan yapılara ‘sera’ ismi verilir. Dünyanın çoğu yerinde görebileceğiniz bu yöntem, uzun yıllardır kullanılıyor ve bitki yetiştiriciliği amacıyla büyük ehemmiyet taşıyor.

Şimdi de Birleşik Kurallık’ta tespit edilen Heatherwick Studio, gerektiğince enteresan bir dizayna sahip bir sera inşa etti. Batı Sussex de bulunduğu ifade edilen bu yapı, bir çiçek gibi açmasıyla büyük ilgi çekiyor.

Çiçek gibi açılabiliyor

Açıklamalara göre tıpkı içersindeki bitkiler gibi ‘çiçek açabilen’ bu yapı, Woolbeding Gardens’da bulunuyor. Bunun yanı sıra seranın açılmasının yalnızca dört dakika sürdüğü ve tıpkı baharda açan bir çiçeği andırdığı belirtiliyor. Hem de yapının bir hidrolik sistem kullandığı, 10 cam ve alimunyum parçaya sahip bulunduğu aktarılıyor.

Şekliyle elması da andıran bu yapı, güneş ışığının dairesel bir düzende bitkilere gelmesini sağlıyor. Hem de, subtropikal bitkiler amacıyla yapının soğuk havalarda kapalı hâlde kalacağı da aktarılıyor. Bunun yanı sıra yapının içersinde Vietnam ve Çin’e özgü Aralia vietnamensis adlı bir seyrek bitkinin yer aldığı aktarılırken muz ağaçları, manolyalar gibi çoğu değişik cinsten bitkileri de içerdiği de belirtiliyor.
Yetkililer de gerçekleştirdikleri açıklamalarda, “Heatherwick Glasshouse, teknik dizayn ve mühendisliğin en ileri noktasını temsil ediyor” ifadelerini kullandı. Ek olarak Heatherwick Studio’nun kurucusu Thomas Heatherwick şu açıklamalarda bulundu: “Yavaşça açılan bu yapı, en başta bir mücehveri daha sonra ise taç gibi bir nesneyi andırıyor ve büyüleyici güzellikteki bahçeye ismim atmanızı sağlıyor.”
Son olarak 141 metrekarelik bu yapının, bitkileri taşımak amacıyla sarfedilen cam teraryumlardan ilham alınarak inşa edildiği belirtiliyor.

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *