«
pazarlamacilarin-web-sitesi-icin-yapmasi-gerekenler[1]

Çok Dilde İçerik Yayınlarken Dikkat Edilecek Unsurlar

Yurtdışı pazarlarına açılmanın ilk yolu bu pazarın müşteri kitlesine ana dillerinde hitap etmekten geçer. Çok dilde içerik pazarlama stratejisi ile farklı dilleri konuşan müşteriler hedeflenir, yaratıcı ve faydalı içerikler ile müşterilerin ilgileri ve ihtiyaçları doğrultularında yaratıcı içerikler paylaşılır ve böylece çeşitli kültürlerde markaya olan güven artırılır. Bu bağlamda hedeflenen müşteri kitlesini oluşturmak için yazılan içeriklerin o kitlenin konuştuğu dilde yetkin, kültüre hâkim bir içerik yazarı tarafından yazılması gerekir. Aksi takdirde hedeflenen kültüre uyum sağlamayan, insanların ilgisini çekmeyen içeriklerin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Küresele açılım sürecinde tüm yabancı dil içerik ihtiyaçları için kaliteli online içerik ajansları ile iletişime geçerek farklı dillerde yetkin içerik yazarlarından yararlı olacaktır.

İçerik Yazımının Esasları Nelerdir?

İçerik yazımında en önemli unsur konunun nasıl ele alındığıdır. Dijital ortamda milyonlarca içeriğin bulunduğunu düşünürsek artık içerikler ile okuyucuları müşterilere çevirmenin yolunun özgün ve kaliteli içerik yazmaktan geçtiğini söyleyebiliriz. Bunun için ise konu hakkında detaylı araştırma yapılmalı ve yeterli bir literatür taraması gerçekleştirilmelidir. Böylece internette kolay kolay bulunamayan ve okuyucuları yeni bir şeyler öğreten içerikler ortaya çıkacaktır. Bunun yanı sıra dil kullanımı yazılan içeriğin müşteriye hitap etmesinde çok önemli bir unsurdur. Hiçbir yazım yanlışı olmamalı, gereksiz veya zor anlaşılan kelimeler kullanılmamalı ve paragraflar okuyucuların gözünü yormayacak veya onların ilgisini kaçırmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Çok uzun paragraflardan da çok kısa paragraflardan da kaçınılmalıdır.

Arama motorlarında öne çıkma amacıyla bir anahtar kelime araştırması yapılarak içerikte uygun anahtar kelimeler kullanılmalı, bu kelimelere meta açıklamalarda ve içerik başlığında yer verilmelidir. İçerik görsellerle, örneklerle ve mümkün ise bilimsel verilerle desteklenmelidir.

Yabancı Dilde İçerik Yazımı Nasıl Olmalıdır?

Yabancı dilde içerik yazımı için hem içerik yazımının esaslarına hâkim hem de farklı dillerde ana dil seviyesinde yetkinliğe sahip bir içerik yazarı tercih edilmelidir. Yurtdışına açılırken birçok şirketin yaptığı en büyük yanlış içerik pazarlama bütçesinden kısarak içeriklerini tercüme ettirmektir. Fakat ne yazık ki dünyanın çeşitli bölgelerinde kültürel hassasiyetler ve değerler farklı olduğundan bir kültürde normal olan bir cümle başka bir kültüre sahip okuyucular için hakaret içeren bir içeriğe dönüşme potansiyeline sahiptir. Böyle durumlara örnek olarak KFC’nin “Parmak ısırtan lezzet” sloganı verilebilir. Çinceye çevrildiğinde tamamen farklı bir anlama sahip olduğundan Çin halkının ilgisini kazanamayan KFC, Çin’e açılmak için 10 yıl daha beklemek zorunda kalmıştı.

Marka sloganları ve içerikleri farklı dillere tercüme edildiğinde sonucun garip duran cümlelerle sonuçlanması kaçınılmazdır. Bu nedenle bu dillere ve dilleri konuşan insanların kültürüne hâkim bir dil uzmanı ile çalışarak kreatif içerikler üretilmeli ve hedeflenen kitlenin ilgisini çeken unsurlara hitap eden yeni bir yabancı dilde içerik çıkmalıdır.

Tüketiciler kendilerine hitap eden, yerel hissettiren markaları tercih etme eğiliminde olduğundan küresele açılırken dikkat edilecek en önemli şey her yeni pazarda o pazarın gereksinimlerini yerine getirmeye çalışmaktır. Bu nedenle de tüm içerik ihtiyaçlarında yetkin içerik yazarlarıyla dolu bir içerik ajansı ile çalışmak kritik önem taşımaktadır. Örneği Protranslate gibi bir dijital içerik ajansı ile çalışmak dünyanın her bir ucundan yetkin içerik yazarları ile iletişim haline geçerek içeriklerinizin açılmak istediğiniz pazarların kültüründe yetkin yazarlar tarafından yazılmasını mümkün kılacaktır. 7/24 siparişe aşık online platformu ve süreçte her türlü sorunuzda yardımcı olacak ilgili müşteri hizmetleri ile Protranslate, çok dilde içerik ihtiyaçlarınız için günün her saati bir tık uzağınızda.

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

avatar

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *