«
Tyler-Durden-Fight-Club

Dövüş Kulübü Fight komut aynı adı Chuck Palahniuk’un kitabından uyarlanmıştır. Bu, Fox 2000’in ilk filmiydi ve tartışmasız şimdiye kadar yapılmış en iyi filmlerden biri olmasına rağmen, Fox 2000’deki yöneticilerin filmden nefret ettiği bildirildi. 

Bu senaryonun nasıl bu kadar iyi çalıştığını daha iyi anlamanız için Dövüş Kulübü konusuna, alıntılara, karakterlere ve sona dokunarak Dövüş Kulübü senaryosunun analizini sağlayacağız .

Dövüş Kulübü dolambaçlı ve dönüşlü ama film, hayranların tek bir izlemede bulabileceğinden çok daha fazla gizli şey içeriyor.

Yönetmen David Fincher’ın X Kuşağı Dövüş Kulübü’ne yönelik topyekûn saldırısının yirmi yıl olduğuna inanmak zor. Kara komediyi tam olarak nasıl pazarlayacaklarını bilemeyen stüdyolar sayesinde kısa sürede büyük bir kült film haline geldi. Bunu böyle pazarladıklarını bilselerdi, tüm kasvetli alt tonlara rağmen, halkın gözünde doksanların en iyi filmi olarak düşebilirdi.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

Filmi izlememiş olanlar için öncelikle – yirmi yıldır neredeydiniz?! İkincisi, içlerinden biri çılgına dönerken gizli bir kulüp başlatan ve kulübü halka biraz anarşi getirmek için kullanmaya çalışan iki arkadaşın hikayesi. Bu bir kara komedi gibi gelmiyor ama filmi izledikten sonra durumun ne kadar saçma olduğunu görebileceksiniz.

Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham-Carter’ın başrollerini paylaştığı Dövüş Kulübü , izledikten yıllar sonra bile size bağlı kalmanın yolunu buluyor. Kimyasal yanık gibi. Sonraki tekrarlarda, ilk seferde yakalayamadığınız her türlü eğlenceli şeyi bulacaksınız. Filmin hemen her karesinde benzersiz ve garip bir şekilde “kapalı” bir şey var. İşte bu örneklerden sadece birkaçı. İşte Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey.

25)Açılış Uyarısı

Açılış jeneriği yayılmadan önce bile film için gizli kırıntılar var. Gerçekten hızlı bir gözünüz varsa, film başlamadan hemen önce ekranda bir uyarı açılır penceresini yakalayabilirsiniz.

Ancak bir hızlı okuyucu değilseniz, burada resmedilen bu saçma sapan sorumluluk reddi beyanını DVD versiyonu oynatılmadan hemen önce okuyabilmenizin hiçbir yolu yoktur. Ama şimdi okuduktan sonra, izleyeceğiniz filmin dilini sıkıca yanağına dikmiş olduğu anlaşılıyor.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

24)Tyler, Tyler Her Yerde

Edward Norton tarafından oynanan Anlatıcı ile tanıştığımızda, sıradan bir ofis drone’su. Adam uyuyamıyor ve işine pek düşkün değil. O sadece genç yetişkinliğin dipsiz boşluğunu bir Ikea kataloğundan satın almak istediği her şeyle dolduran bir adam. Tyler ile ilk kez tanışana kadar.

Sadece, ilk kez mi? Kartal gözünüz varsa ve dikkat ediyorsanız, bu ikisi tanışmadan önce Brad Pitt’in Tyler Durden’ını birkaç kez görmüşsünüzdür. O dört farklı karede bir göz kırpıyor. Ayrıca Anlatıcı’nın izlediği Bridgeworth Suites için bir reklam var ve Tyler tam onun önünde.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

23)Hattınızı Nasıl Girersiniz?

Filmin ikinci bölümünün en önemli yönlerinden biri, Tyler, Marla ve Anlatıcı arasındaki aşk üçgeni veya eksikliğidir. Anlatıcı önce Marla Singer, sonra Tyler ile tanışır. İşte eğlence burada başlıyor – bu ikisi bir araya geldikten sonra, Marla tükeniyor ve “[çıkarılmanı] istiyorum” diyor.

Filmin yapımcısı Laura Ziskin, dizinin çekilmesi için yalvardı. Fincher kabul etti, ancak yeni hattın değiştirilememesi şartıyla. Bu nedenle, daha komik ve daha saldırgan “ilkokul” satırına sahip olmamızın nedeni budur.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

22)Köfte Kilo Verdi

Filmdeki birçok kamera hücresinden biri rock tanrısı Meat Loaf Aday’dan. Kulüp üyesi Robert Paulson’ı canlandırdı. Anlatıcı ile bir destek grubu toplantısında tanışır ve ikisi biraz arkadaşlık kurar.

Bir adamın mamutu, kariyerinde bir süre için çok kiloluydu ve Bob rolüne alınmadan önce aslında çok fazla kilo kaybetmişti. Mürettebat ona kuş tohumlarıyla dolu bir takım giydirdi. Biri anatomik olarak doğruydu, biri değildi.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

21)Mars’a 30 Saniye

Jared Leto, filmdeki bir başka kamera hücresi karakteridir. Angel Face olarak, çocuk sadece Tyler’ın mesajına %100 bağlı görünmekle kalmıyor, aynı zamanda Tyler da ondan hoşlanıyor gibi görünüyor. Güzel çocuk, sonunda “güzel bir şeyi yok etmek istediği” için Anlatıcı tarafından yüzünü hırpaladı.

Filmden bir yıl önce Leto, 30 Seconds To Mars adlı deneysel rock grubunu kurmuştu. Tyler’ın konuşmalarından birinde bununla ilgili bir şaka var. Hepimizin nasıl rock yıldızı olmayı hayal ederek büyüdüğünü ve olmayacağımızı anlatıyor. Bunu söylediğinde gözlerini yeni yeni çıkmış rock yıldızı Leto’ya dikmiş oluyor.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

20)Yakından Izle

Filmin büyük bükümü, birçok büküm sonu gibi, filmi daha önce hiç izlememiş birine dayanıyor. Dövüş Kulübü’nün size yüklediği zihin saldırısını deneyimledikten sonra geri dönün ve filmi izleyin. Tyler ve Anlatıcı arasında bükümü ele vermeyen nadiren bir sahne vardır.

Çift otobüse bindiğinde, Tyler yanından geçer ve Anlatıcı bozuk parayı içeri atar. Çarpıştıklarında, yabancı Tyler’ın yanından geçer ve Anlatıcı’ya çarpar. Bu bitler, Anlatıcı’nın her ikisini de ödediği veya adamın Tyler’a çarpmadığı şeklinde yorumlanabilir. Ama sonra, yolcu her zaman arabanın sürücü tarafından iniyor olsa bile, Anlatıcı’nın nedenini açıklayın.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

19)Starbucks, Starbucks Her Yerde

Filmin ana temalarından biri, X Kuşağının düşüşü ve kesintisiz reklamcılığın değerleridir. Bunu sergilemek için yönetmen David Fincher, filmdeki hemen hemen her sahneye bir Starbucks bardağı koymuştu.

Waldo Nerede oynamak gibi, bu kullanışlı web sitesini kullanarak kupayı bulma oyunu oynayabilirsiniz . Garip bir şekilde, şirket her yerde fincanlarıyla ilgili bir sorun yaşamadı ama Tyler’ın havaya uçurduğu kahve dükkanına adlarının eklenmesini istemedi.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

18)Pitt’in Jacked – Norton, Çok Değil

Hem Tyler hem de Anlatıcı ile tanıştığımız andan itibaren, çok farklı fiziğe sahip çok farklı iki insanının kar yağdığı kadar açık. Brad Pitt ve Edward Norton rollerini hazırlarken, Tyler’ın granitten yontulmuş gibi görünmesi konusunda bilinçli bir karar verdiler.

Norton, sıkıcı Anlatıcı’yı oynamak için bir miktar ağırlık ve kas bırakmak zorunda kaldı. American History X adlı dramanın çekimlerini yeni bitirmişti; aktörün bir ev kadar büyük olduğu yer.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

17)Suç, Yaramazlık, Sabun

Dövüş Kulübü – [Suç] afişlerinin hepsinde garip bir slogan vardı. Yaramazlık. Sabun. Filmi görene kadar, bunun ne anlama geldiği veya filmin çeşitli hicivlerinde nasıl oynadığı hakkında hiçbir fikriniz yok.

Filmde Pitt ve Norton’ın sabun yaptığı sahneler o kadar da az değil. Ancak bu, rollerinin havasına girmek için sabun yapımı dersleri almalarını engellemedi. Bir California Butiği olan Vaftiz Anne Teyze’den öğrendiler .

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

16)DiCaprio Cameo

Doksanların en büyük kalp atışlarından üçünün Dövüş Kulübü’nde olduğunu biliyor muydunuz ? Üçünden ikisini bulmak kolaydır. Açıkçası, Brad Pitt ve daha sonra sadece Benim Sözde Hayatım, Jared Leto ile tanındı. Ama bir tane daha var ve yeni Quentin Tarantino filminde tekrar Pitt ile birlikte rol almak üzere.

Filmde Leonardo DiCaprio da var. Ya da en azından donmuş nefesi öyle. “Mağaranıza gidin” bölümlerinden biri sırasında, kurgu ekibi, oyuncunun Titanik’ten gelen donmuş nefesini kullandı.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

15)Bob Gömlek Yok Kuralını Yıkıyor

Kulübün ilk iki kuralını çiğneyen bu gizli cemiyetin her üyesinin yanında; Bob da altıncı kurala uymuyor. “Altıncı Kural: Gömlek yok, ayakkabı yok” diyor Tyler. Bob gömleği olmadan asla görülmez. Meat Loaf her zaman kuralları çiğniyor, o rock asi.

Anlatıcıya göre, bir sandığı olduğu düşünüldüğünde, MPAA’nın Bob’un göğüs olmadan savaşmasına izin vermesine imkan yoktu. Bununla birlikte, filmin bize attığı bir çarpık şaka daha yapmış olurdu.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

14)Anlatıcı Hiç Adlandırılmadı

Bilmeyenler için, film yazar Chuck Palahniuk’un aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Hem kendisinin hem de Tyler’ın hikayesini anlatan ana karakterin bir ismi yok. Karakter, kendisinden “Joe” olarak bahseden eski Reader’s Digest makalelerini okur.

Film için Anlatıcı’nın “adı” Jack’tir. Ama ismine rağmen, Marla’nın sonunda ondan ismiyle bahsettiği doruğa ulaşan üçüncü bölüme kadar, filmde ona hiçbir zaman bir isim verilmez.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

13)Anlatıcı, Tyler Saldırıya Uğradığında Hareket Eder

Filmin harika sahnelerinden birinde, Tyler, barın sahibi Lou tarafından ondan katran dövülür. Karşılık vermiyor, Lou’nun tüm saldırganlığını ve hayal kırıklığını dışarı atmasına izin veriyor. Sonunda Tyler, otoparkı kullanmaya devam edebilmek için yalvaran yüzü morarmış adama atlıyor.

Pitt’in performansı çok iyi ve kamera nadiren bir başkasının gözünden kaçıyor. Ama Norton’a döndüğünde, ona hızlıca bir göz atın, Tyler’ın kafasına veya midesine çarpıldığı gibi başını sallıyor.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

12)Norton Yapabildiği Kadar Sert Vuruyor

Anlatıcı ve Tyler birbirlerini tanımak için bir gece içkinin tadını çıkarırken, o ve Tyler dışarı çıkar ve Tyler yeni arkadaşının ona olabildiğince sert vurmasını ister. Edward Norton, kulağına vurmanın yanı sıra, aslında Brad Pitt’e gerçekten benziyordu.

Yönetmen David Fincher, sahneyi ve oyuncunun tepkilerini tam olarak istediği gibi yapabilmek için, Pitt’e söylemeden Norton’u kenara çekti. Norton’a Tyler’ın tam olarak istediğini yapmasını söyledi.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

11)DeNiro, DeNiro Her Yerde

Oyuncuların kendileri de dahil olmak üzere herhangi bir sinema hayranı için Robert DeNiro’ya böyle bir yakınlık var. Son kırk yıldır yapılmış en iyi filmlerden bazılarında yer aldı, bu yüzden nedenini görmek kolay. Dövüş Kulübü, bir göz açıp kapayıncaya kadar adama saygılarını sunar ve bir şekilde kaçırırsınız.

Anlatıcı, destek toplantısından toplantıya giderken bir sürü sahte isim kullanıyor. DeNiro filmlerinizi ne kadar iyi tanıdığınıza bağlı olarak, tüm takma adlarının DeNiro karakterlerinin adları olduğunu anlayacaksınız.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

10)Rosie O’Donnell Spoiler

Doksanların sonlarında, Rosie O’Donnell muazzam bir takipçi kitlesine sahipti. Her zamanki sabah programlarının bir karışımı olan bir sabah talk show’u bile vardı, ayrıca bazı gece talk show’larının bir sancı vardı. Genellikle güvenli, bazen sinirli.

Dövüş Kulübü’nün serbest bırakıldığı sabah büyük bir hayır-hayır yaptı . İzleyicilerine filmi nasıl izlediğini ve bu yüzden bir hafta boyunca uyuyamadıklarını anlattı. Orada durmak yerine, izleyicilere filmin sonunu anlatmaya başladı ve onu görmemeyi önerdi. Birine Bruce Willis’in öldüğünü biliyorsanız Altıncı His’i çok daha iyi anlayacağınızı söylemenin karşılığı!

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

9)Elaine As Marla?!?!

Birçok filmde olduğu gibi, çekimden önce oyuncu seçimi birkaç kez değiştirilir. Dövüş Kulübü farklı değildi. Kameralar dönmeye başlamadan önce, Julie Louis-Dreyfus Marla için düşünüldü. Okumak için geldiğinde Fincher’ın kim olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu, bu da yönetmeni bir ezik gibi hissettirdi.

Stüdyonun istediği diğer oyuncu seçimi seçenekleri, Tyler Durden olarak Russell Crowe ve Anlatıcı olarak Sean Penn veya Matt Damon idi. Diğer Marlas, Janeane Garafalo, Reese Witherspoon, Winona Ryder veya Courtney Love idi.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

8)Dakikada 3/4 Milyon-Otuz

David Fincher, filmin senaryosunu yazarken, filmdekine çok benzer bir jenerik dizisi tasarlamıştı. İzleyici, beynin ve tüm sinapslarının doğrudan Anlatıcı’nın alnına, ağzındaki silaha doğru bir tura çıkarılacaktır.

Digital Domain VFX House tarafından bir araya getirilen bir buçuk dakikalık çekimler, storyboard ve dijital sanatçılardan oluşan bir ekip tarafından bir araya getirildi. Tüm bu çaba için Fox, diziye neredeyse bir milyon dolar harcadı.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

7)Üyeler, Üyeler Her Yerde

Dövüş Kulübü ilerledikçe, haklarından mahrum bırakılmış genç ve orta yaşlı erkekler, Tyler’ın küçük devrimine katılıyor. Dövüş Kulübü üyelerinin çoğunun önceki sahnelerde ya Tyler ile etkileşime girmesi ya da onu izlemesi harika.

İlk başta ince ama birinin bir rahiple kavga ettiği sahneleri ve ardından birkaç sahneyi fark ettiğinizde, aynı adamı ekstra çürüklerle, Project Mayhem maskaralıklarına katıldığını görüyorsunuz, tamamen saçma ve komik.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

6)O Yoğun Uykusuzluk

Tyler Durden’ın var olmasına izin verilmesinin nedenlerinden biri, Anlatıcı’nın uykusuzluk çekmesiydi. Orijinal romanın yazarı Chuck Palahniuk da hastalıktan muzdaripti ve bunu hikayeye yazdı.

Uykusuzlukla mücadeleyi gerçekten nasıl denediğinin birkaç yönü kitaba ve filme girdi. En önemlisi, serinletici, uykulu bir ürperti uyandırmak için mağaranızı ve güç hayvanınızı bulmak. Tyler’ın ikonik tonları, uyku döngülerine yardımcı olan melatonin üretimini korumak için kullanılır.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

5)Gerçek Bir Dövüş

Dövüş Kulübü her izleyişte bir kült klasiği olmaya devam ediyor. Kaybolmuş bir neslin kıyamet sonrası hikayesi ve bu kasvetli olsa da, bu filmle özdeşleşen çok sayıda insan var.

Palahniuk’un roman için sahip olduğu ilham, girdiği gerçek bir kavgadan sonra başına gelenlerdi. Palahniuk bir keresinde olay hakkında şunları söyledi: “İnsanlar bana ne olduğunu sormadı. Sanırım cevaptan korktular. Yeterince kötü görünürsen, insanların boş zamanlarında ne yaptığını bilmek istemeyeceğini anladım.”

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

4)Dumanlı, Her Yerde Dumanlı

Pitt ve Norton’un rollerine kendilerini adamaları hakkında çok şey söylendi. Ancak Helena Bonham Carter’a ve Marla’yı yaratmaya olan bağlılığına verilmesi gereken bir ton övgü var. Yaptığı bir şey, biraz dağınık olması için makyözden sol elini kullanmasını istemekti – Marla’nın umursamadığı bir şey.

Marla’nın olması gereken kişi olmaya kendini adamıştı. Ama aynı zamanda onu çok hasta etti. Altı aylık çekim sırasında bronşit geçirdi.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

3)Destek Grupları

Filmin başında hem Anlatıcı hem de Marla, çeşitli destek gruplarına giderek teselli buluyor. Hangisine katılmak istediklerine komik bir şekilde karar veriyorlar. Anlatıcı, insanların yakında öleceğinizi düşündüklerinde, çoğunlukla ne söyleyeceğinizi oldukça dikkatle dinledikleri sonucuna varıyor.

Filmin sonunda, Anlatıcı Tyler’a “Beni çok dikkatli dinlemeni istiyorum Tyler” der. Tyler, aşağı yukarı ilk defa susar ve kişiliğinin küçük yarısına dikkat eder.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

2)Bu Sahne

Filmin ortalarına doğru Tyler, kendisinden kurtulmasına izin veriyor. Tüm adanmışlarına bir ev ödevi veriyor – bir yabancıyla kavgaya başlayın ve kaybedin.

Bu, Holt McCallany’nin oynadığı Space Monkeys’ten birini aradığından biraz daha zor olduğunu kanıtlıyor. Adam bir rahibi hortumla ıslatarak onunla kavga etmeye çalışır. Bu sahnenin komik olduğunu düşünüyorsanız, kameraman kadar komik olmadığını düşünüyorsunuz. O kadar çok gülüyor ki sahne sırasında kameranın sallandığını görebiliyorsunuz.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

1)Baby Boomer Böceğini Vurmak

Bir sahnede, Tyler ve Anlatıcı, yeni VW Beetle’ı fena halde yendi. Her iki oyuncu da bunun için bir küçümseme paylaştı. Ama aynı zamanda filmin tüm temalarına uyan bir sembol haline geldi.

Norton’a göre, “Bunu parçalıyoruz… çünkü kültürü bize geri satan Baby Boomer nesil pazarlama planının klasik örneği gibi görünüyordu.” Filmin tüm püf noktası, Beetle’ı doğuran yuppiler ve hippiler olan X kuşağının ebeveynlerine isyan ediyor.

Dövüş Kulübünde Hayranların Tamamen Kaçırdığı 25 Gizli Şey

“Dövüş kulübünün ilk kuralı dövüş kulübünden bahsetmemektir.”

“Dövüş kulübünün ikinci kuralı, dövüş kulübünden bahsetmemektir.”

“Ama dövüş kulübünün en önemli kuralı şudur: Kuralları boşver gitsin”

1997’de sıcak bir yaz gecesi, David Fincher Brad Pitt’i Pitt’in Manhattan dairesinin altındaki sokakta yakaladı. Pitt uzun bir günün ardından , Pitt’in fıstık ezmesi takıntılı ölümün somutlaşmış örneğini oynadığı garip bir film olan Meet Joe Black’i çekiyordu . Artık Fincher, Pitt’in somutlaştırması gereken yeni bir konsepte sahipti: Kuralları çiğneyen, kişileştirilmiş Tyler Durden.

Fincher o gece Dövüş Kulübü senaryosunu ona verdiğinde, onu okudu ve onunla ilişki kurdu – kaos ya da yıkımla değil, size söylenen her şeye sahip olmanın ve hala boş hissetmenin varoluşsal korkusuyla.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *