«
gp

Ülkemizin son zamanlarda yaşamış olduğu yangın ve sel gibi felaketlerden sonra iklim krizi ve iklim krizi etkileri ile ilgili açıklamalarda bulunan Greenpeace Türkiye, bazı öenmli açıklamalar yaptı. Ülkemizde geçtiğimiz sene sıklıkla yaşanan doğal afetin sel afeti olduğunu belirten Greenpeace, bu durumun önümüzdeki zamanlarda giderek daha kötü bir durum alabilceğini belirtti.

Hem Türkiye’nin ve aynı zamanda dünyanın dört bir tarfında iklim krizinin yanında getirdiği bu afetlerin nelere sebep olabilceği az çok tahmin edilmeye başlandı. Ülkelerin çoğu orman yangınları ile mücadele verirken bir diğer taraftan ise normal olmayan bir şekilde yaşanan yağışlardan dolayı sel felaketleri yaşanmaktadır.

Bizim ülkemizde ne yazık ki hem orman yangını hemde sel felaketleri aynı anda yaşandı. Yangınların kontrol altına alınmasının haberini duyar duymaz sel felaketi ile gündemimiz yine bir felaket konusu. Greenpeace iklim krizine değinerek bu konuyu hayatımızın merkezine almamız gerektiğinden bahsederek uyarılarda bulundu. Aynı zamanda ülkemizi gelecekte bekleyen bazı felaketlerin hatırlatmasını yaptı.

Türkiye Felaketleri ve Geleceği ile İlgili Greenpeace'den Açıklamalar 

Dünya ısındıkça felaketler artış gösterecek:

Greenpeace’in Türkiye Twitter  hesabı üzerinden yapılan bir paylaşımda dikkat çeken bazı noktalar vardı. Yapılan paylaşımda”Türkiye’de 2020 yılında en fazla tecrübe edilen afet, yağış anormallikleri ile ortaya çıkan sellerdi. Hafta başında yayınlanan, IPCC raporu da insan eli ile değişen iklim ve afetler arasındaki güçlü bulguların altını çiziyor”

Ayrıca haftanın başında paylaşılan, IPCC raporu da insan eli ile değişen iklim ve afetler arasındaki güçlü bulguların altını çiziyor açıklamalrı ile bu durmu özetleyen Greenpeace, dünyaya sera gazı salınmaya devam edildiği sürece ısınmanın da artışlara devam edeceğini ve bu durumun da yanında yeni felaketleri getireceğini tekar belirtti.

Türümüzün karşılaştığı en büyük problem olan iklim krizi, şu anda tüm ülkelerin el ele vererek çözüme kavuşturması gereken bir problemdir. Fakat bu problemin çözülmesi adına atılması gereken adımlar, birbirinden farklı gerkçeler nedeni ile atılamamaktadır. Bu nedenle her ilerleyen gün yeni bir felaket haberi ile karşılaşmaktayız.

Türkiye Felaketleri ve Geleceği ile İlgili Greenpeace'den Açıklamalar 

Yerleşim yerleri acilen tahliye edilmeli:

Ülkemizin Karadeniz bölgesinde olan sel felaktinden sonra sıklıkla gündeme düşen hususlardan bir tanesi akarsu ve dere yataklarına yapılan yerleşim bölgeleri ve bu bölgelerde bulunan altyapı sorunları. Bu bölgelerden özel olarak bahseden Greenpeace‘in yapmış olduğu uyarılar şunlardır;

  • İklim uyum politikaları ve afet risk yönetimi birlikte ele alınmalıdır.
  • Kentlerimizdeki altyapı ve imar projelerinde iklim krizi kaynaklı afetler bir risk faktörü olarak dikkate alınmalıdır.
  • Acilen, akarsu ve dere yataklarındaki yerleşim bölgeleri tahliye edilmelidir.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Beril

    En çok kardenizde oluyormuş