Film Gibi! Uçan Taksi Çin’de Hizmete Sunuldu | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Film Gibi! Uçan Taksi Çin’de Hizmete Sunuldu

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

UÇANTAKSİ

Bilim kurgu filmlerinden alışık olduğumuz sahnelerdeki uçan araçlar gerçek oldu. Çin’de otonom araç şirketi olan Ehangsürücüsüz uçan taksi ile hizmet vermeye başladı.

.

Film Gibi! Uçan Taksi Çin’de Hizmete Sunuldu

.

Film Gibi: Uçan taksi Çin’de Görüldü

.

Çin dünyanın ilk sürücüsüz kentsel hava taşımacılığı ağını vatandaşlarının hizmetine sundu. Çin’in Guangdong eyaletindeki Zhaoqing şehrinde misafir ve şehir sakinleri EH216 AAV model numaralı uçan taksiye binerek şehirde gezdiler.

.

Kullanılan otonom aracın teknik özellikleri açıklanmadı. Ancak aracın 1 saat havada kalabildiği ve saatte 130 km hıza ulaşabildiği bilgileri aktarıldı. Otonom olarak çalışan uçan taksi, 4G ve 5G ağı üzerinden kontrol ediliyor. İki kişilik olan kokpit toplamda 220 kg ağırlık taşıyabiliyor ve tek seferde 30 km yol kat edebiliyor.

.

.

Sürücüsüz uçan taksi projesi, Çinli Ehang ve Greenland Hong Kong şirketlerinin ortak çalışması ile gerçekleştirildi. Helikoptere göre daha avantajlı olduğu belirtilen drone’ların daha güvenli ve daha az gürültülü çalışıp atmosfere zararlı madde yaymadıkları belirtildi.

.

Film Gibi! Uçan Taksi Çin’de Hizmete Sunuldu

.

Uçan taksi hizmetinin, pilot bölgedeki denemelerin ardından Çin’in diğer eyaletlerinde de kullanıma açılacağı belirtildi. Ehang, önümüzdeki yıllarda uçan taksi pazarının en az 9 milyar dolar gelir sağlayacağını  öngördüğünü açıkladı.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: