«
hydrogel_main-1280x720

İsveç Chalmers Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir gün yaraları korumak için pansuman olarak kullanılabilecek görünüşte fütüristik bir hidrojelin geliştirilmesini detaylandırdılar. Hidrojel, antibiyotiğe dirençli bakteriler de dahil olmak üzere tüm bakteri türlerine karşı oldukça etkili olarak tanımlanmaktadır.

Hidrojel malzemesi, doğal olarak bağışıklık sisteminin bir parçası olarak bulunan, antimikrobiyal peptitler adı verilen küçük proteinler içerir. Bu peptitler, yıllar boyunca çeşitli potansiyel tıbbi uygulamaların konusu olmuştur, ancak sürekli bir sorun olmuştur: vücut sıvıları onları hızla parçalamaktadır.

Bu yeni yayınlanan çalışma , bu sorunu ortadan kaldıran, toksik olmayan ve antimikrobiyal peptitleri hızla bozmadan cilde doğrudan uygulamak için kullanılabilen bir malzemeyle sonuçlanan nano yapılı bir hidrojelin ayrıntılarını veriyor. Hidrojel çeşitli ürünlerde kullanılabilse de, araştırmacılar bunu öncelikle bir yara bakım pansumanı olarak tasavvur ediyorlar.

Fütüristik hidrojel, yaraların her tür bakteriden korunmasına yardımcı olur

Bu tür materyaller, hastanelere ve genel halka, çeşitli yara enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamak ve tedavi etmeye yardımcı olmak için antibiyotiklere bir alternatif sunabilir. Materyal, hem tedavi ederek hem de antibiyotiklere bağımlılığı azaltarak antibiyotiğe dirençli bakteri sorununu çözmeye yardımcı olabilir.

Üniversiteye göre, Amferia AB şirketi hidrojel malzemeyi pazara sunmanın yollarını arıyor; bu, diğer şeylerin yanı sıra klinik araştırmalar gerektirecek bir çaba. Materyal şu ​​anda Avrupa’da birden fazla veteriner kliniğinde test ediliyor ve klinik çalışmalar devam ediyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *