Mobil

Google Gboard’un Bilinmeyen Tek Elle Yazma Özelliği

  Google’ın Gboard klavyesinde tek elle kullanım modunun yetersiz kaldığı noktada imdadınıza yetişecek gizli bir özellik bulunuyor. Eğer tek elle daha hızlı yazmak istiyorsanız, klavyeyi dilediğiniz gibi şekillendirebildiğiniz bu özelliği kullanabilirsiniz.

  Günümüzde akıllı telefonların ekranları gitgide büyümeye başladı. Ekran boyutlarının artması, özellikle parmakları kısa olan kullanıcılar için bazı zorlukları beraberinde getiriyor. Bu zorlukların başında da tek elle yazı yazmak geliyor.

 

Çoğu insanın telefonu tutuş tarzı, klavyeye basma tarzı vb. şekli farklıdır. Haliyle durum böyle olunca klavye üzerinde başparmağımızla gezinirlen zorlanıyor, hatta kimi zaman telefonumuzu düşürebiliyoruz. Ancak Google’ın Gboard klavyesindeki, çoğu insanın bilmediği bu özellik tek elle kullananlar için vazgeçilmez olacaktır.

 

 

Özelliği etkinleştirmek için virgül tuşuna uzun basın ve parmağınızı üzerinde bir el yer alan kare simgesine sürükleyerek tek elle kullanım moduna geçin. Şimdi Gboard portre modu açıkken, kenar çubuğu menüsünün en altındaki (kareler ve ok bulunan) simgeye dokunun. Klavye daha loş bir görünüm alırken etrafında mavi bir kutu oluşacak.

 

İşte o mavi kutu klavyenizi istediğiniz yere konumlandırabilmenizi ve boyutunu ayarlayabilmenizi sağlıyor. Klavyenin sınırlarını belirten mavi dikdörtgeni herhangi bir yöne sürükleyebilir veya kenarlarından tutarak istediğiniz boyutlara ayarlayabilirsiniz. Konuma ve boyuta karar verdikten sonra, değişikliklerinizi kaydetmek için sağdaki onay işaretine dokunun.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

Bünyamin Bayındır

Teknoloji Meraklısı - Donanım Forum Editör

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: