«
GOOGLE

Dünyanın en büyük arama motoru Google‘ın yapay zeka etik eşbaşkanı ve Silikon Vadisinde üst düzey vazifeler alan Timnit Gebru; attığı eleştirel bir e-postada dolayı işinden oldu. İş arkadaşlarına gönderdiği e-posta‘da şirketin eksikliklerini dile getiren Gebru; kısa süre sonra şirket yetkilileri tarafından işten çıkarıldı.

.

Google’da Gebru’dan Sonra İki İstifa Daha Geldi!

.

Google Çalışanları Gebru’nun İşten Çıkarılmasını Kınadı

.

Bloomberg’e verdiği röportajda karşılaştığı tavrın “en temel susturma” yöntemi olduğunu ifade eden Gebru, attığı e-posta’da şirketin azınlık çalışanlarına yönelik tavrını eleştirmişti. Gebru’nun e-postası; Google’ın iş gücüne, özellikle de beyaz olmayan çalışanlarına yönelik tavrı nedeniyle öfkeyi yeniden alevlendirme tehdidi olarak görüldü.

.

Gebru olayların sonrasında , “Yetersiz temsil edilen insanları savunmaya başladığınızda hayatınız daha da kötüleşiyor, diğer liderleri üzmeye başlıyorsunuz. Bu konuda daha fazla konuşmak anlamsız.” ifadelerini kullandı.

.

Google’da Gebru’dan Sonra İki İstifa Daha Geldi!

.

Teknolojinin toplumsal önyargılarını ve yansımalarını eleştirel açıdan inceleyen çalışmalarıyla tanınan Gebru; yapay zeka geliştirme ve araştırmasında daha fazla siyah rolü için  Black in AI‘ı kurdu.

.

Gebru; bölüm başkanı Jeff Dean tarafından kovulmadan iki gün önce, şu tweeti paylaşmıştı; “Belirli gruplardaki insanlara uygulanan sansür ve gözdağı bu kadar çokken; bu alandaki bir araştırmanın gerçekliğine kim güvenebilir?

.

Gebru’nun işten çıkarılması Google ve yapay zeka araştırma topluluğunda şok etkisi oluşturdu. Bin iki yüzden fazla Google çalışanı, yapay zeka etiği üzerine çalışan önde gelen bir bilim insanın; bu şekilde çıkarılmasının sonrasında protesto mektubu imzaladı. 

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *