«
cats

Yaşlandıkça görmedeki doğal düşüşü tersine çevirmek için genellikle katarakt ameliyatı yapılır. Şimdi, yeni bir dernek çalışması, özellikle demans riskini azaltmak söz konusu olduğunda, böyle bir prosedürün kişinin sağlığı üzerinde sahip olabileceği daha geniş faydaların altını çiziyor.

Katarakt, yaşlandıkça göz merceğinde gelişen, renklerin solmasına ve görmenin daha bulanık olmasına neden olan bulutlu alanlardır. Katarakt ameliyatı, görüşü tekrar iyileştirmek için bu bulanık lensi yapay bir lensle değiştirir.

İlk bakışta, bunun demans geliştirme riski ile ilgisi olabileceği garip görünebilir, ancak özellikle duyusal bozulma ve görme kaybının yaşlı erişkinlerde bilişsel işlevi etkilediği bilinmektedir .

Bu nedenle, Washington Üniversitesi’nden göz doktoru Cecilia Lee liderliğindeki bu çalışmanın arkasındaki ekip , “katarakt ekstraksiyonu geçiren yaşlı yetişkinlerin, bu tür prosedürleri almayan kişilere kıyasla demans geliştirme riskinin daha düşük olabileceğini” varsaydılar .

Araştırmacılar, hipotezlerini test etmek için, 1994’te demansın gelişimini incelemek için tasarlanmış uzun vadeli, ileriye dönük bir kohort çalışması olan, devam etmekte olan Yetişkin Değişiklikleri çalışmasının bir parçası olarak toplanan verileri analiz ettiler .

Veri havuzları, katarakt veya glokom teşhisi konmuş 65 yaş üstü 3.038 demanssız katılımcıyı içeriyordu . Bu katılımcılardan 853’ü demans geliştirdi ve bu vakaların 709’u Alzheimer hastalığıydı.

Katarakt ameliyatı geçirenlerin en azından önümüzdeki 10 yıl boyunca demans geliştirme olasılığı neredeyse yüzde 30 daha azdı ve özellikle Alzheimer hastalığına gelince riskte benzer bir azalma vardı.

Bununla birlikte, aynı dönemde glokom ameliyatı geçirmiş veya geçirmemiş olanlar arasında demans geliştirme riskinde herhangi bir değişiklik olmamıştır – bu, daha fazla görme bozukluğunu durdurmaya yardımcı olabilecek, ancak onu katarakt ameliyatıyla aynı şekilde iyileştirmeyen bir prosedür.

Kaiser Permanente Washington Sağlık Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli bir araştırmacı olan çalışmanın ortak yazarı Eric Larson , “Bu sonuçlar, beyne duyusal girdinin beyin sağlığı için önemli olduğu fikriyle tutarlıdır” diyor .

Sonuçlar, sigara içme alışkanlıkları, diyabet , kalp hastalığı öyküsü ve hipertansiyon dahil olmak üzere sağlıkla ilgili çeşitli faktörler için ayarlandı – ancak katarakt ameliyatı ile demans geliştirme riskinin azalması arasındaki güçlü ilişki devam etti.

Bunun böyle olmasının olası sebeplerinin bir kısmı var. Yaşlılıkta görme bozukluğu ile başa çıkmak sosyal zorluklara yol açabilir ve kişi, “bilişsel gerileme ile ilişkili tamamı” etkinliklerini ve egzersiz, azaltarak, yaşam ve arkadaşlarından çekebilirsiniz ekip yazıyor .

Alternatif olarak, kataraktın görüşü bozma şekli beyinde belirli değişikliklere yol açarak nöronların daha az verimli çalışmasına neden olan bazı mekanizmaları hızlandırabilir ve yaşlılıkta artan bilişsel sorunlara yol açabilir.

Ayrıca ekip, ameliyattan sonra gözlerden beyne giden daha kaliteli duyusal girdilerle ilgili bir şey olabileceğini de varsayıyor.

Lee , “Retinadaki bazı özel hücreler bilişle ilişkilidir ve uyku döngülerini düzenler ve bu hücreler mavi ışığa iyi yanıt verir” diyor . “Kataraktlar özellikle mavi ışığı engeller ve katarakt ameliyatı bu hücreleri yeniden etkinleştirebilir.”

Zayıf görme ve artan bunama riski arasındaki bağlantı zaten  araştırma radarında olsa da,  bu, katarakt cerrahisini başka bir cerrahi göz prosedürüyle karşılaştırırken demans riskini değerlendiren ilk çalışmadır.

Demans dünya çapında yaklaşık 50 milyon insanı etkiliyor ve etkili bir tedavi veya tedavi mevcut değilken, önleme hakkında öğrenebileceğimiz her şey gerçekten değerli bir araştırma yolu.

Araştırmacılar, çalışmalarının yaşlılıkta görme bozukluğu ile bunama riski arasındaki bağlantıya dair daha fazla araştırma başlatabileceğini umuyorlar.

Lee , “Bu tür kanıtlar epidemiyolojide olduğu kadar iyidir” diyor . “Bu gerçekten heyecan verici çünkü başka hiçbir tıbbi müdahale, yaşlı bireylerde demans riskini azaltmakla bu kadar güçlü bir ilişki göstermedi.”

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *