«
MARS

Çin, gezegenler arası keşif planlarında ileriye dönük büyük bir adım atmış durumda. The Guardian haber sitesine göre, ülkenin Tianwen-1 sondasının ilk Mars fotoğrafını paylaştığını ve yaklaşık 1.4 milyon mil uzaklıktan siyah beyaz olarak anlık bir görüntü yakaladığını belirtti.

.

İlk Mars Fotoğrafı Çin Sondasından Geldi!

.

Sondanın 10 Şubat’ta Yörüngeye Girmesi Bekleniyor

.

Bilim yorumcularına göre, Tianwen-1‘in elde ettiği görüntü, diğer kaşiflerin daha ayrıntılı resimleriyle karşılaştırılamaz. Burada önemli olanın Çin’in Mars’a bir uzay aracı gönderebileceğinin ispatı olmasına ilgi çekiyor.

.

Ek olarak Sonda’nın, 10 Şubat‘ta Mars yörüngesine gireceğini ve gezginin Mayıs ayında Utopia‘ın çarpma havzasına inecek.

.

Bilindiği üzere Çin, 2011 yılında Rusya‘nın da yardımıyla, bir Mars görevi yürütmeye çalıştı. Ancak bu çalışma, lansman sırasında başarısızlıkla sonuçlandı. Aynı zamanda Kızıl Gezegene gitmek hiç kimse için kolay değil. Öyle ki ESARusyaABD gibi diğer ülke ve kuruluşların bu yolculuğu yapmak için rutin olarak durmadan mücadele ettiğini ancak genelde başarısızlıkla sonuçlanan görevleri açıkça görülüyor.

.

İlk Mars Fotoğrafı Çin Sondasından Geldi!

.

Ayrıca Tianwen-1‘in başarılı gezici inişinin, 2022‘ye kadar yeni bir uzay istasyonunu yörüngeye yerleştirmek de dahil olmak üzere diğer iddialı projelere başlarken, Çin’i oldukça destekleyeceği tahmin ediliyor. Ayrıca Çin’in elde ettiği bu önemli kilometre taşının, ülkenin uzay programı için dönüm noktası olmuş durumda.

.

Çin’in bu ilerlemesini NASA‘nın Perseverance misyonu için etkili bir sembolik folyo görevi göreceği ve Çin’in daha fazla araştırma yapmasına destek olacağı belirtilenler arasında.

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *