«
 1. Anasayfa
 2. Gündem Haberleri
 3. Instagram, Kullanıcıları Mutlu Edecek Yeni Özellik Duyurdu

Instagram, Kullanıcıları Mutlu Edecek Yeni Özellik Duyurdu

2a33f76c8582ebb8080dfac4a3fba3e4a7ae4d58
Instagram uzun süredir beklenen ve test etmiş olduğu özellikleri uygulamaya başlıyor.

Facebook’un belki de en sık yenilik getirdiği platformu olan Instagram, bugün hafta boyunca kullanıcılara yavaş yavaş ulaşacak yeni özelliklerini duyurdu. Söz konusu özellikler hem platformun ana sayfasına, hem de TikTok’a rakip olma niyetiyle geliştirilmiş Reels bölümüne getirilecek.

Kısaca açıklamak gerekirse bu yenilikler; kullanıcıların birbirleriyle daha kolay iş birliği kurmasını, bağış toplamasını ve Reels’teki müzikleri daha kolay kullanmasını sağlayacak. Ayrıca platformun internet tarayıcılarından kullanımı kolaylaşacak.

En fazla beklenen iki gelişmeden başlayacak olursak, bugünden itibaren kullanıma açılan ‘Collabs’ özelliğinden bahsedebiliriz. Bu özellikle beraber ‘etiketlemek’, insanları gönderilere dahil etmenin tek yolu olmaktan çıkacak. Bir ana sayfa ya da Reels gönderisi paylaşırken gönderide emeği geçen ya da durumla alakası olan birine iş birliği için istek yollayabileceksiniz. Karşı taraf bu isteği kabul ederse, tek bir gönderinin iki ortak sahibi olacaksınız.

21 Ekim tarihinde ise Instagram’da tarayıcı kullanırken yapabileceğiniz işlem sayısı artacak. Evet, doğru tahmin. Artık masaüstünde uygulama olmadan da gönderi paylaşılabilecek. Bu özellik zaten yazın kısa bir süre test edilmişti, yani denk gelen küçük kitleye dahil olabilirsiniz. Ancak perşembe günü bu özellik platforma tamamen dahil olacak.

Hesaplara Bağış butonu eklenecek

Yine bu perşembe, uygulamanın ‘oluştur’ menüsüne bağış toplama özelliğini kullanabileceğiniz bir buton eklenecek. Bağış özelliği zaten Instagram’da vardı, özellikle Türkiye’deki orman yangınları nedeniyle bu yaz bu özelliği kullanarak oluşturulan birçok kampanyayı gördük. Ancak bu sefer gönderi oluşturduğumuz bölümde bir bağış kampanyası butonu olacağından bu işlevin kontrolü oldukça kolaylaşmış olacak.

Instagram Reels’e 2 yeni müzik efekti eklenecek

Son olarak TikTok benzeri videolar oluşturmaya yarayan Instagram aracı Reels’e 2 yeni efekt getirilecek. Superbeat akıllı bir şekilde gönderiye müzikle uyumlu efektler eklerken Dynamic Lyrics, şarkı sözlerini şarkı ritmine uygun şekilde ve 3 boyutlu olarak ekrana yansıtacak. Bu da perşembe günü kullanıma açılacak, ancak her cihaza ulaşması birkaç gün daha sürebilir.

Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Canan

  Bu özelliğin olmasına cok sevindim işime yarayacak ????????

 2. Hazal125

  Güzel bilgilendirmeler için teşekkürler. Yenilikleri buradan takip ediyorum

 3. Ercüment Yenice

  Instagram’a bilgisayardan fotoğraf ve video yükleme özelliği nihayet geldi. Bence IG TV olayının bitmesi de iyi oldu. Videoların hepsi bir sekmede görünecek.

 4. İbrahim

  Kaliteli ve sağlam bilgilerin bol olduğu çok güzel bir makale olmuş tebrikler ????

 5. Onur

  Bence İnstagram bu vergileri kaldırmasını sürece ne yenilik getirirse getirsin boş görünüyor rozetler özelliği getirdi kayt olmak için adamlar işletme vergi levhası istiyor bak bak

 6. Buketsu

  Uzun zamandır beklenen bir değişiklikti detaylı bilgileri bu makaleden öğrendim