«
11

Instagram açıldığı günden bu yana pek çok dolandırıcılık yöntemine sahne oldu. Yakın zamanda bazı kullanıcıların etkilendiği sahte hesap dolandırıcılığı ise günden güne yayılmaya devam ediyor. Bazı kullanıcılar kişisel hesaplarından takip etmek istemedikleri kişileri takip etmek amacıyla Instagram’da sahte hesaplar açıyor. Bazılarıysa bu işi dolandırıcılığa kadar taşıyor. Peki Instagram sahte hesap nasıl şikayet edilir? Yeni yeni tekrar piyasaya çıkan bu dolandırıcılık yöntemi nedir?

.

Sahte hesap dolandırıcılığı kimleri, nasıl etkiliyor?

.

Öncelikle yakın zaman önce ortaya tekrar çıkan bu sahte hesap dolandırıcılığı hakkında biraz konuşalım. İster çok takipçisi olsun ister az, söz konusu kişilerin adına yeni bir hesap açılıyor.

.

Kişinin gerçek hesabıyla aynı profil fotoğrafı ve profil açıklaması tamamen kopyalanıyor. Bunun ardından orijinal hesabı sahip kişinin listesindeki kişilere yeni hesaptan takip istekleri gidiyor.

.

Gerçek kişinin listesindeki insanlar haliyle bu yeni hesabın ”sahte olduğunu” ilk bakışta anlamıyor. Sahte hesap insanları ekledikten sonra ise kişilere kopyalanmış bir mesaj gönderiyor. İnsanlara hesabın gerçek sahibi gibi mesajlar atan bu kişilerin attığı mesajların ise bazıları şu şekilde oluyor:

.

”a101’den alışveriş çeki dağıtıyorum, cep hattın faturalı mı” eğer bu mesaja evet diye cevap verilirse, ” Katılanlara 2 aylık faturaları ödeniyor ve 500 TL ve 5000 TL arası para ödülü çekler ile iPhone 7 Plus 32 GB Black kazanma şansı” gibi bir mesaj atılıyor. Elbette sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan kişiler bu tarz mesajları aldıklarında sahte hesapları engelliyor olsa da bu ”gerçek kişinin adını ve tüm sosyal medyadaki kimliğini” temsil ettiği için zedeleyebiliyor.

sahte-hesap-dolandırıcılıgı-Instagram sahte hesap nasıl sikayet edilir-03

Bu mesajın dışında bir de, ‘‘hangi operatörsün?” diye bir soru soruluyor. Burada mesaj atılan kişi cevabı veriyor ve ”MOBILODEME KAYIT yazıp 5555‘e kısa bir mesaj gönder” deniyor. Bu da bir dolandırıcılık yöntemi olarak biliniyor zira bunu yapan kişilerin farkında olmadan faturasına belli meblağlar yansıyabiliyor.

.

İnternet üzerinden benzer vakaları araştırdığımızda karşımıza en yoğun yukarıdaki mesajlar aracılığı ile açılan sahte hesaplardan insanları dolandırmaya çalıştıklarını gördük. Peki diyelim ki, bu olayla karşılaşan kişi sizsiz. Ne yapmanız gerekiyor? Paniğe kapılmadan sizler için yapmanız gereken her adımı anlatacağız.

.

Diyelim ki öncelikle yukarıda anlattığımız ilk senaryo başınıza geldi. Yani kişisel hesabınızı tamamen klonlamış bir sahte hesap söz konusu ve sizin takipçilerinizi takip etmiş ve yukarıdaki örnek mesajları yazıyor. Yapmanız gereken ilk şey sahte hesap sizi engellemediyse onu Instagram’a giriş yapın. Masaüstü sürümü ana sayfanın en aşağısında bulunan ”gizlilik” sekmesine tıklayın.

.

Sahte hesap dolandırıcılığından korunma yolları:

.

Karşınıza buraya linkini eklediğimiz sayfa çıkacak.

 

sahte-hesap-dolandırıcılıgı-Instagram sahte hesap nasıl sikayet edilir

Bir şeyi şikâyet edin sekmesine tıkladığnızda ise karşınıza pek çok seçenek çıkacak, buradaki senaryomuza göre ‘’Başkasını taklit eden hesaplar’’ bizim ilgilendiğimiz başlık oluyor buraya tıklıyoruz. Burada ise karşımıza bazı seçenekler çıkıyor.

.

Bu seçenekler üç tane:

1)Birisi Instagram’da beni taklit ediyorsa ne yapabilirim?

2)Tanıdığım birisi Instagram’da taklit ediliyorsa ne yapabilirim?

3)Birisinin Instagram hesabıyla ilgili bilgi alabilir miyim?

.

Birinci seçeneğe tıklıyoruz ve devam ediyoruz. Buraya tıklandığında ne yazıyorsa aynen ekliyoruz:

.

‘’Instagram güvenliğinizi çok ciddiye alır. Birisi sizi taklit eden bir Instagram hesabı oluşturduysa, bunu bize şikayet edebilirsiniz. Bir devlet kurumu tarafından verilmiş kimliğiniz dahil olmak üzere istenen tüm bilgileri verin.

.

Bir Instagram hesabınız varsa, konuyla ilgili olarak uygulamanın içinden veya bu formu doldurarak şikayette bulunabilirsiniz. Instagram hesabınız yoksa, lütfen bu formu doldurun.

.

Yalnızca taklit edilen kişinin veya bu kişinin bir temsilcisinin (ör. ebeveyn) gönderdiği şikayetlere yanıt veriyoruz. Tanıdığınız biri taklit ediliyorsa, lütfen kendisine hesabı şikayet etmesini tavsiye edin.

.

Not: Cep telefonunuzdan kimliğinizin fotoğrafını yüklemede sorun yaşıyorsanız, lütfen bu formu bir bilgisayardan göndermeyi deneyin.’’

sahte-hesap-dolandırıcılıgı-Instagram sahte hesap nasıl sikayet edilir-0

Instagram’ın sizi yönlendirdiği adımları uyguladıktan sonra size ‘’support.facebook.com’’imzalı bir e-posta gelecek. Bu e-posta’da da sizi yönlendiren ne yapmanız gerektiğini söyleyen yönergeler olacak. Bu Instagram’a yapılan şikâyetler için geçerliydi. Şimdi diğer işlemlere bir bakalım.

.

sahte-hesap-dolandırıcılıgı-Instagram sahte hesap nasıl sikayet edilir

Hukuki açıdan da sorun teşkil eden bu sahte hesapların yasalar tarafında da karşılığı bulunuyor. Sosyal Medya ve Bilişim Suçları başlığı altında yayımlanan Ceren Çubukçu ve Berrin Atiker imzalı makalede söz konusu durum şu şekilde açıklanıyor:

.

Sosyal medyada kişinin bilgisi dışında bilgilerinin veya fotoğraflarının kullanılarak adına  hesap açılması özel hayatın gizliliğini  ihlal  suçu oluşturuyor.  Bu da 5237  sayılı  Türk  Ceza Kanunu’nun  134.  maddesinin ilk  iki fıkrasında açıkça belirtiliyor. Bu  maddeye  göre  sahte  hesap  açan  kişinin  hapis  cezası  bile istenebilir. Ayrıca  aynı  sayılı  Türk  Ceza  Kanunu’nun  136.  maddesine göre de kişisel  verileri  hukuka aykırı olarak başkalarına  yayan  kişinin  iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası istenebilir.

.

Söz konusu kişinin fotoğrafı ve bilgileri kullanılarak adına açılan sahte hesap başkalarıyla iletişime geçmek için  kullanılırsa,  bu  kişisel  verileri  yaymak  olarak  kabul edildiğinden 136. madde’nin kapsamına giriyor. 5237 sayılı Türk Ceza Kanun’un 134. ve 136. maddeleri aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır.

.

Instagram sahte hesap nasıl şikayet edilir?

.

Ayrıca eğer  sahte  hesap  açan  kişi  mağdur  olan  kişinin  kişilik haklarına  da saldırmışsa,  bu  durumda  da  Medeni  Kanun’un  24. maddesine  göre  mağdur  kişi  kendisine  saldıran  kişiden  korunmayı talep edebilir. Medeni Kanun’un 24. maddesi aşağıdaki gibidir:

.

‘’MADDE 24. Hukuka aykırı olarak kişilik hakkına saldırılan kimse, hakimden, saldırıda bulunanlara karşı korunmasını isteyebilir. Kişilik hakkı zedelenen kimsenin rızası, daha üstün nitelikte özel veya  kamusal  yarar  ya  da  kanunun  verdiği yetkinin kullanılması sebeplerinden biriyle haklı kılınmadıkça, kişilik haklarına yapılan her saldırı hukuka aykırıdır.’’

.

Bunlara ek olarak sahte hesapta kullanılan  fotoğraflar  mağdura  ait  olduğundan  Fikir Sanat Eserleri Kanun’unun 71. maddesine göre de sahte hesabı açıp bu fotoğrafları  kullanan  kişi  için  hapis  cezası  istenebilir.

Instagram grup hikâyeleri-Instagram-yeni-ozellikler-00

Bu gibi hukuki yaptırımları da olan sahte hesap açmanın ötesinde kişiler üzerinden dolandırıcılık yapmak büyük suç teşkil ediyor. Facebook, Instagram veya Twitter gibi sosyal medya ağlarına gerekli şikâyetlerin yapılmasının ardından, bulunduğunuz şehirdeki Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Şube Müdürlüğüne adıma sahte hesap oluşturulmuştur diye şikâyet dilekçesi verilmeli. Daha sonrasında adınıza açılan hesap için ‘’savcılığa dilekçe verip, şikâyet’’ de edebilirsiniz.

.

Başınıza böyle bir olay gelirse, gerekli adımları izleyin ve gerekli şikâyetleri yapmaktan kaçınmayın. Bu yazımızda sizleri hem Instagram üzerinden yapılan sahte hesap dolandırıcılığı hakkında bilgilendirmiş olduk hem de bu durum ile karşılaşırsanız Instagram sahte hesap nasıl şikayet edilir? Bunların yollarını sizlere anlattık, yorumlarda fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *