«
apple-turkiye-indirim-hazirliginda

İlk iPhone nasıldı? Kamerası var mıydı? iPhone’un kaç versiyonu bulunmaktadır? Bu soruları ve daha fazlasına bu yazımızda yer verdik.

Çoğu teknolojisi meraklısının aklında bulunana bir soru olan acaba ilk çıkan iPhone hangisiydi? İlk iPhone ne zaman çıktı? iPhone 13 üzerinden iPhone’un tüm geçmişine yer verdik. Bu yazıda, iPhone modellerinin yıllar içindeki gelişimini ele alacak ve her sürümde yapılan önemli değişiklikleri tartışacaktır.

iPhone: 29 Haziran 2007

Orijinal iPhone’a koyabileceğiniz tek şeyin 16 GB olduğuna gerçekten inanabiliyor musunuz? O dönemlerde henüz iPhone’a koyacak kadar veri yoktu ve kesinlikle App Store da dönemin popüler cihazlarında bulunmamaktaydı. Fakat, zamanın çevirmeli ve kaydırmalı telefonlarının aksine, gerçekten görebileceğiniz bir ekranda internete erişiminiz vardı. Bu bilgi dahilinde sadece 128 MB belleği işleyebilir. Kamera 2.0 megapikseldi  aslında düşününce gerçekten günümüze kıyas ile çok, korkunç. Ama kamerası olan  bir telefon!

iPhone 3G: 11 Temmuz 2008

Dahili özelliklere gelince, iPhone 3G orijinal iPhone’dan çok da aman aman faklı bir telefon değildi. Ama artık bir App Store’a sahip bir telefondu! Bu bahsi geçen iPhone, adını 3G bağlantısı nedeniyle aldı; bu, iPhone’u odanın diğer tarafına atmak istemeden kullanabileceğiniz internete erişim manasına geliyordu.

iPhone 3GS: 19 Haziran 2009

Günümüzün en popüler markası olmakla bilinen Apple, iPhone 3GS ile 32 GB depolama seçeneğini ilk iPhone’dan iki katına çıkardı. Aslını söylemek gerkirse, App Store’u tanıtmak işleri tahmin edilemeyecek derecede hızla değiştirdi. Fotoğraflar, müzik ve uygulamalar arasında, 16 GB onu kesmeyecekti. Kamera 3 MP’ye yükseltildi ve video kaydı özellidiği de bu bahsi geçen iPhone 3GS isimli telefona eklendi. Apple, Siri’nin tanıtılması için birkaç yıl daha beklememiz gerekmesine rağmen, Sesle Denetim’i de ekledi.

iPhone 4: 24 Haziran 2010

Şimdi bir yerelere varıyor gibiyiz. iPhone 4 isimli mobil cihaz, ön kameraya sahip ilk iPhone’du. Apple’ın çok az şey bildiğini, selfie’lerin dünyayı ele geçireceğini tahmin edebiliyordu. iPhone 4 ayrıca bir Retina ekrana sahip. 512 MB bellek ile, yalnızca 256 MB belleğe sahip olan iPhone 3GS’den bile çok daha fazlasını işleyebilecek donanıma sahipti. Teknolojinin biraz daha tanıdık gelmeye başladığını görebilirsiniz, ancak 32 GB hala iPhone’un tutabileceği maksimum depolama alanıydı.

iPhone 4S: 14 Ekim 2011

iPhone 4 ve iPhone 4S arasındaki büyük farktan bahsedelim sizlere: kamera bu mobil cihazda  5 MP’den 8 MP’ye çıktı. Şimdi, bu bir yükseltme. Apple ayrıca 64 GB depolama seçeneğini de tanıttı ancak belleği 512 MB’de tuttu. Video daha sonra 1080p olarak kaydedilebilir. Oh, unutamıyorum – merhaba Siri! Apple, ilk haftasında beklenenden çok daha fazla şaşırtacak derecede, rekor bir satış ile dört milyon adet iPhone 4S sattı.

iPhone 5: 21 Eylül 2012

Apple, ilk haftasında 5 milyon adet iPhone 5 sattı. Kamera aynı kaldı, ancak bellek 1 GB’a kadar artırıldı. 3G’nin havalı olduğunu mu düşündün? Psh, iPhone 5’in LTE bağlantısı vardı. Merhaba, internet her yerde! Apple ayrıca iPhone 5 ile birlikte Lightning konnektörünü de tanıttı. Ve ekran ilk kez büyüdü! Önceki nesillerin tüm ekranları 3,5 inç idi, ancak iPhone 5 4 inç idi.

iPhone 5s ve iPhone 5c: 20 Eylül 2013

iPhone 5s ve iPhone 5c arasında Apple, satışların ilk haftasında dokuz milyon adet sattıiPhone 5c biraz daha uygun fiyatlıydı ve plastik bir kabuğa sahipti. Dört farklı renkte mevcuttu, ancak çok fazla farklı değildi. iPhone 5s ise Touch ID, çift flaş ve ağır çekim videoyu tanıttı. Bunun dışında, yeni bir olasılıklar alanı açan ve aynı zamanda pil ömründen tasarruf etmeye yardımcı olan M7 yardımcı hareket işlemcisini içeriyordu.

iPhone 6 ve 6 Plus: 19 Eylül 2014

Apple, orijinal model ile S sürümü arasında, S sürümünden yeni bir modele geçişten daha büyük sıçramalar yapma eğilimindediriPhone 6’nın dahili özellikleri, iPhone 5’lerin özelliklerine çok benziyordu. En büyük fark, önemli ölçüde daha büyük bir ekrana sahip olmak ve 6 Plus adı verilen daha da büyük bir boyut sunmaktı. Retina ekran HD oldu ve 128 GB depolama alanına sahip bir iPhone alma seçeneği sunuldu. Ancak bellek miktarı aynıydı ve kamera bir megapiksel yükseltmesi görmedi. Ama önemli değildi—Apple ilk haftada 10 milyon adet sattı.

iPhone 6s & 6s Plus: 19 Eylül 2015

6’lar her şeyi değiştirdi. Her şey değil , temelde aynı görünüyordu. Ama içeride, Apple iPhone 6’ları oldukça yükseltti. Kamera, 8 MP’den 12 MP’ye çıkarak büyük bir sıçrama yaptı. Bellek ayrıca 1 GB’den 2 GB’a iki katına çıkarıldı. iPhone 6’da bazı bükülme sorunları yaşadıktan sonra, Apple bunun bir daha asla olmayacağından emin olmak için iPhone 6s 7000 serisi alüminyumu verdi. Son olarak, 3D Touch tanıtıldı.

iPhone SE: 31 Mart 2016

iPhone SE’yi unuttuğumuzu düşünüyor iseniz yanılıyorsunuz. iPhone 6s’in tüm harika dahili özelliklerine küçük bir pakette ve 3D Touch olmadan sahipti. Ancak genel olarak iPhone SE, insanların gerçekten sevdiği daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak sunuldu.

iPhone 7 ve 7 Plus: 16 Eylül 2016

Apple nihayet 16 GB temel model seçeneğini bıraktı, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus temel modelleri 32 GB depolama alanından başlayıp 256 GB’a kadar çıktı. Apple ayrıca yeni bir parlak Jet Black rengini de tanıttı. iPhone 7 Plus, önemli ölçüde geliştirilmiş yakınlaştırma özelliğini mümkün kılan yeni çift kamerası ve iPhone 7 Plus kullanıcılarının Alan Derinliği’ni kullanarak etkileyici fotoğraflar çekmesini sağlayan bir yazılım güncellemesi olan Portre modu sayesinde önceki Plus modellerinden daha popüler olduğunu kanıtladı. iPhone 7 ve 7 Plus’ın belki de en tartışmalı özelliği Apple’ın çıkardığı özellikti: kulaklık girişi. Yeni iPhone’lar, Lightning bağlantı noktasına takılan EarPod’lar ve geleneksel kulaklıklar için bir adaptörle birlikte gelir. Apple, kablosuz AirPod’larını, kulaklık jakını kaldırdığını duyurduğu aynı etkinlikte tanıttı. 

iPhone 8 ve 8 Plus: 22 Eylül 2017

iPhone 8 ve 8 Plus, iPhone’un arkasındaki cam kapakla kablosuz şarjı bize tanıttı. Fotoğraflarımızı düzenlemek ve filtrelemek için geliştirilmiş araçlarla kamera harikaydı. Gerçek tonlu ekran, mavi ışığa maruz kalmayı otomatik olarak azaltarak görüntüleme deneyimini iyileştirdi. Kullanıcılar sonunda (çoğunlukla) kulaklık jakının olmamasına alıştı ve kablosuz yaşam tarzına uyum sağlamaya başladı. 

Harika kameralardan bahsetmişken, iPhone X, Portre modunda harika selfie’ler çekmemize izin veren ekstra bir öne bakan kamera özelliğine sahipti. Elbette, diğer iPhone’lar harika görünen fotoğraflar çekmemize izin veriyor, ancak iPhone X, öne bakan kamera için Portre modunu içeriyordu ve ilk diyaframda aşık olduk.

iPhone XS ve XS Max: 21 Eylül 2018

Apple, iPhone 9’u atlayarak, Steve Jobs Theatre’daki Eylül 2018 etkinliğinde XS ve XS Max’i duyurdu. Bu modeller, iPhone X’in çizgileri boyunca kesin yükseltmeler oldukları için iyi adlandırılmıştı. Her iki model de Portre modunda selfie’ler için öne bakan kamera özelliklerine sahipti. Ekranlar uçtan ucaydı ve hepsi Super Retina HD ekranla harika görünüyordu. En büyük yükseltme en küçüğü olabilir; A12 biyonik çip, pil tüketimini azaltırken işlem gücünü artırdı.

iPhone XR: 26 Ekim 2018

iPhone XR, Eylül 2018 etkinliğinde de duyuruldu, ancak hemen mevcut değildi. Yeni modellerin daha ucuz olması nedeniyle, pek çok kişi XR’nin piyasaya çıkmasını beklemeye karar verdi. Bu iPhone’lar XS ve XS Max’ten daha küçüktü (ancak yine de 7 ve 8 Plus’tan daha büyüktü). Ekran XS ve XS Max kadar net değildi, ancak Liquid Retina HD ekran ile fark çok belirgin değildiBu model ayrıca öne bakan bir kameraya sahipti ve XS veya XS Max’ten çok daha fazla renkte geldi. 

iPhone 11: 20 Eylül 2019

iPhone 11, Apple’ın yıllık serisinin en ucuzudur, ancak yine de 2019’un en popüler iPhone’u için yeterli sayıda yeni özelliğe sahiptir. Cihaz, 6.1 inçlik Liquid Retina ekrana sahip ve altı canlı renkte geliyor. En heyecan verici ekleme, her ikisi de 12 MP olan ve geniş ve ultra geniş lensler sunan 11’in arkasındaki ikinci kamera olabilir. 

iPhone 11 Pro: 20 Eylül 2019

Birinci sınıf ekrana sahip daha küçük bir telefon arayan Apple müşterileri için iPhone 11 Pro mükemmeldi. 5,8 inç Super Retina XDR ekran, Apple’ın bugüne kadarki en net ve net ekranıydı. Bu telefon, geniş, ultra geniş ve telefoto lensler sunan iki değil üç, 12 MP HDR kamera lensine sahipti. Renk seçenekleri iPhone 11’den daha sessizdi, ancak her zaman gösterişli bir kılıf ekleme seçeneği vardı!

iPhone 11 Pro Max: 20 Eylül 2019

Apple’ın 2019’un en büyük ve en pahalı telefonu iPhone 11 Pro Max olduEkran, 11 Pro’da olduğu gibi Apple’ın Süper Retina XDR’siydi, ancak 6,5 inç boyutundaydı. Pro Max, 11 Pro ile aynı, üç lensli kamera kurulumuna ve aynı renk seçeneklerine sahipti ve bu da boyutu cihazlar arasındaki neredeyse tek fark haline getirdi. 

iPhone SE (ikinci nesil): 24 Nisan 2020

2020 iPhone SE, türünün ikincisidir ve daha küçük iPhone’ları tercih edenler tarafından sevilir. Apple, bu geri tepme iPhone ile geçmişten birkaç ipucu alıyor. 4,7 inç Retina HD ekran ve Touch ID’li Ana Sayfa düğmesi, benzer şekilde düşük bir fiyatla orijinal iPhone SE’ye geri dönüyor. İkinci nesil SE, A13 Bionic çip, Portre modu ve Derinlik Kontrolü ile gelişmiş kamera sistemi, yüksek çözünürlüklü video, kablosuz şarj özelliği ve uzun pil ömrü dahil olmak üzere Apple’ın en pahalı iPhone’larının birçok özelliğini sunuyor.

iPhone 12 mini: 13 Kasım 2020

iPhone 12 mini, iPhone ailesine şaşırtıcı derecede küçük ama yine de çok güçlü bir ektir. Bu ince ve inanılmaz derecede hafif akıllı telefon, yalnızca 5,4 inç boyutundadır ve önceki modellere göre performansta önemli bir artış için yeni, güçlü A14 Bionic çipi içerir. Ayrıca Apple’ın en yeni Super Retina XDR OLED ekranını ve bir dizi kamera yükseltmesini içeriyor, ancak yine de çift lensli bir düzenleme ile geliyor. iPhone 12 mini ve iPhone 12 arasındaki tek dikkate değer fark, mini’nin daha küçük olması ve daha büyük iPhone 12’den 2 saat daha kısa pil ömrüne sahip olmasıdır.

iPhone 12: 23 Ekim 2020

6.1 inçlik iPhone 12, iPhone 12 mini’nin 15 saatlik video oynatımına kıyasla 17 saatlik bir video oynatmaya sahip olması dışında, 12 mini ile tamamen aynı özelliklere, kamera özelliklerine ve işleme yeteneklerine sahip. Bu orta sınıf model, günlük kullanıcılar için yeterince iyi olan çift lensli kamerayı da içeriyor. Ancak Apple, iPhone’larını kamera özellikleri nedeniyle seçenler için üst seviye iPhone 12 Pro ve Pro Max telefonlarına bazı etkileyici yükseltmeler ekledi.

iPhone 12 Pro: 23 Ekim 2020

iPhone 12 Pro,  12 ve 12 mini ile karşılaştırıldığında çok şık  kamera ve renk yükseltmelerine sahip ancak iPhone 12 ile aynı 6,1 inç ekran boyutunda geliyor ve bütçe modellerinde bulunan tüm temel özellikleri içeriyor. 2020’de tanıtılan yeni kamera özellikleri arasında, iPhone 11 Pro modellerinde gördüğümüz gibi, ancak LiDAR tarama, geliştirilmiş Gece Modu ve gelişmiş yakınlaştırma aralığı ve lens işlevlerine sahip üçlü lens düzenlemesi yer alıyor. Her iki iPhone 12 Pro modeli de bir iPhone’da şimdiye kadar kullanılan en hızlı diyaframa sahiptir. Apple, üstün profesyonel düzenleme yeteneği için RAW fotoğraflar ekledi ve Pro modellerinde saniyede 60 kareye kadar Dolby Vision’ı dahil etti.

iPhone 12 Pro Max: 13 Kasım 2020

iPhone 12 Pro Max, 12 Pro’nun tüm avantajlarına sahiptir, ancak bazı yükseltmeler ve önemli bir boyut farkı vardır. 6,7 inç Pro Max, iPhone 11 modellerine göre düşük ışıkta çalışma biçiminde yüzde 87’lik bir gelişme olduğunu iddia ediyor ve iPhone’larını profesyonel veya profesyonele yakın fotoğrafçılık projeleri için kullananlar için büyük bir sorun olan 5x yakınlaştırma özelliğine sahip. Bu iPhone’un en ayırt edici özelliği ise bu cihazda bulunan ekran boyutudur.

iPhone 13: 24 Eylül 2021

iPhone 13 serisinin temel modeli, iPhone 12 serisinde sunulan (yeniden) tasarım özelliklerinin çoğunu koruyor, ancak yeni bir kamera düzeniyle uyumlu yüzde 20 daha küçük bir çentikle geliyor. Önceki nesil iPhone’lara göre bir yükseltme olan A15 yongası üzerinde çalışıyor ve kamera, Sinematik mod ve Fotoğraf Stilleri dahil olmak üzere bazı önemli iyileştirmeler içeriyor. Bu model için pil ömrü de iyileştirilmiştir ve şu renklerde sunulur: pembe, mavi, gece yarısı, yıldız ışığı ve ÜRÜN(KIRMIZI). İPhone 13 için büyük bir satış noktası fiyat noktasıdır: piyasaya sürüldüğünde iPhone 12 ile aynı fiyattan başlar, ancak temel modeli iki kat daha fazla depolama alanı sunar. Ekran boyutu 6.1 inç olarak aynı kalıyor.

iPhone 13 mini: 24 Eylül 2021

Daha büyük kardeşleri gibi, iPhone 13 mini de Apple’ın A15 Bionic çipinde çalışıyor ve bu da onu küçük bir pakette bir güç merkezi haline getiriyor. Pil ömrü, iPhone 12 mini’ye göre günde bir buçuk saate kadar arttı. Diğer iPhone 13 modellerinde olduğu gibi, mini de büyük kamera geliştirmeleri ve maksimum 512 GB depolama kapasitesiyle herhangi bir mini model arasında mevcut olan en fazla depolama alanına sahiptir. Tasarımı ve fiziksel boyutu da büyük ölçüde iPhone 12 mini’yi yansıtıyor ve 5,4 inçlik bir ekran boyutuna sahip. 

iPhone 13 Pro: 24 Eylül 2021

iPhone 13 Pro, ProMotion özellikli 6.1 inçlik Super Retina XDR ekrana sahip ancak en büyük avantajı iPhone 13 ve iPhone 13 mini ile birlikte gelen Geniş ve Ultra Geniş kameralara ek olarak bir Telefoto kameranın dahil edilmesiGece Modu fotoğrafçılığı için bir LiDAR tarayıcı ile birlikte gelir ve daha önce herhangi bir iPhone’un sunduğundan daha fazla depolama için 1 TB’lık bir model sunarTüm yeni kamera özelliklerinin oldukça hantal dosya boyutları oluşturduğunu düşünürsek, buna ihtiyacı var. Ayrıca A15 çipi ile çalışır ve gümüş, grafit, altın ve sierra mavisi renklerinde gelir.

iPhone 13 Pro Max: 24 Eylül 2021

iPhone 13 Pro Max, Pro’nun yaptığı her şeyi, ancak daha fazlasını sunar. Ekranı iPhone 12 Pro Max ile aynı boyutta: çapraz olarak 6,7 inç. İPhone 13 serisinin geri kalanı gibi, aynı boyutları paylaşmasına rağmen, öncekinden biraz daha ağır ve kalın. A15’e bir çip yükseltmesi almanın yanı sıra, iPhone 13 Pro Max ayrıca toplam beş adet ek GPU alıyor. O da 1 TB depolama kapasitesi seçeneği sunuyor ve Apple, pilin 28 saate kadar kesintisiz video oynatmayı destekleyebileceğini söylüyor. Herhangi bir iPhone’un en yüksek fiyat etiketi ile iPhone Pro Max, mevcut en üst düzey modeldir.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *