«
KRİPTO

RTX 30 ekran kartlarının tanıtılması ile yükselişe geçen kripto para madenciliği, son aylarda farklı bir hal almaya başladı. Ekran kartı stoklarının tükenmesi üzerine madenciler, RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar ile madencilik yapmaya başladı. Durum böyle olunca, oyuncular tarafından da tepkiler gelmeye başladı. Son gelen haberlere göre, sanal para madenciliği için kurulan çiftliklerin bazı şehirlerde elektrik kesintilerine yol açtığı öğrenildi. Son haftalarda çıkışa geçen Ethereum, bu durumun gerçekleşmesinde büyük rol oynamakta.

.

Kripto Madencileri Elektrik Kesintilerine Sebep Oluyor!

.

Kripto Para Madenciliği Yüzünden Elektrik Kesintileri Yaşanmakta

.

El Chapuzas Informatico’nun haberine göre İranlı yetkililer tarafından yürütülen bir araştırma sonucuna bakılırsa, ülkede son zamanlarda yaşanan elektrik kesintilerinin artan madencilik çiftliklerinden kaynaklandığı öğrenildi. Araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuca göre Çinli madencilik şirketleri, faaliyetlerini ucuz elektrik sebebiyle Çin yerine İran’da gerçekleştiriyor. Elektrik fiyatları kıyaslandığında İran, Çin’e göre dört kat daha ucuz konumda.

.

Ülkenin şu anda yaklaşık 300 megawatt enerji tüketen 14 büyük madencilik çiftliğini barındırdığı iddia ediliyor. Bu güç tüketimi, 100 bin nüfuslu bir şehrin güç tüketimine eşit sayılıyor. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre İran, madencilik çiftlikleri için altı popüler ülkeden biri.

.

Kripto Madencileri Elektrik Kesintilerine Sebep Oluyor!

.

Sosyal medyada madencilik çiftliklerinden pek çok fotoğraf yayınlanıyor. Fotoğraflar gelmeye devam ettikçe, kripto para madenciliği sonucu tükenen RTX 30 serisi ekran kartlarında stok sorununun uzayabileceği tahmin ediliyor. Üstelik bu çiftlikler, RTX 30 kartlarına ek olarak RX 6000 serisi ekran kartlarına da göz dikmiş durumdalar.

.

Şimdiye kadar hem AMD ve NVIDIA‘nın hem de ekran kartı üreticilerinin, ürettikleri kartları madencilere satmakla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadığını gördük. Önceden madenciler, oyuncular için üretilen ekran kartlarını satın alıyordu. Ancak durum öyle bir noktaya geldi ki sanki bu kartlar, madenciler için üretilmeye başlanmış gibi davranılıyor.

.

Sanal para madenciliği furyasının daha ne kadar devam edeceği bilinmiyor. Ancak bu gidişle ekran kartı stoklarının Mart veya Nisan ayında düzelmesi pek de mümkün değil…

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *