«
35e2f90ab28ed7e07b227d21781298adaef82a91
Jüpiter’in yörüngesine girip farklı bölgelerden binlerce fotoğraf toplamak için gönderilen Juno aracı, göreve başlayalı 10 yıl oldu. NASA, araçla şu ana kadar toplamda 19 bin 800 fotoğraf elde etti. Gelin bu fotoğrafların en etkileyicilerine bir göz atalım.

Jüpiter, sadece boyutuyla değil; renkleri ve yapısıyla da Güneş Sistemi’nin en ilgi çekici gezegenlerinden biri. NASA, gaz devi olarak nitelendirilen gezegenin yapısını daha iyi anlamak ve bu zamana kadar süren gelişimini belirleyebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalara yardımı en çok dokunan araç ise, NASA’nın birkaç yıl önce Jüpiter yörüngesine yolladığı Juno aracı.

Juno, NASA tarafından 2011’de Jüpiter’in yörüngesine yollandı. Yörüngeye 2016’da ulaşan araç o zamandan beri gezegenin birçok bölgesinden göz kamaştırıcı fotoğraflar çekmekte. Yakın zamanda görevin başlangıcından bu yana 10 sene tamamlanmış oldu ve bu süre zarfında Jüpiter’in binlerce yakın fotoğrafı birikti.

Juno’nun 5 senede yakalamış olduğu göz dolduran Jüpiter fotoğrafları

Jüpiter’in ekvator bölgesinde her iki kutbuna kadar her yeri yakından inceleyen Juno, yakaladığı fotoğraflarla gezegenin zamanla nasıl evrildiğine dair bazı bilgiler de açığa çıkardı. Bu bilgiler ışığında başka yıldızlar etrafında dönen benzer gaz devlerine dair yeni bilgiler de öğrenilecek. Gelin Dünya’dan ayrılmasının üzerinden 10 yıl geçen Juno’un en önemli fotoğraflarına bir göz atalım.

Juno’nun yolculuğunu hızlandırmak için Dünya’nın çekim gücünden faydalanırken çekmiş olduğu bir fotoğraf

juno jüpiter

Juno’nun Jüpiter’e ilk yaklaştığı zamanlarda çekilen bir fotoğraf

juno jüpiter

Bulutların ebru sanatı yaptığı bir görüntü

juno jüpiter

Bu sene Dünya’ya gönderilmiş ham bir görüntü

juno jüpiter

Jüpiter’in Kuzey Ilıman Kuşağı

juno jüpiter

Kuzey Kutbu’ndaki hortumların yakın bir görüntüsü

juno jüpiter

Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *