Kotlin 1.4 Geliştiriciler İçin Yayınlandı! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Kotlin 1.4 Geliştiriciler İçin Yayınlandı!

avatar

Zehra Canbaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kotlin 1.4 Geliştiriciler İçin Yayınlandı!

Son yılların en hızlı yükselen programlama dillerinden biri olan Kotlin, 1.4 sürümü ile bazı yenilikler kazandı. Android geliştiricilerinin sıkça kullandığı dil, yeni sürümü ile pek çok hata düzeltmesini ve kod yazma kolaylığını getiriyor. Kotlin’in yeni sürümü Android Studio kullanıcılarına sunuldu.

1.4 sürümü Temmuz ayının sonunda çıkmış olsa da Android Studio kullanıcıları bu güncellemeye yeni kavuştu.

Kotlin 1.4 Geliştiriciler İçin Yayınlandı!

Kotlin 1.4 Android Studio Kullanıcılarına Sunuldu!

Kotlin dili son yılların en hızlı büyüyen dili olabilir. Python ile Java’nın birleşimi diye anılan dil çoğunlukla Android geliştiricileri tarafından tercih ediliyor. Android geliştirme dışında sunucu taraflı geliştirme, web geliştirme ve işletim sistemleri için uygulama geliştirmede de kullanılıyor. Raporlara göre 2018 yılında 3.5 milyon kişi Kotlin dilini kullanıyorken 2019 yılında bu sayı 5.8 milyona yükseldi.

Kotlin 1.4 sürümü ile 60 performans sorununu düzeltildi. IDE’de sıkça karşımıza çıkan hataların bir kısmı bu güncelleme ile çözülmüş oldu.

Kotlin 1.4 Geliştiriciler İçin Yayınlandı!

Android Studio’nun Kotlin için sunduğu bir özellik daha var; hata ayıklama penceresi. Bu pencereden yeni bir Kotlin projesi başlatabiliyor veya yazdığınız kodun hata ayıklama işlemini daha hızlı şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kotlin 1.4 Geliştiriciler İçin Yayınlandı!

Android Studio’yu geliştiren şirket JetBrains, yeni bir derleyici algoritmasını Kotlin 1.4 ile devreye sokuyor. Bu yeni derleyici algoritması önceki sürümde de mevcuttu, artık varsayılan olarak yeni algoritma kullanılacak.

Ayrıca Kotlin’in Java Virtual Machine (JVM) ve JavaScript ile uyumlu çalışabilmesi için bazı yeniliklerin eklendiğini belirtelim. Bu yenilikleri kullanabilmek için JetBrain’in IntelliJ editörünün en eski 2020.1 sürümüne ve Android Studio’nun 4.1 sürümüne sahip olmanız gerekiyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: