«
i (5)
NASA’nın Mars’ta bir süredir görevde olan Perseverance uzay aracı, iki kaya parçası örneği aldı. Örnekler üzerinde yapılan ilk incelemeler sonuç olarak, kaya parçalarının geçmişte uzunca süre su ile temas halinde olduğunu belli ediyor.

NASA’nın geçen yıl 30 Temmuz’da Mars’a doğru uzun ve zorlayıcı bir yolculuğa yolladığı Perseverance uzay aracı 18 Şubat’ta stres dolu fakat başarılı bir iniş gerçekleştirdi. O zamandan beri indiği Jezero kraterinde çeşitli incelemeler gerçekleştirmiş olan Perseverance, Ağustos ayında ilk örnek toplama girişimini başlatmıştı ancak ilk denemede başarısız olmuştu.

Ardından diğer denemeler, 6 ve 8 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. Bu iki denemede iki farklı kaya örneği toplandı. Montdenier ve Montagnac olarak adlandırılan bu iki örnek şu anda Perseverance’in gövdesinde özel tüplerde bulunuyor.

Mars’ta antik yaşamın işaretleri belirginleşiyor:

Perseverance’in Mars’taki görevinde pek çok hedefi var. Bir yandan Kızıl Gezegen’in iklim koşullarının daha detaylı incelenmesine yarayacak veriler toplayan uzay aracı, bir yandan da varlığından neredeyse emin olunan fakat daha fazla veri gerektiren su izlerini arıyor.

Jezero kraterinin seçilmesinin sebebi de esasında bu çünkü bölgede yaklaşık 3,5 milyar yıl önce bir göl bulunduğu biliniyor. Ancak bölgedeki gölün yeraltı su kaynakları ile beslenen bir göl mü yoksa sel sularıyla dolup 50 sene gibi çok daha kısa bir süre boyunca göl olarak kalabilmiş bir bölge mi olduğuna yönelik şüpheler mevcuttu.

Perseverance’in topladığı örneklerden gelen ilk izlenimler, kaya parçalarının uzunca yıllar boyunca yeraltı suları ile sürekli etkileşim izleri taşıdıklarını gösteriyor. NASA jeologu Katie Stack Morgan gerçekleştirilen bir basın toplantısında bu konuyu vurgularken aynı zamanda kayaların uzunca yıllar su ile temas halindelerse içlerinde aynı zamanda mikrobiyal yaşama dair örnekler de olabileceğini ifade etti.

Ancak tüm bu verilerin incelenmesi ve sonuçların gelmesi için biraz daha beklememiz gerekiyor. Çünkü NASA, Persevarance’in topladığı örnekleri ancak 2030’lu yıllarda gezegenimize geri getirebilmeyi hedefliyor. Örnekler Dünya’ya geldikten sonra, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) işbirliği ile incelenecek.

Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *