«
19

Teknoloji devi Microsoft, ABD Çalışma Bakanlığı tarafından siyahi çalışan sayısının artırılması ile ilgili verdiği taahhüte uygun hareket etmediği nedeniyle soruşturmaya maruz kaldı.

.

Microsoft siyahi çalışan taahhütü nedeniyle soruşturmayla karşı karşıya!

.

Microsoft tarafından yapılan blog gönderisinde, şirkete ABD Çalışma Bakanlığı’nın siyahi çalışan ve yönetici sayısını artırmaya yönelik taahhüdüne yönelik soruşturma açıldığı bildirildi. Paylaşımda, Bakanlık’ın şirketin siyahi ve Afro-Amerikalı çalışan ve yönetici potansiyelini 2025 yılına kadar iki katına çıkaracağına dair verdiği taahhüdü soruldu.

Microsoft siyahi çalışan

Bakanlık, firmanın konuyla ilgili tutumunu ve söz konusu gelişmeyi yerine getirmeyle ilgili yol haritasını 29 Ekim’e kadar kendilerine sunmasını istedi.  Firmanın avukatı Dev Stahlkopf ise, kararların yasa dışı ırk temelli bir yol izlemediğini belirterek, “Yasaların ırk temelinde ayrımcılık yapmamızı yasakladığı konusunda netiz. Ayrıca federal hükumete hizmet veren bir şirket olarak iş gücümüzün çeşitliliğini artırmaya devam etme konusunda olumlu yükümlülüklerimiz olduğunu biliyoruz. Ve bu yükümlülükleri ciddiye alıyoruz”. İfadelerini kullandı.

.

Öte yandan ABD Çalışma Bakanlığı, teknoloji devini 29 Ekim tarihine kadar gerekli evrakları taraflarına sunmaya davet etti. Bunun yanında Bakanlık, azınlıkların ve kadınların istihdamını artırmak için pozitif ayrımcılık hedefleri belirleyebilecekleri halde, bunları başarmak için ayrımcılığa varacak uygulamalara başvurmamaları konusunda da firmayı uyardı.

.

Microsoft’un üst düzey yöneticilerinden olan Satya Nadella, “Black Lives Matter“ protestolarının sürdüğü haziranda, şirketteki siyahi çalışan sayısının artırılacağını söylemişti. Öte yandan çeşitliliği artırmak için önümüzdeki 5 yıl içinde harcamalarını 150 milyon dolar yükselteceklerinin de altını çizmişti.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Neolan

    Amerika daki ve microsofttaki irkcilik hakkinda guzel bir yazi olmus tesekkurler.

  2. Mira

    Siyahi çalışan çalıştırma protestosu nedir ? Neden ırkçılık yapıyorlar anlamıyorum yani