Teknoloji Haberleri

Milli Savaş Uçağı için Yazılım Çalışmalarına Başlanıyor

  Ülkemizde yazılım denince ilk akla gelenler arasında yer alan HAVELSAN , TUSAŞ ile iş birliği yapma kararı alarak Milli Savunma Uçağı için çalışmalara başlanılacağını belirtti.

  5. nesil bir savaş uçağı üretmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) projesi için HAVELSAN ve TUSAŞ’ında kolları sıvadığı son tarafımıza gelen bilgilerden.

  Anadolu Ajansına konuşan HAVELSAN Genel Müdürü bu projenin Türkiye’ye çağ atlatacağını belirterek , bu uçağu dünyada yapabilecek sadece birkaç ülke olduğunu belirtti.

HAVELSAN Kolları Sıvıyor

  Yapılan konuşmada HAVELSAN Genel Müdürü 5. nesil bir teknolojiye sahip olduğu için uçan bilgisayar olarakda adlandırabileceklerini belirterek cümlelerine şu sözlerle devam etti:

20 milyon satır civarında yazılımın üzerinde koşacağı, yüzlerce modül yazılımın birlikte çalışacağı bir uçan bilgisayar. Dolayısıyla HAVELSAN’ın projenin ana oyuncularından biri olması çok doğal.

Proje için çalışmalara başladıklarını söyleyen Atalay, “20 milyon satırlık bir yazılım işi diye bakarsanız, 400 – 500 mühendis gerektirecek bir büyüklükten bahsediyoruz. Nihai hedefi de muhtemelen bu rakamlarda olacak. Ekip şu anda bünyemizde fakat yakın zamanda TUSAŞ içinde oluşturulacak MMU ekiplerinin çalıştığı binada yerini alacak. Ekipler orada hep beraber çalışıyor olacaklar” dedi.

 

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

Bünyamin Bayındır

Teknoloji Meraklısı - Donanım Forum Editör

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: