Tam küresel yarı iletken kıtlığının daha kötüye gidemeyeceğini düşündüğünüzde, geçen ay Teksas’taki kış fırtınasının bölgedeki yonga üreticilerinin fabrikalarını geçici olarak kapatmanın sonuçlarıyla uğraşmasına neden olduğunu duyuyoruz. Üretimin yeniden başlaması birkaç hafta sürecek, devam eden sektör sorunlarını şiddetlendirecek ve muhtemelen bazı ürünler için daha fazla fiyat artışına yol açacak.

.

Teksas fabrikalarının üretime yeniden başlama mücadelesi nedeniyle çip kıtlığının daha da kötüleşmesi bekleniyor

.

Reuters tarafından bildirildiği üzere , Samsung, NXP Semiconductors ve Infineon Technologies’in geçen ay Austin, Texas’taki fabrikalarını kapatmaları emredildi, böylece en az 21 kişinin ölümüne yol açan kış fırtınasının bir sonucu olarak, insanların evleri için güce öncelik verilebilirdi.

.

Geçmişte gördüğümüz gibi, üretimi yeniden başlatmak için gereken zaman ve para göz önüne alındığında, bir fabrikasyon tesisinin gücündeki en ufak bir kesintinin bile çok kapsamlı sonuçları olabilir.

.

Austin Bölgesel İmalatçılar Derneği CEO’su Edward Latson, “Yonga üreticileri artık çalıştırmaları gereken güce, suya ve gaza sahipler, ancak aletleri yeniden başlatmak ve fabrikaları temizlemek için zamana ihtiyaçları var” dedi.

.

Teksas Fabrikalarından Dolayı Çip Kıtlığının Daha Da Kötüleşmesi Bekleniyor!

.

Samsung, “tesisi incelerken ve yeniden yapılandırırken normal seviyelere ulaşmak için daha fazla zaman gerekebileceğini” doğruladı.

.

Latson , çip kıtlığından en çok etkilenen otomotiv endüstrisinin kapanmanın etkilerini yaklaşık beş ay içinde hissedeceği konusunda uyardı . Austin fabrikaları, otomobil üreticilerini müşterileri arasında sayar.

.

“Çip stokları düşük olduğundan ve müşterilerin bunlara mümkün olan en kısa sürede ihtiyaç duyduğundan, etki neredeyse anında gerçekleşiyor,” dedi. “Şu anda yaklaşık bir aylık üretim kaybına bakıyoruz.”

.

Samsung’un fabrikası, kendi LSI bölümü Tesla ve Qualcomm için çipler üretiyor. Bu müşteriler çipleri için diğer fabrikalara başvurabilirken, bunu söylemek şu anda yapmaktan daha kolay. Fabrikalar siparişleri yerine getirmekte zorlandıkça uzun bir birikim yükü var ve herhangi bir fazla kapasite bir prime mal oluyor – TSMC , fazla kapasitesini normalden yüzde 15 – 20 daha fazla ihale etti.

.