NASA, Dünya'nın en azından önümüzdeki yüzyıl boyunca asteroid Apophis'e karşı güvende olduğunu söyledi | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

NASA, Dünya’nın en azından önümüzdeki yüzyıl boyunca asteroid Apophis’e karşı güvende olduğunu söyledi

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA, Dünya'nın en azından önümüzdeki yüzyıl boyunca asteroid Apophis'e karşı güvende olduğunu söyledi

NASA’nın izlediği en büyük asteroitlerden biri, onu dünyaya yaklaştıran bir yörüngeye sahip olan resmen asteroid 99942 olarak adlandırılıyor. Asteroit, Mısır’ın kaos ve karanlığın tanrısı Apophis olarak da bilinir. NASA kısa süre önce, asteroidin önümüzdeki 100 yıl boyunca Dünya’ya çarpma tehdidi oluşturmadığını belirlediğini açıkladı.

Apophis 2004 yılında keşfedildi ve yakın zamanda yapılan bir çalışma , asteroidin yörüngesini doğru bir şekilde tahmin edebilen revize edilmiş hesaplamalar sundu. Apophis 1110 fit genişliğindedir ve geçmiş tahminler, 2029 ve 2036’da Dünya’ya son derece yaklaşabileceğini ve 2068’de dünyaya çarpma ihtimalinin düşük olduğunu gösterdi. Gezegenimize yakın son geçişi 5 Mart’tı, ama öyleydi 10 milyon mil uzakta.

NASA, Dünya'nın en azından önümüzdeki yüzyıl boyunca asteroid Apophis'e karşı güvende olduğunu söyledi

Gezegenden bu kadar uzakta olmasına rağmen, NASA, Apophis’in güneşin yörüngesinde nasıl döndüğünü daha iyi anlamak için radar gözlemlerini kullanabildi. Yeni hesaplamalar, 2068’de herhangi bir çarpma riskini ortadan kaldırdı. Bilim adamları, son gözlemlerle, asteroidin yörüngesiyle ilgili belirsizliğin, 2029’a öngörüldüğünde yüzlerce kilometreden bir avuç kilometreye düştüğünü söylüyor.

Bu, konum bilgisinde önemli bir gelişme olarak kabul edilir ve asteroidin gelecekteki hareketi hakkında çok daha fazla fikir verir. Gökbilimciler, asteroidin uzaklığı hakkında yaklaşık 150 metrelik bir doğrulukla kesin bilgi edindiler. Toplanan veriler, bilim insanlarının asteroidin şekli ve dönüş hızı hakkında daha fazla bilgi edinmesine de yardımcı olacak. Şu anda gökbilimciler Apophis’in fıstık gibi şekillendiğine inanıyorlar.

NASA, Dünya'nın en azından önümüzdeki yüzyıl boyunca asteroid Apophis'e karşı güvende olduğunu söyledi

Asteroit 2029’da Dünya’nın yanından uçtuğunda, bazı uyduların yörüngesine göre daha yakın olan yüzeyin 20.000 milinden geçecek. Ayrıca Dünya’ya aydan on kat daha yakın. Asteroit doğu yarımküredeki insanlar tarafından çıplak gözle görülebilecek.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: