NASA, Ingenuity helikopterinin ilk uçuşunu yapması için hazırlanıyor | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

NASA, Ingenuity helikopterinin ilk uçuşunu yapması için hazırlanıyor

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA, Ingenuity helikopterinin ilk uçuşunu yapması için hazırlanıyor

NASA’nın Mars yüzeyi için planladığı daha heyecan verici deneylerden biri, Kızıl Gezegendeki bir helikopterin ilk uçuşu. Perseverance gezgini, tarihi test uçuşunu gözlemlemek için güvenli bir mesafeye gitmeden önce yakında Mars’ın yüzeyine küçük bir helikopter bırakacak. NASA yetkilileri, Ingenuity helikopterinin ilk uçuşunu 8 Nisan civarında gerçekleştirebileceğine inanıyor.

Zeka, neredeyse bir yıldır Perseverance gezgininin güvertesinin altında saklı. Rotor uçak yaklaşık dört pound ağırlığındadır ve 6 Nisan 2020’de gezginin göbeğindeki depolama alanına güvenli bir şekilde gizlenmiştir. Perseverance, Temmuz 2020’de başlatılmıştır. JPL’deki görev kontrolörleri, Perseverance komutları göndermeye hazırlanıyor ve ona Ingenuity’yi serbest bırakması talimatını veriyor helikopter.

NASA, Ingenuity helikopterinin ilk uçuşunu yapması için hazırlanıyor

Konuşlandırmanın ilk adımı, gezginin 21 Mart’ta meydana gelen ve içindeki helikopteri ortaya çıkaran enkaz örtüsünü serbest bırakmasıydı. Enkaz örtüsü, iniş sırasında Ingenuity’yi kayalardan ve molozlardan koruyan bir karbon fiber kalkandı. Ingenuity Mars’ta uçabilirse, Kızıl Gezegenin gelecekte nasıl keşfedileceğini değiştirebilir.

NASA, yaklaşık 1.6 fit uzunluğundaki ve uçtan uca dört fit genişliğinde ters yönde dönen rotorlara sahip helikopteri geliştirmek ve inşa etmek için 80 milyon dolar harcadı. Ters dönen rotorlar, geleneksel bir helikopter gibi kuyruk rotorunun olmadığı anlamına gelir. NASA’nın ayrıca 31 günlük bir test kampanyası sırasında helikopteri çalıştırması için 5 milyon dolar daha ayırdı.

NASA, Ingenuity helikopterinin ilk uçuşunu yapması için hazırlanıyor

NASA, test uçuşu yaklaşık 8 Nisan’da planlanırken, helikopter konuşlandırma ve test aşamalarından geçerken tarihin değişebileceğini belirtti. İlk uçuşu sırasında helikopter, yaklaşık 3 metre yüksekliğe ulaşmalıdır. Daha sonra yaklaşık 30 saniye havada kalacak ve Mars yüzeyine geri dönmeden önce havada süzülürken bir dönüş yapacaktır.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: