NASA, Perseverance'ın ilk yüksek çözünürlüklü Mars panoramasını paylaşıyor | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

NASA, Perseverance’ın ilk yüksek çözünürlüklü Mars panoramasını paylaşıyor

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA, Perseverance'ın ilk yüksek çözünürlüklü Mars panoramasını paylaşıyor

Çarşamba günü NASA, Perseverance gezgininin iniş alanının ilk yüksek çözünürlüklü panoramasını yayınladı ve halka yeni gezici tarafından keşfedilecek olan Mars yüzeyine ilk doğru bakışlarını verdi. Panorama, Perseverance’ın Mastcam-Z cihazı tarafından algılanan Mars’ın Jezero Krateri’ni gösteriyor ve 360 ​​dereceyi tam olarak yakalamak için döndürülebilir.

Perseverance’tan gördüğümüz ilk panorama bu değil – gezici indikten hemen sonra bir tane aldık, ancak bu, navigasyon kameraları tarafından yakalanan daha düşük çözünürlüklü görüntüler kullanılarak bir araya getirildi. Bu yeni panorama, Mastcam-Z cihazı kullanılarak çekildiği için farklıdır.

NASA, Perseverance'ın ilk yüksek çözünürlüklü Mars panoramasını paylaşıyor

Sonuç olarak, görüntüler daha yüksek çözünürlükteydi ve Perseverance’ın merkezde yer aldığı çok daha ayrıntılı bir panorama sağlıyordu. Mastcam-Z, adından da anlaşılacağı gibi 360 derece dönebilen direğe takılıdır. Navigasyon kameraları benzer şekilde bir 360 panorama çekmişti.

NASA, Mastcam-Z cihazının, her ikisi de yakınlaştırılabilen ve panoramik renkleri yakalamak için kullanılabilen iki kamera içerdiğini açıklıyor. Ayrıca, bu çift kamera sistemi, 3D görüntüleri yakalamayı ve yüksek çözünürlüklü videolar kaydetmeyi de destekler.

NASA, Perseverance'ın ilk yüksek çözünürlüklü Mars panoramasını paylaşıyor

NASA’nın bu kamera sistemi için sadece panorama çekmekten daha fazla planı var. Uzay ajansı, yakınlaştırma ve odaklanma yeteneklerinin Perseverance’ın daha uzak özelliklere ek olarak yakın nesnelerin ayrıntılı incelemelerini yakalayabileceği anlamına geldiğini söylüyor.

Dünya’ya geri dönen araştırmacılar, Perseverance’ın diğer şeylerin yanı sıra örnek toplamak için zamanını nerede geçirmesi gerektiğini daha iyi belirlemek için yakın plan görüntüleri kullanabilecekler. Baş NASA’nın web sitesine üzerinde tam boyutlu HD Mars panorama görüntülemek için.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: