«
oscars-2021-2-2-1-1280x720

93. Oscar adaylıkları açıklandı, 2021 finalistleri, pandemi ve dijital dağıtıma geçiş nedeniyle dramatik bir şekilde değişen eğlencede normalden çok uzak bir yılın sonunda geliyor. ABD ve yurtdışındaki sinemalar kapalıyken ve film stüdyoları akış platformlarında yüksek profilli film yayınlamakla flört ederken, Hollywood’da her zamanki iş olmaktan uzak.

Başlangıçta, COVID-19’un etkisi hala belirsiz olduğundan, sinema salonu zincirlerinin birkaç hafta veya en fazla aylarca kapanması bekleniyordu. Bu arada, yüksek profilli yayınlarda da gecikmeler görüldü, çünkü ” Tenet ” ve ” Black Widow ” gibi başlıklar salgını beklemeye çalışmak için geri itildi.
Ancak gerçek şu ki, aylar yeterli olmayacaktı. Dünya çapında aşı dağıtımları devam ederken, 2021 yılının 2. çeyreğine girerken bile, bir sinemada toplanmanın tekrar “güvenli” olarak kabul edilip edilmeyeceği hala belirsiz. Bu arada stüdyolar, filmlerinin maliyetlerini telafi etmeye başlayabilmesi için akış sağlayıcılarla anlaşma yapmaya çalıştılar veya kendi işlerini kurdular.

Yılın En İyi Filmi için 2021’de sekiz aday gösterildi. “The Father”, “Judas and the Black Messiah”, “Mank”, “Minari”, Nomadland, Promising Young Woman, “Sound of Metal,” ve “The Trial of the Chicago 7” gecenin tartışmasız en yüksek profilli ödülü için yarışacak. Christopher Nolan’ın “Tenet” i, bu listedeki yokluğuyla dikkat çekiyor.

2021 Oscar adaylıkları 93. Akademi Ödülleri için açıklandı

Bir Başrolde En İyi Kadın Oyuncu Performansına gelince, beş aday, “Ma Rainey’s Black Bottom” daki Viola Davis, “The United States vs. Billie Holiday” de Andra Day, “Pieces of a Woman” da Vanessa Kirby, Frances. “Nomadland” da McDormand ve “Promising Young Woman” da Carey Mulligan.

Başrolde En İyi Erkek Oyuncu dalında beş aday, “Sound of Metal” te Riz Ahmed, “Ma Rainey’s Black Bottom” da Chadwick Boseman, “The Father” da Anthony Hopkins, “Mank” ta Gary Oldman ve Steven Yeun, “Minari” de. Bu yazının sonunda daha fazla aday bulabilirsiniz.

Akademi Ödülleri adaylıklarının kısa listesinin nasıl bir araya getirildiği ise, kendi kategorilerindeki 17 farklı daldaki akademi üyelerinden gelen geri bildirimlere dayanmaktadır. Örneğin aktörler, diğer aktörleri aday gösterir; kostüm tasarımcıları diğer kostüm tasarımcılarını aday gösteriyor. Animasyon Film ve Uluslararası Uzun Metraj Film kategorileri için ise son seçimleri her daldan oluşan bir dizi gösterim komitesi yapıyor. En İyi Film adaylığı, oylama yapan tüm Akademi üyelerine açıktır.

Finalistlerin oylamaları 15 Nisan’dan 20 Nisan’a kadar açık olacak. 93. Oscar’ın kendisi 25 Nisan Pazar günü yapılacak ve 20:00 ET / 17:00 PT’den yayınlanacak.

Başrolde bir aktörün performansı

Riz Ahmed, “Metalin Sesi”
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom” da
Anthony Hopkins, “The Father”
Gary Oldman, “Mank”
Steven Yeun, “Minari”

Destekleyici bir rol üstlenen bir aktörün performansı

Sacha Baron Cohen, “Chicago 7 Davası” nda
Daniel Kaluuya, “Judas ve Kara Mesih”,
Leslie Odom, Jr., “Miami’de Bir Gece …”
Paul Raci, “Metalin Sesi”
Lakeith Stanfield, “Judas and the Siyah Mesih ”

Başrolde bir aktrisin performansı

Viyola Davis “Ma Rainey’nin Siyah Altında”
Andra Günü’nde “The United States vs. Billie Holiday ” filminde
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman” da
Frances McDormand, “Nomadland”
Carey Mulligan “Promising Young Woman” da

Yardımcı bir rol üstlenen bir aktrisin performansı

Maria Bakalova, “Borat Sonraki Filmi: Bir Zamanlar Kazandırmak İçin Amerikan Rejimine Muazzam Rüşvet Teslimatı” nda
Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman, “The Father”
Amanda Seyfried, “Mank”
Yuh-Jung Youn, “ Minari ”

Yılın en iyi animasyon filmi

“İleri” Dan Scanlon ve Kori Rae
“Ay Üzerinden” Glen Keane, Gennie Rim ve Peilin Chou
“Bir Koyun Shaun Filmi: Farmageddon” Richard Phelan, Will Becher ve Paul Kewley
“Soul” Pete Docter ve Dana Murray
“Wolfwalkers” Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young ve Stéphan Roelants

Sinematografide başarı

“Yahuda ve Kara Mesih” Sean Bobbitt
“İnsan” Erik Messerschmidt
“Dünyanın Haberleri” Dariusz Wolski
“Göçebe” Joshua James Richards
“Chicago 7 Davası” Phedon Papamichael

Kostüm tasarımında başarı

“Emma” Alexandra Byrne
“Ma Rainey’nin Siyah Alt” Ann Roth
“Mank” Trish Summerville
“Mulan” Bina Daigeler
“Pinokyo” Massimo Cantini Parrini

Yönetmenlikte başarı

“Başka Bir Tur” Thomas Vinterberg
“Mank” David Fincher
“Minari” Lee Isaac Chung
“Göçebe” Chloé Zhao
“Umut Veren Genç Kadın” Emerald Fennell

En iyi belgesel film

“Kolektif” Alexander Nanau ve Bianca Oana
“Crip Camp” Nicole Newnham, Jim LeBrecht ve Sara Bolder
“Köstebek Ajanı” Maite Alberdi ve Marcela Santibáñez
“Ahtapot Öğretmenim” Pippa Ehrlich, James Reed ve Craig Foster
“Zaman” Garrett Bradley, Lauren Domino ve Kellen Quinn

En iyi belgesel kısa konu

“Colette” Anthony Giacchino ve Alice Doyard
“Bir Konçerto Bir Sohbettir ” Ben Proudfoot ve Kris Bowers
” Ayrılmayın ” Anders Hammer ve Charlotte Cook
“Açlık Koğuşu” Skye Fitzgerald ve Michael Scheuerman
“Latasha için Bir Aşk Şarkısı” Sophia Nahli Allison ve Janice Duncan

Film kurgusunda başarı

“The Father” Yorgos Lamprinos
“Nomadland” Chloé Zhao
“Promising Young Woman” Frédéric Thoraval
“Sound of Metal” Mikkel EG Nielsen
“The Trial of the Chicago 7” Alan Baumgarten

Yılın en iyi uluslararası uzun metrajlı filmi

“Başka Bir Tur” Danimarka
“Daha İyi Günler” Hong Kong
“Kolektif” Romanya
“Tenini Satan Adam” Tunus
“Quo Vadis, Aida?” Bosna Hersek

Makyaj ve saç şekillendirmede başarı

“Emma” Marese Langan, Laura Allen ve Claudia Stolze
“Hillbilly Elegy” Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle ve Patricia Dehaney
“Ma Rainey’s Black Bottom” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal ve Jamika Wilson
“Mank” Gigi Williams, Kimberley Spiteri ve Colleen LaBaff
“Pinocchio” Mark Coulier, Dalia Colli ve Francesco Pegoretti

Sinema filmi için yazılmış müzikte başarı (Orijinal skor)

“Da 5 Bloods” Terence Blanchard
“Mank” Trent Reznor ve Atticus Ross
“Minari” Emile Mosseri
“Dünyanın Haberleri” James Newton Howard
“Ruh” Trent Reznor, Atticus Ross ve Jon Batiste

Sinema filmi için yazılmış müzikte başarı (Orijinal şarkı)

HER ve Dernst Emile II’nin “Judas and the Black Messiah” Müziğinden “Fight For You” ; HER ve Tiara Thomas’ın
sözleri
Daniel Pemberton’un “The Trial of the Chicago 7” Müziğinden “Hear My Voice” ; Sözleri Daniel Pemberton ve Celeste Waite
“Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” dan “Husavik”
Müzik ve Sözleri Savan Kotecha, Fat Max Gsus ve Rickard Göransson
“The Life Ahead (La Vita)” dan “Io Sì (Seen)” Davanti a Se) ”
Müzik, Diane Warren; Diane Warren ve Laura Pausini’nin Sözü
“Speak Now”, “One Night in Miami…”
Müzik ve Şarkı Sözü: Leslie Odom, Jr. ve Sam Ashworth

Yılın en iyi filmi

“Baba” David Parfitt, Jean-Louis Livi ve Philippe Carcassonne, Yapımcılar
“Judas and the Black Messiah” Shaka King, Charles D. King ve Ryan Coogler, Yapımcılar
“Mank” Ceán Chaffin, Eric Roth ve Douglas Urbanski, Yapımcılar
“Minari Christina Oh, Yapımcı
“Nomadland” Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey ve Chloé Zhao, Yapımcılar
“Promising Young Woman” Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell ve Josey McNamara, Yapımcılar
“Sound of Metal” Bert Hamelinck ve Sacha Ben Harroche, Yapımcılar
“The Trial of the Chicago 7” Marc Platt ve Stuart Besser, Yapımcılar

Üretim tasarımında başarı

“The Father” Yapım Tasarımı: Peter Francis; Set Dekorasyonu: Cathy Featherstone
“Ma Rainey’s Black Bottom” Yapım Tasarım: Mark Ricker; Set Dekorasyonu: Karen O’Hara ve Diana Stoughton
“Mank” Yapım Tasarımı: Donald Graham Burt; Set Dekorasyonu: Jan Pascale
“Dünyadan Haberler” Yapım Tasarım: David Crank; Set Dekorasyonu: Elizabeth Keenan
“Tenet” Yapım Tasarım: Nathan Crowley; Set Dekorasyonu: Kathy Lucas

En iyi kısa animasyon filmi

“Burrow” Madeline Sharafian ve Michael Capbarat
“Genius Loci” Adrien Mérigeau ve Amaury Ovise
“Herhangi Bir Şey Olursa Seni Seviyorum” Will McCormack ve Michael Govier
“Opera” Erick Oh
“Evet-İnsanlar” Gísli Darri Halldórsson ve Arnar Gunnarsson

En iyi canlı aksiyon kısa filmi

“Hissetmek” Doug Roland ve Susan Ruzenski
“Mektup Odası” Elvira Lind ve Sofia Sondervan
“Şimdiki” Farah Nabulsi
“İki Uzak Yabancı” Travon Free ve Martin Desmond Roe
“Beyaz Göz” Tomer Shushan ve Shira Hochman

Seste başarı

“Greyhound” Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders ve David Wyman
“Mank” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance ve Drew Kunin
“News of the World” Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller ve John Pritchett
” Soul ”Ren Klyce, Coya Elliott ve David Parker
“ Sound of Metal ”Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés ve Phillip Bladh

Görsel efektlerde başarı

“Aşk ve Canavarlar” Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt ve Brian Cox
“The Midnight Sky” Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon ve David Watkins
“Mulan” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury ve Steve Ingram
“The One ve Yalnızca Ivan ”Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones ve Santiago Colomo Martinez
” Tenet “Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley ve Scott Fisher

Uyarlanmış senaryo

“Borat Sonraki Film: Kazakistan’ın Görkemli Ülkesinden Yararlanmak İçin Amerikan Rejimine Muazzam Rüşvet Verilmesi” Senaryo: Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad’ın Hikayesi
“The Father” Senaryo Christopher Hampton ve Florian Zeller
“Nomadland” Chloé Zhao’nun senaryosu için yazılmıştır
“Miami’de Bir Gece…” Senaryo Kemp Powers
“The White Tigers Ekran için Ramin Bahrani tarafından yazılmıştır.

Orijinal senaryo

Will Berson ve Shaka King’in yazdığı “Judas and the Black Messiah”; Will Berson & Shaka King ve Kenny Lucas & Keith Lucas’ın
Hikayesi “Minari” Yazan: Lee Isaac Chung
“Promising Young Woman” Yazan: Emerald Fennell
“Sound of Metal” Senaryo: Darius Marder ve Abraham Marder; Darius Marder ve Derek Cianfrance’ın Hikayesi
“The Trial of the Chicago 7” Yazan: Aaron Sorki

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *