«
5a02fb66ae78491054d23606
NASA, uzun süredir çalışmalarına devam ettiği ‘uçan taksiler’ için ilk uçuşlarına başladı. Deneme uçuşlarında Joby Aviation tarafından geliştirilen tamamen elektrikli uçaklar denenecek.

‘Uçan taksi’ konsepti, uzun yıllardır üzerinde konuşulan ve çeşitli çalışmaların yürütüldüğü heyecan verici bir konu başlığı. Kısa vadede birden havada taksi görevi gören minik uçaklar görmeyeceğimizi bilsek de, bu konuda yapılan her çalışma gelecekte karşımıza çıkabilecek manzaralarla ilgili daha da heyecanlanmamızı sağlıyor.

NASA, ‘uçan taksi’ konsepti için değerli çalışmalar yürüten kurumların başında geliyor. ‘Uçan taksiler’ için, yola çıkış amacı bu olan bir havacılık şirketi olan Joby Aviation ile çalışıyor. Uzun zamandır devam eden çalışmaların sonucunda başlayan test uçuşlarında elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağı olarak anılan uçak tercih ediliyor.

NASA’nın amacı geleceği düzene oturtmak:

NASA’nın Joby Aviation ortaklığı ile gerçekleştireceği söz konusu test uçuşunun amacı, ”gelecekteki hava sahası konseptlerinin modellenmesi ve simülasyonlarda kullanılmak üzere araç performansı ve akustik verilerinin toplanması”. Böylece gelecekte ‘uçan taksilerin’ hayatımızda yer edinmesi durumunda karşılaşılacak tüm senaryolar hakkında fikir sahibi olunacak. Ayrıca testler, Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) hava taksilerinin kullanımı hakkında veriler sunacak.

Joby Aviation’un amacı geliştirdiği uçağı ilerleyen yıllarda ticari amaçlarla kullanabilmek. Bu kullanımın yaratabileceği tüm etkileri ölçümlemek için NASA, 50 mikrofondan oluşan bir sistem ile uçağın çıkardığı sesi kontrol edecek. Ayrıca uçağın tüm hareketleri ve kontrolörleri ile kurduğu iletişim de incelenecek.

Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *