«
poco-m3-6OXU

POCO’nun en son bütçe amiral gemisi, yeniden tasarlanmış bir arka kısım ve bir Snapdragon işlemcisi ile birlikte gelir. Tasarımına ve özelliklerine hızlı bir göz atarak POCO M3 ile uygulamalı olarak zaten yayınladık . Ancak bugün, POCO M3’e daha derin bir göz atalım ve bir bütçe akıllı telefon olarak beklentilerimizi karşılayıp karşılamadığını görelim.

POCO M3 İncelemesi: Tasarım ve Görüntüleme

Önce tasarımına bakalım. Çoğu bütçeye uygun telefonla karşılaştırıldığında, M3’ün tasarımı kesinlikle ‘PARA İÇİN DEĞER’ kelimesini hak ediyor ve mükemmel bir yapı kalitesi sunuyor. Çok benzer tasarımları paylaşan birçok bütçe modeli gördük. Ancak M3’ün arka tasarımı çok daha benzersiz ve tanınabilir. Arka kapak parlak veya metalden yapılmış olmasa da, hiç de ucuz hissetmiyor. Dokulu deri kapak kaplaması, ilk bakışta telefonu sıkıcı bütçe model tasarımlarından ayıran hoş bir dokunuş.

Ve kamera modülü, gömülü üst camın sol tarafında düzenlenmiştir. Görsel dengeyi sağlamak için Poco’nun logosu karşı tarafta gösterilir. Elimizdeki model siyah baskıdır. Arka kapağın ve çerçevenin tek parça kalıplaması sayesinde zarif siyah görünüm bir bütünlük duygusu getiriyor.

Telefonu döndürdüğünüzde, ön yüz bize bütçe yerleşimini hatırlatıyor – su damlası 1080P LCD ekrana sahip. Tabii ki, ekran gerçekten net değil, ancak uygun fiyatlı bir telefon için şikayet etmiyoruz.

Teselli, ekran-vücut oranının hoş olmayan bir çene bırakmadan iyi kontrol edilmesidir. Dürüst olmak gerekirse, başlangıçta ekran kalitesi konusunda biraz endişeliydik, ancak telefonu açtığımız anda, iyi renk temsili M3’e olan inancımızı geri getirdi.

POCO M3 İncelemesi: Bütçe segmentinde yenilecek Telefon

POCO M3 İncelemesi: Donanım ve Özellikler

Bu fiyat segmentinde, maliyet düşüşü nedeniyle donanım ödünleri yaygındır. Poco M3 içinde çalışan Snapdragon 662 SOC, güç dolu bir performans seçeneği olmasa da, kullanıcılar Xiaomi Mi UI 12 OS’nin global sürümünü kullanarak yine de eksiksiz ve akıcı bir deneyime sahip olabilirler. Ayrıca, Snapdragon 662 den yükseltilmiş bir yonga seti olan Snapdragon 660 ve daha iyi kamera performansı için optimize edilmiştir.

Geekbench 5 ve Antutu’daki benchmark sonuçlarına göre Poco M3’ün CPU performansı snapdragon 665’i çalıştıran bazı modellere neredeyse eşit. Yani en azından bu yonga setinin yazılım optimizasyonunun oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Kayda değer bir diğer ayrıntı ise, tek çekirdekli performansıyla karşılaştırıldığında nispeten etkileyici olan çok çekirdekli performans.

Bu yonga seti göz önüne alındığında, telefonun PubG Mobile gibi popüler oyunları akıcı bir şekilde çalıştırıp çalıştırmayacağını merak ediyorduk. PubG çalıştırılırken oyun, oyuncuların bu telefonda HD veya daha yüksek grafikleri açmasına izin vermiyor – yalnızca dengeli grafikler altında Orta kare hızı seçeneğinde çalışabilir. Ancak kare hızı, düzgün grafik ayarlarında daha yüksek olabilir. En yüksek performansına erişmek için, üçüncü taraf bir araçla PUBG China sürümündeki çerçeve sınırını 60 fps’ye kadar aştık. Dengeli grafik modunda, çalışma tamamen pürüzsüz olmasa da, 50.22 fps’de ortalama bir kare hızıyla iyi bir oyun deneyimi elde etmeyi başardık. Düzgün grafiklere geçtiğimizde, M3 oyunu daha az dalgalanma ile 50 fps’nin üzerinde sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirdi. Ve şaşırtıcı bir şekilde, 58.19’luk ortalama kare hızı, daha önce beklediğimizden daha iyi.

POCO M3 İncelemesi: Bütçe segmentinde yenilecek Telefon

POCO M3 İnceleme: Kamera 

Şimdi kamera performansına bakalım. Muhtemelen maliyeti düşürmek için, ultra geniş açılı lens daha kaliteli bir 48MP birincil lens için feda edildi. Her nasılsa, bu bir çeşit uzlaşma olsa da, geçmiş deneyimler ışığında, nispeten işe yaramaz ve kalitesiz geniş açılı bir kamera yerine daha iyi bir ana kamera tarafından yönetilen daha pratik bir kamera modülünü tercih ediyoruz.

Diğer iki kamera, makro lens ve portre alan lens derinliği, telefondaki kamera kurulumunu tamamlıyor.

Bu üç kamera arasında bize en büyük sürprizi veren ana kamera. Ana kameradan çekilen örneklerden, iyi aydınlatma koşullarında, görüntülerin iyi bir dinamik aralık ile düzgün renkler sunduğunu görebiliyoruz. Ve 48MP orijinal çözünürlük sayesinde, ana kamera zengin ayrıntılara sahip yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyordu ve normal modlar için bile çoğu örnek iyi netliğe sahipti.

Ancak, OIS anti-sarsıntısının olmaması nedeniyle , kullanıcıların düşük ışık koşullarında fotoğraf çekerken telefonu sıkıca tutmaya dikkat etmesi gerekiyor. Diğer bir sorun, pozlama stratejisinin bazen bazı karmaşık sahnelerde çok agresif olması ve bu da köşelerde aşırı parlaklığın biraz detay kaybına yol açabilmesidir.

Çoğu zaman, ana kamera kullanışlı gece modu ile iyi gece fotoğrafları çekmede istikrarlı bir performansa sahiptir. Gece çekimlerinin çoğu dengeli bir pozlama ile iyi kontrol gösterdi.

Ancak aşırı karanlık sahnelere geçtiğimizde, bu sensörün dezavantajları ortaya çıktı. Örneğin, aşırı karanlık koşullarda daha fazla ayrıntı sunmak için, pozlama o kadar agresif ki tüm görüntünün çok daha gürültülü olduğu ortaya çıktı.

POCO M3 İncelemesi: Bütçe segmentinde yenilecek Telefon

Ancak genel olarak, Poco’nun, donanımdan beklediğimizden çok daha fazla potansiyel gösterdiği için kamera yazılımını optimize etme çabalarına hayran kaldık.

Makro lens ve portre lensine gelince, makro ve portre çekimlerini çok daha kolay hale getirmelerine rağmen performansları ana kamera kadar etkileyici değil. Makro numuneler yakın odaklanma ve iyi renk sunumuna sahip ancak tatmin edici bir netlik göstermedi. Portre modunda, telefon, kullanıcıların orijinal fotoğrafı yeniden seçilen odak ve diyafram açıklığı ile düzenlemesine olanak tanır. Ancak örneklerden, özellikle örneklere yakından baktığınızda kenar tespitinin doğru olmadığını gördük.

POCO M3 İnceleme: Pil

M3’ün 6000 mAh bataryası, uygun fiyatlı bir cihaz için beklentilerimizi çok aştı. Günlük kullanımda pil ömrünü kontrol etmek için günlük kullanımımızı simüle etmek için bir güç tüketimi testi yaptık.

Bir saatlik PUBG oyununda, gücün% 14’ünü tüketti. Bir saatlik kamera kullanımından sonra% 12’lik bir güç daha düştü; Bir saatlik sosyal medya kullanımından sonra% 6 ve bir saatlik video oynatımından sonra pilde% 6 daha düşüş. Testten sonra gücün% 62’si kalmıştı.

Poco M3, bir Android telefon için gerçekten dikkate değer bir hızlı şarj çözümü olmayan 18W şarj verimliliği ile donatılmıştır. Telefonu tamamen şarj etmemiz 2 saatten fazla sürdü, bu da süper büyük pil kapasitesine gerçekten uymuyor. Ancak en yeni iPhone’un da 18W hızlı şarj çözümü kullandığını düşünürsek, bu uygun fiyatlı modelden şikayet etmeyeceğiz.

POCO M3 İncelemesi: Karar

Genel olarak, Poco M3 üzerinde yaptığımız tüm testlerden sonra, bu telefonu kesinlikle fiyat segmentinde tavsiye edebiliriz. Telefon, performansı ve şarjı ile övgüye değer olmasa da, mükemmel yapı kalitesi, iyi kamera performansı ve uzun pil ömrü gibi bazı özellikler, sıkıcı bütçe telefonlarından sıyrılıyor.

POCO M3 İncelemesi: Bütçe segmentinde yenilecek Telefon

Bu bizim Poco M3 incelememizdi. Telefon hakkında başka ne bilmek istiyorsun? Lütfen bize bildirin ve yorumunuzu aşağıya bırakın.

Poco M3, 27 Kasım’da AliExpress’te 129 dolara satılıyor , normal fiyatına geri dönmeden önce onu alın.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *