«
3e464fb18a455fc22dd2437ff74485bd15f0612a
Otomobil üreticisi olarak bildiğimiz Rolls-Royce, tamamı elektrik ile çalışan motorundan güç alan uçağını, ‘Spirit of Innovation’ı test uçuşuna çarşamba günü çıkarttı. Britanya hükümetinin de destek çıktığı bu uçak, 15 dakika boyunca uçuşunu gerçekleştirdi.

Britanyalı otomobil üreticisi Rolls-Royce, yüzlerce yıldır sahip olduğu asfaltların fatihi unvanını göklere taşımaya karar verdi. Şirket, Spirit of Innovation adını verdiği tamamen elektrikli bir uçak geliştirdi ve çarşamba günü, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nın Boscombe Down havalimanında projesini göklere çıkardı.

1930’ların yarış uçaklarının tasarımlarından ilham alınarak geliştirilen uçak, havada toplam 15 dakika geçirerek tamamen elektrikli, doğa dostu hava taşımacılığı için bir dönüm noktası yarattı. Rolls Royce, Spirit of Innovation ile saate 480 km’lik hız rekoru kırmayı planlıyor ve projenin gerçekleştirdiği bu uçuş, bu rekor için önemli bir adım olarak kayıtlara geçti.

‘Bu zamana kadar bir uçak için geliştirilen en güçlü batarya’

Uçağın pervanesinin ardında 400 kilowattlık, 500’ü aşan beygir gücü üretebilen elektrikli bir motor mevcut. Rolls-Royce, Spirit of Innovation için geliştirilen batarya paketinin şimdiye kadar bir uçak için üretilen en yoğun güçlü batarya paketi olduğunu iddia ediyor.

Projenin ardında Britanya hükûmeti ve ülkede havacılık alanında önemli araştırmalar yürüten Havacılık Teknoloji Enstitüsü bulunuyor; dolayısıyla projenin geleceği bir hayli parlak görünüyor. Rolls-Royce CEO’su Warren East, projeyle ilgili verdiği bir demeçte şunları söyledi: “Hava, kara ve deniz taşımacılığını karbondan arındırmak ve net sıfıra geçişin ekonomik fırsatını yakalamak için toplumun ihtiyaç duyduğu teknolojik atılımları gerçekleştirmeye odaklandık.”

East, şöyle devam etti: “Olay sadece bir dünya rekoru kırmak değil; bu program için geliştirilen gelişmiş pil ve tahrik teknolojisi, Kentsel Hava Hareketliliği pazarı için heyecan verici uygulamalara sahip ve “sıfır jet”in (karbon emisyonsuz jet) gerçeğe dönüştürülmesine yardımcı olabilir.”
Bir Cevap Yaz

DonanımForum Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *