Teknoloji Haberleri

Samsung, Apple ve Huawei Rekabetinin Yeni Karnesi Açıklandı

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi, uzun zamandır Samsung. Apple’a kıyasla hem alt hemde orta seviyeye ürün sunan Samsung, bu sayede liderliği elinde tutabiliyor. Ancak Apple ve Samsung gibi büyük firmalar, Huawei ve Xiaomi gibi Çin merkezli firmalar tarafından tehdit altında. Son gelen haberlere göre, Avrupa’nın en büyük telefon markası belli oldu.

.

Çin pazarının hakimi Huawei, Xiaomi ve Oppo gibi üreticiler. Ancak bu üreticiler günümüzde, aynı zamanda Avrupa ve Amerika pazarlarını da tehdit etmeye başladılar.

.

.

Avrupa’nın en büyük telefon markası Samsung oldu

.

Pazar araştırma firması Canalys‘in raporuna göre Samsung, 2020’nin ilk çeyreğinde Batı Avrupa’nın en büyük akıllı telefon markası oldu. Yüzde 37 pazar payı ile birlikte Apple, Xiaomi ve Huawei gibi akıllı telefon üreticilerini geride bırakan Samsung, buna rağmen kan kaybına uğruyor. 2019’un ilk çeyreğindeki satış rakamlarına baktığımız zaman, Samsung geçen yıla oranla yüzde 21 pazar kaybı yaşamış durumda. Bu durum tabi ki Avrupa için geçerli. Galaxy A51 ise dünyanın en çok satan üçüncü akıllı telefonu oldu.

.

samsung

.

Apple, Huawei, Xiaomi ve HMD Global gibi üreticilerin pazar payları ise sırasıyla yüzde 24, yüzde 18, yüzde 10 ve yüzde 2 oldu. HDM Global markası altında bulunan Nokia için durumlar pek iç açıcı değil. Bütün üreticilerin satış rakamları ilk çeyrekte düşüş yaşarken, Xiaomi rakiplerine oranla büyük bir büyüme kaydetti. İlk çeyrekte yüzde 79 oranında büyüme yakalayan şirket, Avrupa’daki pazar payını yüzde 10’a çıkarmayı başardı.

.

Avrupa’daki en büyük telefon markası Samsung olurken, en fazla düşüş yaşayan marka da Huawei oldu. Bunun sebebi büyük ihtimalle firmanın Google ile arasında olan anlaşmazlıklar. Birçok kullanıcı, Google servisleri içermediği için yeni bir Huawei telefon almak istemiyor. Ancak HMS’in gelişmesiyle birlikte, bu durum önümüzdeki yıllarda tersine dönebilir.

.

rekabet samsung

.

Galaxy S20 serisinin satışları ise şimdiye kadar hayal kırıklığı yarattı. 2013 yılında Galaxy S4’ün rekor satışından (80 milyon) sonra, Galaxy S serisinin satışları her geçen yıl düşmeye başlamıştı. Yine de 1.380 Dolar fiyat etiketine rağmen Galaxy Z Flip, Samsung’un öngördüğünden daha büyük bir patlama yaptı. Bu sebeple Samsung, gelecekte daha fazla katlanabilir telefon piyasaya sürmeyi planlıyor. Note 20 serisi ile birlikte tanıtılması planlanan Galaxy Fold 2 modeli de buna bir işaret.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

Telegram ’da bizi takip etmeyi unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: