«
samsung-logo-240114

Samsung Electronics’in Başkanı Lee Kun-hee’nin ailesi , mülk için 12 trilyon won’dan fazla (yaklaşık 10.8 milyar dolar) miras vergisi ödeyeceklerini ve geniş özel sanat koleksiyonunu devlet küratörlerine bağışlayacaklarını açıkladı.

Reuters’ın raporuna göre , vergi tek seferde ödenmeyecek. Aile, vergi faturasını bu aydan itibaren beş yıllık bir sürede toplam altı taksitle ödemeyi planladıklarını söyledi.

Samsung'un Lee Ailesi 10,8 Milyar Dolardan Fazla Miras Vergisi Ödeyecek

Aile ayrıca, Güney Kore’nin bulaşıcı hastalıklar için ilk uzman hastanesini inşa etmek için 500 milyar won da dahil olmak üzere, ülkedeki halk sağlığını iyileştirmek için 1 trilyon won bağış yapacağını duyurdu.

Farkında olmayanlar için Lee 25 Ekim’de öldü ve yaklaşık 26 trilyon won değerinde bir mülk bıraktı. Samsung’u dünyanın en büyük şirketlerinden biri ve akıllı telefonların yanı sıra bellek yongası pazarında bir lider haline getirmesiyle tanınır.

Herkesin gözü, Kore’de ve dünyada şimdiye kadarki en büyük olan Lee ailesinin veraset vergisi faturasını ele almasına odaklanmıştı. Nasıl ele alındığına bağlı olarak ailenin Samsung’daki kontrol hissesinin seyreltilmesi ihtimali var.

Raporlar, Lee’nin on yıldan uzun bir süre önce Lee’nin vergi kaçakçılığı ve zimmete para geçirme suçlamalarıyla ilgili mahkumiyetine tazminat ödemesi için büyük bir bağış yapmayı planladığını ileri sürerken, insanlar Lee’nin 1,76 milyar dolarlık sanat koleksiyonunun Güney Kore’de kalmasını istiyorlardı.

İlginç bir şekilde aile, Samsung’un hisselerinin nasıl bölündüğünü ortaya çıkardı. Şimdi, yatırımcıların Lee’nin oğlu ve Samsung Electronics’in başkan yardımcısı Jay Y. Lee veya diğer aile üyelerinin hisselerindeki değişiklikleri keşfetmek için yasal başvuruları beklemesi gerekecek.

Geçen hafta, ailenin Samsung hisselerinin satışını önlemek için vergi faturasının bir kısmını ödemek için bağlı şirketlerdeki hisseleri kişisel krediler için teminat olarak kullanmayı tartıştığı bildirildi.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *