«
SONY

Piyasada dönen rekabet savaşları kamera cephesinde Sony ve Canon gibi devler arasında yaşanıyor. Sony etkileyici özelliklere sahip olan yeni kamerası A1 ile oyunun kurallarını değiştirebilecek bir hamle yaptı.

.

Sony A1 50.1 Megapiksel ve 8K Video Kaydı ile Geldi!

.

50 megapiksel çözünürlüğündeki yeni Exmor RS yığma yapılı CMOS sensör ve son teknoloji Bionz XR işlemciye sahip olan Sony A1, saniyede 30 kare çekim hızı, 8K 30P / 4K 120P video ve çok daha fazlasını sunarak piyasadaki birçok amiral gemisi kameraya meydan okuyor. Canon R5 bu rakiplerin başında geliyor, ancak Sony’nin belirlediği fiyat Canon’dan çok daha yüksek.

.

Sony Alpha 1 Özellikleri

.

A1’in temel özelliğinin inanılmaz yüksek hızlar olduğunu söylemeliyiz. Sony kullanıcıların elektronik deklanşörü kullanarak hem otomatik netleme hem de otomatik pozlama aktif haldeyken 30 FPS’ye kadar 50,1 Megapiksel fotoğraflar çekebileceğini belirtiyor. Daha basit anlatılırsa: 1 saniyede 50.1 Megapiksel çözünürlüğünde 30 fotoğraf çekmek mümkün.

.

Sony A1 50.1 Megapiksel ve 8K Video Kaydı ile Geldi!

.

Bu saniyede 1500 MB anlamına geliyor. Mekanik deklanşöre geçiş yaptığınızda hızlar 10 fps’ye düşüyor, ancak çok yüksek çözünürlüklü bir sensör kullanıldığını göz önünde bulundurursak bile değerler çok iyi. Arabellek dolmadan önce 150’den fazla sıkıştırılmış RAW dosyası yakalayabileceğinizi de belirtmeliyiz.

.

Bir diğer etkileyici özellik ise 9,44 milyon nokta çözünürlük sunan 240 Hz OLED elektronik vizör. Bu sayede herhangi bir karartma görmüyorsunuz. Bu A7S III’te bulunan elektronik vizöre benziyor, ancak yenileme oranı iki kat daha yüksek.

.

100 – 32.000 arasındaki standart ISO aralığı gerektiğinde 50 – 102.400’e kadar genişletilebiliyor, bu sayede düşük ışık altında çok daha iyi çekimler yapılabilir. Sony renk konusunda ciddi iyileştirmeler yapıldığını belirtirken A1, 15 durağa kadar dinamik aralığa sahip.

.

50 megapiksel bana yetmez diyenlere, 16 adede kadar çekimi tek bir 199 megapiksel görüntüde birleştirme imkanı sunuluyor. Sony A1 ile 8K çözünürlükte 30 FPS, 4K çözünürlükte ise 120 FPS video çekilebilir.

.

30 Dakika Kesintisiz 8K Video, Gigabit Ethernet Portu

.

Sony’nin en yeni HEVC / H.265 kodunu kullanarak 10 bitlik 4: 2: 2 renk detayı ve S-Log veya hibrit log gama (HLG) modlarıyla çekim yapılabilir. Bu yetmezse, 16 bit RAW videoyu harici bir kayıt cihazına gönderebilirsiniz. A1 ayrıca, Venice, FX6 ve diğer sinema kameralarında bulunan Sony’nin S-Cinetone renk matrisine de sahiptir.

.

Sony A1 50.1 Megapiksel ve 8K Video Kaydı ile Geldi!

.

Dönen deklanşör özellikle video konusunda önceki Alpha modellerinde sorun olmuştu. Ancak Sony yeni bozulma önleyici deklanşörün bu etkiyi 1,5 kat azaltacağına söz verdi. Sony elektronik deklanşör kullanarak fotoğraf çekerken yapay ışıkların neden olduğu titremeyi azaltmak için bir anti-titreme modu olduğunu da duyurdu.

.

Sony izleme algoritmalarının her zamankinden daha hızlı ve A9 II’den yüzde 30 daha yüksek hassasiyetle çalıştığını paylaştı. Ayrıca A1, Sony’nin “elde çekim için son derece etkili” dediği aktif bir mod da dahil 5 eksenli gövde içi sabitlemeye sahip.

.

Tüm bu özellikler 737 gram ağırlığındaki gövde ile sunuluyor. Sony ısınma problemi olmadan 30 dakikaya kadar kesintisiz olarak 8K / 30p veya 4K / 60p video kaydedebileceğinizi vaat ediyor. Rakibi olan Canon EOS R5 ısınma problemi ile çok ciddi bir şekilde eleştirilmişti.

.

A7S III’e çok benzer şekilde, çift SD UHS II ve çift CFexpress kart yuvası bulunuyor. Böylece çalışmanızı anında yedekleyebilir ve daha ucuz SD UHS II veya daha hızlı CFexpress formatları arasında seçim yapabilirsiniz.

.

Diğer özellikler arasında mikrofon ve kulaklık bağlantı noktaları, 10 Gbps USB 3.2, dijital sesli isteğe bağlı çoklu arabirim yuvası ve Gigabit Ethernet bağlantı noktası yer alıyor.

.

Sony A1’in Fiyatı

.

Tüm bu özelliklere sahip olmak isteyenlerin cebinden çıkacak tutar yani Sony A1 fiyatı 6500 dolar olarak belirlendi. Bu cihazın Canon EOS R5’e kıyasla 3000 dolar daha pahalı olduğu anlamına geliyor.

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *