«
SPACEX

SpaceX, uzaydan internet projesi Starlink için yeni uydu fırlatışı yapmak için çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde gönderilen 10 adet uyduyla birlikte sayıları artan Starlink uyduları, dünyanın her yerinden internet kullanımı sunacak. Dünyayı çepeçevre saracak uydular için SpaceX belli aralıklarda fırlatma işlemi gerçekleştiriyor.

.

SpaceX Yeni Starlink Uydusunu Fırlattı!

.

SpaceX, geçtiğimiz günlerde de tek seferde taşınan uydu sayısı ile gündeme gelmişti. Falcon 9 roketi, aynı anda 143 adet uyduyu uzaya taşımıştı. Bu uyduların arasında ASELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin beraber geliştirdiği ASELSAT 3U Küp uydusu da bulunuyor.

.

SpaceX Yeni Starlink Uydu Fırlatışı ile Gündeme Geldi

.

En çok konuşulan projelerden biri olan Starlink için çalışmalar devam ediyor. Beta kullanıcılarıyla buluşan ve bazı bölgelerde kullanılmaya başlanan proje için yeni uydular gönderilerek kapsama alanı genişletilmeye devam ediliyor. Yeni fırlatma işlemi de 1 Şubat 14:41’de (TSİ) Kennedy Uzay Merkezi 39A Fırlatma Pistinde yapılacak. Fırlatma işleminin yapılabilmesi için hava şartlarının elverişli olması gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz günlerde yapılan 143 adetli rekor fırlatış için hava şartlarından dolayı erteleme kararı alınmıştı.

.

SpaceX Yeni Starlink Uydusunu Fırlattı!

.

Geçtiğimiz günlerde SpaceX tarafından yapılan Starlink uydu fırlatışı ile 10 uydu ABD’nin Alaska eyaletine internet bağlantısını gerçekleştirdi. Yeni 60 uydunun hangi bölgeye hizmet vereceği şimdilik bilinmiyor.

.

Alaska için gönderilen uyduların yörüngeye oturtulması için ABD Federal İletişim Kurulu tarafından izin alınması gerektiği söylendi. İznin de alınmasıyla SpaceX’in fırlatma işlemini yaptığı belirtildi.

.

Starlink uydularıyla birlikte 100 Mbps (saniyede 12.5 Megabayt) ve düşük ping değerleri alınabiliyor. Starlink ile internet erişiminin olmadığı yerlerde internet kullanımı sağlanması hedefleniyor.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *