«
XIAOMI

Geçtiğimiz günlerde görevi devreden Donald Trump‘ın Xiaomi için kara liste kararına imza atması gündeme bomba gibi düşmüştü. Huawei neredeyse 1 yıldır Google uygulamalarına ve servislerine telefonlarında yer veremezken, Xiaomi’nin Çin ordusu ile işbirliği yaptığı iddia edilerek kara listeye alındığı belirtildi.

.

Xiaomi ABD’ye ‘Kara Liste’ Davası Açtı!

.

Huawei’ye kıyasla Xiaomi’nin durumu şu anda daha iyi bir seviyede. Google servislerini kullanmak konusunda herhangi bir engel bulunmazken, Huawei ile aynı kaderi paylaşmak istemeyen Xiaomi, ABD hükümetine dava açmış durumda.

.

Xiaomi’den ABD’nin Kara Liste Kararına Karşı Dava!

.

Yönetim Kurulu emri sonucunda Xiaomi Corporation Başkanı Lei Jun tarafından paylaşılan duyuru şöyle;

.

 “Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından 14 Ocak 2021’de (Doğu Standart Saati) yayınlanan, şirketin 1999 mali yılı için Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın (“NDAA”) 1237 numaralı kısmına istinaden nitelikli tüzel kişiler listesine eklenmesine yönelik yayınlanan basın bülteniyle ilgili olarak, Şirket, 15 Ocak 2021 tarihinde, Şirketin ve hissedarlarının menfaatlerini korumak için uygun önlemler alacağını açıklamıştır.

.

Xiaomi ABD’ye ‘Kara Liste’ Davası Açtı!

.

Şirket, 29 Ocak 2021 tarihinde (Doğu Standart Saati) ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı aleyhine dava açmış bulunmaktadır. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı tarafından NDAA kapsamında Şirketin bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” olarak listeye dahil edilmesi kararının (“Karar”) gerçekle örtüşmediğine ve Şirketi hukuki süreçlerden yoksun bıraktığına inanmaktadır. Şirket açılan davada, dünya genelindeki kullanıcıların, iş ortaklarının, çalışanların ve Şirket hissedarlarının menfaatlerini korumak amacıyla mahkemeden kararın hukuka aykırı olduğunun kabul edilmesini ve bu nedenle kararın iptal edilmesini talep etti.

.

Şirket, uygun olduğu takdirde ek açıklamalar aracılığıyla Şirket hissedarlarını ve potansiyel yatırımcıları, davayla ilgili diğer önemli gelişmelerden haberdar edecektir. Hissedarların ve potansiyel yatırımcıların, Şirket menkul kıymetleriyle işlem yaparken dikkatli olmaları tavsiye edilir. ”

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *