«
Hayvanlar-Aleminin-Enleri-1

Bazı türler için Dünya gezegenindeki zaman giderek daha da azalıyor. Kaçak avlanma, habitat tahribatı ve birçok soruna neden olan iklim değişikliğinin etkileri ile insanlar nesli tükenmekte olan türlerin hayatta kalması için en büyük tehdittir. Yardımımıza, korumamıza ve korumamıza en çok ihtiyaç duyan güzel yaratıklardan bazıları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

10. Goriller

Goriller , DNA’larının %98,3’ünü insanlarla paylaşan büyüleyici yaratıklardır! Bizim gibi duyguları hissedebilirler ve hatta bazen bizim gibi davranabilirler – gülebildiklerini biliyor muydunuz?

Doğu Goril ve Batı Goril olmak üzere iki tür vardır ve her ikisinin de iki alt türü vardır. Dörtte üçü, IUCN Kırmızı Tehdit Altındaki Türler Listesinde Kritik Olarak Tehlike Altındadır. Olmayan tek tür, Tehlike Altında olarak kabul edilen Doğu Goril’in bir alt türü olan Dağ Gorili’dir

Yazma sırasında (Haziran 2020), vahşi doğada yalnızca 150 ila 180 yetişkin Cross River Gorili kaldı. Nesli tükenmekte olan birçok hayvan gibi, onların düşüşü çoğunlukla kaçak avlanma, habitat kaybı, hastalık ve insan çatışmasından kaynaklanmaktadır. Goriller ayrıca düşük üreme oranlarına sahip oldukları için iyileşmeleri yavaştır, yani dişiler sadece dört ila altı yılda bir doğum yapar. Bir dişi ömrü boyunca üç veya dört kez ürer.

9. Gergedanlar

Rhinocerous adı, İngilizce’ye çevrildiğinde burun boynuzu anlamına gelen iki Yunanca Rhino ve Ceros kelimesinden gelir! Sizce de çok uygun bir isim değil mi? Ne yazık ki, ayırt edici boynuzları için avlanmak en büyük tehditleri. Geleneksel Çin tıbbında kullanılırlar ve bir statü sembolü ve zenginlik göstergesi olarak gösterilirler. O kadar değerlidirler ki, bir Javan gergedan boynuzu karaborsada kg başına 30.000 dolara kadar satabilir.

Bu nedenle, beş gergedan türünden üçü, dünyadaki en çok tehlike altındaki türler arasındadır: kara gergedan , Cava gergedanı ve Sumatra gergedanı . Cava gergedanı, tümü Endonezya’daki Ujung Kulon Ulusal Parkı’nda bulunan yalnızca 46 ila 66 kişi ile yok olmaya en yakın olanıdır.

8. Deniz kaplumbağaları

Nesli tükenmekte olan türler listemizde bir sonraki sırada deniz kaplumbağaları var. IUCN Tehdit Altındaki Türler Kırmızı Listesi’nde iki deniz kaplumbağası türü kritik olarak tehlikede: Hawksbill Kaplumbağaları ve Kemps Ridley Kaplumbağaları. Deri sırtlı deniz kaplumbağaları , popülasyonun azalmasına ve birkaç alt popülasyonun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olmasına rağmen, Hassas olarak sınıflandırılmaktadır.

Kaçak avcıların yumurtalarını, kabuklarını, etlerini ve derilerini hedef almasıyla avlanma deniz kaplumbağaları için en büyük tehditlerden biridir. Ayrıca iklim değişikliğinin yanı sıra habitat kaybı, hedef dışı avlanma ve kirlilik riski altındadırlar. Kum sıcaklığı, daha yüksek sıcaklıklarda dişi olarak gelişen yumurtalarla birlikte yavruların cinsiyetini belirler. Bu, küçük sıcaklık değişikliklerinin bile popülasyonların cinsiyet oranını çarpıtabileceği anlamına gelir. Ayrıca, üreme plajları deniz seviyesinin yükselmesiyle su altında kaybolabilir.

7. Saola

Saola, dünyadaki en nadir büyük memelilerden biridir. İlk olarak 1992’de Vietnam’daki Annamite Sıradağları’nda keşfedildi, o kadar heyecan verici bir olay ki 20. yüzyılın en muhteşem zoolojik keşiflerinden biri olarak selamlandı.

Saola yakalanması zor ve o kadar nadir görülüyor ki, Asya tek boynuzlu atı olarak biliniyor! Nüfus sayılarını herhangi bir doğrulukla belirlemek zordur, ancak kritik olarak tehlikede olduğu kabul edilir ve dünyadaki en nadir büyük kara memelilerinden biridir.

6. Kuzey Atlantik sağ balina

Kuzey Atlantik sağ balinasına adını verenler balina avcılarıydı. Bunlar, kıyılara yakın duran ve zooplanktonla beslenerek yüzeyde çok fazla zaman harcayan nazik devlerdir, bu da onları kolay bir hedef ve ‘avlanmak için doğru balina’ yapar. Balık yağı olarak bilinen etleri ve yağ açısından zengin yağlarından sonra avcılar tarafından neredeyse yok edildiler ve şu anda en çok tehlike altındaki büyük balinalardan biri. Şu anda sadece yaklaşık 400 tanesi kaldı ve sadece yaklaşık 100 üreyen dişi var. Artık korunuyorlar ve avlanma yasa dışı, ancak nüfus toparlanması yavaş. Dişiler hayatlarının ilk on yılında üremezler ve daha sonra her altı ila on yılda bir tek buzağı doğururlar.

Tekne çarpmaları ve olta takımlarına dolanma en büyük tehditlerden bazıları ile hala yok olma riskiyle karşı karşıyalar. Gemi trafiği ayrıca iletişim kurma yeteneklerini engelleyen gürültü yaratır. Balinalar sesi eş bulmak, yiyecek bulmak ve yırtıcılardan kaçınmak, gezinmek ve birbirleriyle konuşmak için kullanır. Bu gerçekten gerekli bir duyudur. Son olarak, iklim değişikliği ve değişen deniz sıcaklıkları, hayatta kalma ve üreme oranları üzerinde zincirleme bir etkiye sahip olacak olan gıda mevcudiyetini etkileyebilir.

5. Dişli güvercin

Akrabaları soyu tükenmiş dodo örneğini takiben, diş gagalı güvercinler endişe verici bir hızla ortadan kayboluyor. Sadece Samoa’da yaşıyorlar ve şu anda vahşi doğada 70 ila 380 kişi kaldı ve koruma çabalarına yardımcı olacak esir popülasyonları yok. Diş gagalı güvercinler hakkında aslında çok az şey biliniyor. Zor bulunurlar ve çok nadiren görülürler.

Geçmişte avcılık onların azalmasında büyük rol oynamış ve binlerce insanı öldürmüştür. Bugün yasadışı, ancak diş gagalı güvercinler, diğer türler için avlanırken hala kazara öldürülüyor. Şu anda, ana tehditlerinden biri habitat kaybıdır. Evlerinin geniş alanları tarıma yer açmak için temizlendi, siklonlar tarafından yok edildi veya istilacı ağaçlar tarafından ele geçirildi. Ayrıca vahşi kediler de dahil olmak üzere istilacı türlerden predasyon riski altındadırlar.

4. Gharial

Gharial’lar, Hindistan’dan balık yiyen timsahlardır. Uzun ince burunları ve uçlarında Ghara olarak bilinen bir çömleği andıran, isimlerini aldıkları yerde büyük bir çıkıntıya sahiptirler. Zamanlarının çoğunu tatlı su nehirlerinde geçirirler, sadece suyu güneşte güneşlenmek ve yumurtlamak için bırakırlar.

Ne yazık ki, Gharial sayıları 1930’lardan beri düşüşte ve ne yazık ki bu büyük timsahın nesli tükenmek üzere. Vahşi doğada sadece 100 ila 300 civarında kaldı. Düşüşleri, hepsi insan yapımı olsa da, birkaç sorundan kaynaklanmaktadır. Balık ağlarındaki habitat kaybı , kirlilik ve karışıklık, geleneksel tıpta onları hedef alan kaçak avcılarla birlikte en büyük tehditlerden bazılarını oluşturmaktadır.

3. Kakapo

Kakapolar, Yeni Zelanda’dan gece yaşayan kara papağanlarıdır ve insanlar tarafından neslinin tükenmesinin eşiğine getirilen bir hayvanın başka bir örneğidir. Her biri ayrı bir isme sahip yaklaşık 140 kişi kaldığı için kritik olarak tehlikedeler.

Bir zamanlar Yeni Zelanda ve Polinezya’da yaygındı, ancak şimdi Güney Yeni Zelanda kıyılarında sadece iki küçük adada yaşıyorlar. Kakapos’a yönelik ana tehditlerden biri, koku kullanarak avlanan kediler ve kaktüsler gibi tanıtılan türlerin predasyonudur. Bir kakapo’nun doğal tepkisi, tehdit edildiğinde donup arka plana karışmaktır. Avlanmak için görüşe güvenen ancak koku almayan avcılara karşı etkilidir. Dişiler ayrıca yiyecek bulurken yuvayı gözetimsiz bırakır ve yumurtaları avcılara ücretsiz olarak sunar.

Yoğun koruma önlemleri, nüfusun artmakta olduğu anlamına geliyor, bu da olumlu. Ancak, kalan kakapolar arasında genetik çeşitlilik düşüktür, bu da özellikle bir hastalığa yakalanırlarsa gelecekte hayatta kalmayı etkileyebilir.

2. Amur Leoparı

Ne yazık ki, Amur leoparları dünyanın en çok tehlike altındaki büyük kedilerinden biridir. IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’nde Kritik Olarak Tehlike Altındalar ve 2014 ile 2015 arasında doğal menzillerinde yalnızca yaklaşık 92 Amur leoparı kaldı. Şimdi bu sayının 70’in altında olduğu tahmin ediliyor.

Nesli tükenmekte olan listemizdeki tüm türler gibi, insanlar da onların en büyük tehdidi. Güzel kürkleri, geleneksel Asya tıbbında kullanılmak üzere sattıkları kemikleri gibi kaçak avcılar arasında popülerdir. Ayrıca, öncelikle doğal ve insan yapımı yangınlar nedeniyle habitat kaybı riski altındadırlar. İklim değişikliği aynı zamanda Amur leoparının habitatını da değiştiriyor ve av mevcudiyetinde azalmaya yol açıyor.

1. Vaquita

Vaquita, dünyadaki hem en küçük hem de en çok tehlike altındaki deniz memelisidir. 1996’dan beri IUCN tarafından Kritik Tehlike Altında olarak sınıflandırıldı ve 2018’de sadece 6 ila 22 vaquita kaldı. Temmuz 2019’daki en son tahmin, şu anda yalnızca 9 tane olduğunu gösteriyor.

En büyük tehditleri, yüzme kesesi nedeniyle talep gören büyük bir balık olan totoaba’nın yasadışı avlanmasıdır. Vaquitas kazara totoaba için ayarlanmış solungaç ağlarına dolanır ve boğulur çünkü artık nefes almak için yüzeye yüzemezler. Koruma çabaları, Temmuz 2016’da vaquita habitatında solungaç ağlarına bir yasak getirilmesine yol açtı, ancak yasadışı balıkçılık devam ediyor ve tehdit devam ediyor. Çabalar artık solungaç ağlarına yönelik yasağın uygulanmasına ve bunları kullananlara zulmedilmesine odaklanıyor. Korumacılar ayrıca, korunan bir tür olan totoabaya olan talebi azaltmak için çalışıyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *