«
Telegram nedir_ Telegram Güvenilir mi_

WhatsApp’ın rakibi olan Telegram, iOS ve Android uygulamaları mevcuttur. WhatsApp gizlilik güncellemesi sonrası gelen WhatsApp sözleşmesi nedeniyle kullanıcılar Telegram indirmeye başladı. Telegram nedir? Telegram güvenli mi?

Whatsapp uygulaması bildiğiniz üzere chat uygulamaları arasında baya popüler. Telegram uygulaması da Whatsapp’a ve diğer anlık chat uygulamalarına  rakip olarak geliştirildi. Telegram, hem ülkemizde hem de dünyada kullanıcı sayısı açısından büyümeye devam ediyor. Yeni uygulamaları denemek isteyen teknoloji meraklıları ise Telegram nedir, ne işe yarar, Telegram nasıl kullanılır ve özellikleri nelerdir araştırıyor. Peki Telegram nedir? Telegram güvenilir mi? Ayrıntılar yazımızda…

TELEGRAM NEDİR?

WhatsApp’ın ve diğer anlık chat uygulamalarının rakibi olarak gösterilen Telegram, aylık 400 milyon aktif kullanıcısı olan ücretsiz anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Anlık mesajlaşma uygulaması olan Telegram, gizlilik ve güvenlik konularında güven veren bir uygulamadır. Mobil ve masaüstü kullanıma olanak sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Telegram ilerde çok popüler olması kaçınılmaz, bu sebeple üye olup, adınız ve soyadınız kapılmadan almanızı tavsiye ediyoruz.  Ağustos 2013’te Rus yazılımcı Pavel Durov tarafından icat edilen ve geliştirilen Telegram, çoklu platform desteği sunuyor ayrıca oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram bugüne kadar 500 milyondan fazla kişi tarafından indirildi ve yaklaşık olarak 7 milyona yakın beğeni aldı.

TELEGRAM GÜVENİLİR Mİ? GÜVENLİ Mİ?

Telegram, WhatsApp’ın aksine kesintisiz eşitmeye sahip bulut tabanlı bir mesajlaşma aracıdır. Sonuç olarak, mesajlarınıza tabletler ve bilgisayarlar da dahil olmak üzere aynı anda birkaç cihazdan erişebilir ve her biri 2 GB’a kadar sınırsız sayıda fotoğraf, video ve dosya (belge, zip, mp3 vb.) paylaşabilirsiniz. Ve tüm bu verileri cihazınızda saklamak istemiyorsanız, her zaman bulutta saklayabilirsiniz.

Telegram, çoklu veri merkezi altyapımız ve şifrelememiz sayesinde çok daha hızlı ve güvenlidir. Üstelik Telegram’da özel mesajlaşma ücretsizdir ve ücretsiz kalacaktır. Sonsuza kadar reklam yok, abonelik ücreti yok.

API’miz açıktır ve geliştiricilerin kendi Telegram uygulamalarını oluşturmalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca, herkesin Telegram için özel araçlar oluşturmasına, herhangi bir hizmeti entegre etmesine ve hatta dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılardan ödemeleri kabul etmesine olanak tanıyan geliştiriciler için bir Bot API platformuna da sahibiz.

Hem WhatsApp hem de Telegram uçtan uca şifreleme özelliğine sahipti ancak son sözleşme sonrası bu özelliğin ne olacağı bilinmiyor. Telegram sohbetlerinde ise mesajlar şifreli.

WhatsApp, Signal şifrelemesini kullanırken Telegram bunun için MTProto yöntemini kullanıyor. MTProto’da da herhangi bir güvenlik açığı bulunmamasına rağmen uzmanlar bilinen bir protokolün daha güvenilir olduğunu savunuyor.

Telegram’da sohbetleri PIN Kodu ve şifre korunabiliyor. WhatsApp ise bu açıdan bir adım geride.

WhatsApp normal kullanımda daha güvenli olsa da Telegram’ın özel sohbetleri, gizli mod klavyesi ve isteğe bağlı güvenlik katmanı bir adım öne çıkıyor. Kendi kendini imha eden mesajlar ve ekran görüntüleri de WhatsApp’ı bu rekabette geri düşürüyor.

WhatsApp’ın gizliliğiyle ilgili belirleyici bir nokta da kullanıcı hesaplarının telefon numaralarıyla ilişkili olması. WhatsApp’ta kimseyle numarasını bilmeden sohbet edemezsiniz.

Lakin geçtiğimiz günlerde telegramın yaptığı bir açıklamaya göre 500 milyondan fazla kişinin kullandığı uygulamadan gelir elde etmeyi planladıklarını ifade ettiler. Telegram kurucusu Durov, şimdiye kadar yedi yaşındaki işletmeyi şahsen finanse ettiğini, ancak başlangıç ​​ölçeğinde anlık mesajlaşma hizmetinden para kazanmanın yollarını aradığını söyledi. Yani anlayacağınız üzere yakında Telegram’da yeni kazanç yolları aramaya başlayacak. Telegram kullanıcı verilerini şu an için satmasa da ilerleyen süreçte satabileceğini belirtmiş. Dünyanın en meşhur bloglarından birisi olan techcrunch’ta ilgili makaleyi de detaylı olarak okumak isterseniz: https://techcrunch.com/2020/12/23/telegram-to-launch-an-ad-platform-as-it-approaches-500-million-users

Bir Cevap Yaz

seo Hakkında

avatar

seo

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *