Tesla’nın Çocuk Güvenliği İçin Attığı Adım Onay Bekliyor! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Tesla’nın Çocuk Güvenliği İçin Attığı Adım Onay Bekliyor!

avatar

Zehra Canbaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tesla’nın Çocuk Güvenliği İçin Attığı Adım Onay Bekliyor!

Elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla, çocuk güvenliği için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Yapılan çalışmalara FCC (ABD Federal İletişim Kurulu) onay verirse, otomobillerde kilitli kalan çocuklar için radar sensörleri kullanıma alınacak. Böylelikle otomobil içinde havasız kalarak hayatını kaybeden çocuk sayısının sıfırlanması amaçlanıyor.

Tesla’nın Çocuk Güvenliği İçin Attığı Adım Onay Bekliyor!

Tesla Çocuk Güvenliği İçin Çalışıyor!

ABD ve dünya genelinde yaşanan, otomobilde mahsur kalan çocuk vakalarını dikkate alan firma, çocukların sağlığı ve güvenliği için çalışmasında sona yaklaştı. Çalışmada, otomobil içini tarayan milimetrik radar sensörler sayesinde, hareketsiz haldeki otomobil içindeki çocuklar tespit edilecek. Ancak radarın çalışabilmesi için FCC tarafından izin verilmesi gerekiyor.

Gelecek modellerde yer alması beklenen özellik, 2019’da ABD’de 50 çocuğun otomobil içinde havasızlık ve sıcak nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine geliştirildi. Geliştirici Tesla, bu özelliğin kamera sistemlerine göre daha verimli olacağı, erişilemez alanları tarayarak çocukları fark edebileceği aktarıldı. Firma bu teknolojinin ölümleri azaltabileceği görüşünde.

Tesla’nın Çocuk Güvenliği İçin Attığı Adım Onay Bekliyor!

Tesla çocuk güvenliği özelliği sayesinde sensörler nefes alıp verişi ve kalp ritmini izleyebilecek. Böylelikle doğru alarmlar sağlanarak çocukların hayatı kurtarılacak. Ayrıca geliştirilen yeni sistemin hava yastığı teknolojisiyle de çalışabileceği belirtiliyor. Böylelikle kaza anında açılan hava yastığı, sürücü veya yolcunun fiziksel özelliklerine göre şekil alabilecek.

Tesla’nın Çocuk Güvenliği İçin Attığı Adım Onay Bekliyor!

Son olarak da geliştirilen sistemin otomobil dışında da kullanılabileceği belirtildi. Böylelikle hırsızlığa karşı da korunma sağlanmış olacak. Sistemin, otomobilin dışında yaklaşık 180 cm alanı tarayabilecek. Böylelikle hırsızların cam kırmak gibi zarar veren eylemleri yapmaması sağlanacak.

Paylaşılan belgelere göre Tesla başvurusunu 31 Temmuz tarihinde yaptı. FCC’nin de 21 Eylül tarihine kadar karar vermesi gerekiyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: