Toshiba, Dizüstü Bilgisayar İşinden Resmen Uzaklaşıyor! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Toshiba, Dizüstü Bilgisayar İşinden Resmen Uzaklaşıyor!

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Toshiba, Dizüstü Bilgisayar İşinden Resmen Uzaklaşıyor!

Yaklaşık 35 yıldır PC işiyle uğraşan Japonya merkezli Toshiba, şimdi resmi olarak laptop işinden ayrıldı . Grup için Dynabook dizüstü markası yılında kalan yüzde 19,9 hissesini sattı Sharp .

Birkaç sene önce  2018’de şirketin bilgisayar işinin yüzde 80,1’ini 36 milyon dolara Sharp’a satması dikkat çekicidir. Kısa süre sonra Sharp, işletmeyi Dynabook olarak yeniden adlandırdı. Sharp’ın kalan% 19,1 hissesini Haziran ayında satın alma hakkını kullandığı ve anlaşmanın Ağustos ayında kapatıldığı duyuruluyor.

Toshiba Öne Çıkanlar

Toshiba , PC endüstrisinde küresel bir oyuncu ve öncüydü. Şirket bir de 1980’lerde piyasada satılan laptop bilgisayarları ilk piyasaya sunulanlar arasında bulundu. Şirket Satellite, Portégé ve Qosmio dizüstü bilgisayar serileri ile büyüyordu.

Bundan ötürü, dünya çapında PC pazar payının azalması ve özelliklere odaklanılmaması sebebiyle, şirket ayakta kalmakta zorlanıyordu. Pazarı HP ve Dell gibi yönetenlerin olmasıyla sektördeki rekabet de arttı.

Toshiba, Dizüstü Bilgisayar İşinden Resmen Uzaklaşıyor!

Bir zamanlar dizüstü bilgisayar pazarının liderleri arasında yer alan Toshiba, hissesini Sharp’a sattığında PC pazarındaki payı önemli ölçüde azalmıştı. Şirket 2011’de 17,7 milyon bilgisayar satarken, 2017’de rakamlar 1,4 milyon adede düştü.

Garter’ın raporuna göre, HP şu anda ABD’de yaklaşık yüzde 33 pazar payı ile lider bilgisayar üreticisi ve onu yüzde 26 pazar payına sahip Dell izliyor . Küresel olarak, Q2 2020’de Lenovo yüzde 25 pazar payı ile lider olurken, HP yüzde 24,9 pazar payı ile ikinci sırada yer alıyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: