Teknoloji Haberleri

Türkiye’de Görülen Gök Taşı Nereye Düştü?

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin bazı şehirlerinden de görülebilen, düşen meteor hakkında bilgiler, konunun uzmanı kişiler tarafından açıklandı. Meteorun kütlesi, yoğunluğu ve hızı açıklanırken, düşüş noktasının Gürcistan, Ermenistan veya Rusya olabileceği belirtildi.

.

gök taşı

.

Özellikle doğu illeri ile Karadeniz bölgesindeki illerden gözlemlenen meteor, büyük heyecana sebep olmuştu. Düşüşün ardından Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi, konuyla ilgili çalışmalar hakkındaki tüm bilgileri paylaştı.

.

Gök taşı Türkiye’de Herhangi Bir Yere Düşmedi

.

Konu hakkındaki bilimsel verileri, Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü ve Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünaslan verdi. 27 Mayıs tarihinde, yukarıda belirtilen illerde görülen meteorun ağırlığı yaklaşık 3,6 ton olarak belirlendi.

.

gök taşı

.

Düşen meteor hakkında bilgiler incelendiğinde ilk olarak, atmosfere girdiğinde çapının 130 santimetre olduğu belirlenen meteorun, atmosfere giriş hızı ise 54.000 KM/h olarak belirlendi. Bu da gök taşının ne kadar hızlı olduğunu ortaya koyuyor.  Büyük ışık hüzmesi şeklinde kendini gösteren meteorun yoğunluğu ise 3.000 KG / m³ olarak hesaplandı.

.

Temel özellikleri bu şekilde olan gök taşının, Türkiye’ye komşu veya yakın ülkelere düştüğü tahmin ediliyor. Doç. Dr. Ozan Ünaslan, çok yüksek ihtimalle yorumunda bulunarak bu ülkeleri işaret etti.

.

Ünaslan, konunun yakından takip edilerek incelendiğinin de altını çizdi.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: