Teknoloji Haberleri

Türkiye’deki Dijital Hizmet Vergisine ABD müdahalesi!

ABD, Türkiye’de 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe giren Dijital Hizmet Vergisi için inceleme başlattı. Daha doğrusu İngiltere, İtalya ve Brezilya gibi bu vergiyi uygulamakta olan birçok ülke için inceleme başlatıldığı resmi olarak açıklandı.

.

Dijital Hizmet Vergisi

.

ABD, Dijital Hizmet Vergisi İçin Düğmeye Bastı

.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer konu hakkında “Başkan Trump ticaret yaptığımız ülkelerin bizim şirketlerimizi adil olmayan bir şekilde hedef alan vergiler uyguladığını düşünüyor” ifadelerini kullandı. Facebook ve Google vergisi olarak dile getiriliyor. Bu verginin ABD’nin ek gümrük vergisi uygulamasına neden olabileceği ve ülkeler arasındaki ticari gerilimleri yukarı yönde artırabileceği konuşuluyor.

.

Dijital Hizmet Vergisi

.

Reuters tarafından paylaşılan habere göre ABD hükümeti bu vergiyi ayrımcılık olarak görüyor. Avusturya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği, Hindistan, Endonezya, İtalya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’yi kapsayan inceleme çerçevesinde bu ülkelerin yetkili makamları ile konsültasyon talep edildi.

.

Dijital Hizmet Vergisi nedir?

.

Türkiye’de hasılatı 20 milyon TL’den, dünya genelinde hasılatı 750 milyon euro veya muadili yabancı para karşılığı TL’den fazla olanlar bu kanu kapsamında 1 Mart’tan itibaren yüzde 7,5 oranında dijital hizmet vergisi mükellefi oldu. Bu kapsamda Facebook ve Twitter gibi devlerin Türkiye’ye vergi ödemesi gerekiyor, ABD ise bu duruma karşı çıkıyor. Ülkemizde bu vergi kapsamında ilk ay elde edilen gelirin 67,6 milyon TL olduğu dile getiriliyor.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: