«
whatsapp-terms-3

Facebook’un sahip olduğu ve 2 milyardan fazla kullanıcı tabanına sahip popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, sürpriz bir hareketle gizlilik politikasını güncelledi. Kullanıcılar, bu bildirimi, uygulamada bulunan yeni politika kümesini daraltan bir açılır uyarı aracılığıyla alıyor. Bu, Facebook’un gizlilik vaadi ve kullanıcının ilgisini tehlikede tutma konusunda büyük bir tartışma başlattı.

Bu nedenle, şimdi insanlar ya bu gizlilik endişeleriyle yaşamak zorunda kalacaklar ya da uymazlarsa, başka bir mesajlaşma hizmetine sonsuza kadar geçmek zorunda kalacaklar. Kesin olarak, Facebook’un yolu ya da kullanıcılar için otoyol!

İlk gizlilik taahhüdü

Facebook, WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldığında, kullanıcının gizliliğini korumaya ve üzerinde hiçbir değişiklik yapılmayacağına söz verdiler. Bununla birlikte, mesajlaşma uygulamasının verileri, daha iyi reklam hedeflemesi için varsayılan olarak Facebook ile paylaşıldı – ancak kullanıcılar herhangi bir dizge eklenmeden istedikleri zaman vazgeçebilirler. Şimdi, devre dışı bırakma seçeneği 8 Şubat’a kadar tamamen kaldırılacağı için tablolar değişti (en azından Avrupa dışında). Yeni politikaları reddedin ve artık WhatsApp’ı kullanamayacaksınız.

2016’dan beri sohbetlerde uçtan uca şifreleme ile uygulamanın “gizliliğinize saygı” DNA’sından gelen U dönüşü, en hafif tabirle hayal kırıklığı yaratıyor. Açıkçası, uygulama yanlış ellere geçti ve şimdi Facebook, iş modelinin nasıl çalıştığına dair derin kökleri olan kendi gelir yaratma nedenleri için kullanıcı verilerini kullanmak için her şeyi yapıyor.

WhatsApp hizmet şartlarını değiştirir: Bilinmesi gerekenler

Yeni politika belirlendi

Gizlilik politikası ve hizmet koşulları, en iyi durumda normal bir kullanıcı için net olmayacak şekilde (gezegendeki diğer tüm politikalar gibi) 8.000 tek kelimelik uzun bir yasal jargonla belirlenmiştir. Kısacası, hizmet şimdi konum verileri, pil seviyesi, IMEI numarası, mobil ağ ve daha fazlasını içeren verileri ana şirket ile paylaşacak.

Sadece bu değil, uygulama, katıldığınız gruplar, gerçek zamanlı durum, profil fotoğrafı ve hatta uygulamadaki çevrimiçi durumunuzla ilgili verileri ana şirket Facebook ile paylaşacaktır. Bu yeterli değilse, WhatsApp’ın yeni politikada “İşlemler ve Ödeme verileri” adıyla ayrı bir bölümü vardır. Zaten varsaydıysanız, o zaman bunun hatırı için size söyleyelim – uygulama aracılığıyla yaptığınız ödemelerin bilgileri de saklanacaktır. Facebook bunu yalnızca analiz amacıyla kullandığını iddia ediyor ve en kötü senaryoda bu şekilde kalmasını umalım.

WhatsApp hizmet şartlarını değiştirir: Bilinmesi gerekenler

Alçakgönüllü bir kullanıcı olarak bunun hiçbir yansıması olmadığını düşünebilirsiniz, ancak uzmanlar kişisel verileriniz artık daha fazla sömürü olasılığına maruz kaldığından uzun vadede kaybedecek çok şey olduğunu biliyor, ancak Facebook doğal olarak bunu yapmak istemiyor olsa da çevrimiçi uzay işleri göründüğü kadar basit değil.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *