IBAN Dönemini Bitiren FAST Kullanıma Sunuldu! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

IBAN Dönemini Bitiren FAST Kullanıma Sunuldu!

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

FAST

Merkez Bankası’nın (TCMB), geçtiğimiz kasım ayında pilot uygulamasına başladığı yeni nesil ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST), bugünden itibaren resmen kullanıcıya sunuldu. 7 gün 24 saat kesintisiz olarak kullanılabilecek olan platform, farklı banka hesapları arasındaki para transferlerinin saniyeler içinde yapılabilmesini mümkün kılıyor.

.

IBAN Dönemini Bitiren FAST Kullanıma Sunuldu!

.

FAST, Saniyeler İçinde Para Transferi Sağlıyor

.

Merkez Bankası (TCMB), bir süredir üzerinde çalıştığı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminin bugün resmen kullanıcılara sunulduğunu açıkladı. Yeni nesil ödeme platformu, perakende ödemelerinin hesaptan hesaba 2-3 saniyede aktarılmasını sağlıyor.

.

FAST sistemi ile birlikte ödemelerin IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak yapılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) de hayata geçirildi. Bu sayede ister aynı ister farklı olsun tüm banka hesapları arasındaki para transferleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilecek. Tabii, bunun için KOLAS ve FAST kullanıcılarının, telefon numaraları, e-posta adresleri veya kimlik bilgileri ile ödeme almak istedikleri hesaplarını eşleştirmeleri gerekiyor.

.

IBAN Dönemini Bitiren FAST Kullanıma Sunuldu!

.

Merkez Bankası , FAST sistemindeki transfer limitini şimdilik 50 TL olarak belirledi. İlk etapta yaygın kullanımını yakından izlemek isteyen TCMB, söz konusu limitin daha sonra kademeli olarak 1.000 liraya kadar yükseltilebileceğini aktardı.

.

.

TCMB ayrıca FAST sisteminin, işlem limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma değerli yeni özelliklerin de kısa zaman sonra ekleneceğini, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına önemli katkılar sağlayacağını da ifade etti.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: