MobilTeknoloji Haberleri

Xiaomi 6G Teknolojileri Üzerinde Çalışıyor

Gelen haberlere göre, dünya henüz 5G teknolojisi ile tanışmaya hazırlanırken, Xiaomi şirketi 6G teknolojisi üzerinde yoğunlaşmış bile. Hatta bunun bir göstergesi de 2020 yılından sonra bu şirketin 4G ve 4.5G teknolojileri ile selamı sabahı kesmesidir. O tür telefonlar üretmeme kararı alan şirket, kendi içinde 6G modemler üzerinde çalışırken, 2020 yılı sonuna kadar sadece geçiş sürecinde 5G cihazlar üretecek. Hem de bir ara yüzde 5 kar payı ile satış yaptığını ileri süren şirketin en güzel sürprizi bu tür cihazların fiyatlarını düşük tutması olacak.

5G mi 6G mi?
Xiaomi şirketinin üretmeye başlayacağı 6G cihazlara yoğunlaşmak daha iyi, neden derseniz, bu teknoloji 5G kapasitesini aşan ve daha yüksek hızlara izin veren bir teknoloji olduğu için, insanlar 5G cihazlarla 2 Gbit/s veri indirebilirken siz 3 belki de 4 Gbit/s veri indirebileceksiniz. Dolayısı ile dünya 6G şebekelerini kurmak için 5 yıl daha beklese de siz gelecek yıldan itibaren iyice yaygınlaşacak olan 5G istasyonlarının süper hızlı internet trafiğini daha rahat karşılayacak olan 6G modemli akıllı telefonları bekleyebilirsiniz.

Şirket aslında COvid salgını nedeni ile çalışmalarına 2-3 ay ara verdi yoksa şirketin CEO’su Lei Jun’un ifadelerine göre daha erkenden sadece 5G cihaz üretme kararı alınacaktı. Piyasada henüz erimeyen Xiaomi ürünlerinden, 4G destekli olanlar ve 4.5G destekleyenlerin fiyatlarında da düşüş olabilir.

8K ve 16K Video Konferans Hayal Değil
Daima daha fazlasına odaklanan Xiaomi, teknolojide herhangi bir sınır tanımıyor. Teknoloji ve özellikle telefon üretim sektöründe devrim yaratacak fikirlerle ortaya çıkan bu şirketin hayali 2021 yılında 8K veya 16K çözünürlükte video konferanslar düzenleme imkanını sunabilmek. Bu da multi hızlı işlemciler, grafik işlemciler ve 64 GB hızlara varan RAM bileşenler gerektirecek. Otomatik pilot uygulamaları ve bulut game uygulamaları üzerinde sıkı bir ARGE çalışması yapan Xioami şirketi, teknoloji söz konusu olduğunda söz sahibi olmakta ısrar eden bir firma.

Hindistan pazarı için 5G ağlarını görmek ancak 2022 yılına tekabül edebilse de, bu firmanın en büyük Pazar alanı Hindistan ve Çin. Dolayısıyla, sadece Çin için bile olsa Xiaomi 6G hayalinden vazgeçmeyecek. 5G işlemcilerinin kaderi Snap Dragon işlemcisine kalırsa, asla ucuzlama olmaz. Bu yüzden şirket, MediaTek Dimensity 820 model işlemcilere bu yıl itibari ile yoğunlaşabilir. Şimdi Hindistan piyasalarında 5G serisi cihazlar arasında boy göstermeye çalışan Mi10 telefonda Snap Dragon865 model işlemci var. Ancak satışlar kesat gidiyor. Şirketin en yetkili adamı Lei Jun, 6G teknolojilerini geliştirmek için hızla çalışmalara başladıklarını ifade ediyor. Bize kalırsa bu çalışmalar, 7G ve 8G teknolojilerine kadar da ulaştı. Ancak milyarlarca dolar Pazar söz konusu olduğu için, eldeki yüz milyarlarca dolarlık cihazların ve teknolojilerin kaymağı iyice yenmeden, asla yüksek teknolojiler öne sürülmeyecektir. Yani kaybımız, en değerli varlığımız olan zamanımız olmaya devam edecek.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: