«
INTEL ALDER LAKE-P

Intel Alder Lake-P mobil işlemcisi üzerine çalışan, masaüstü tarafta 11. nesil Rocket Lake-S işlemci ailesi için çalışmalarını sürdüren Intel, aynı anda mobil tarafta Tiger Lake H serisi işlemciler için de çalışmalarına devam ediyor. CES 2021’de H35 serisi işlemcilerini tanıtan Intel’in, H45 ailesini de Mart ayında tanıtması bekleniyor. Öte yandan da Eylül ayında tanıtılacak Alder Lake işlemciler için hazırlıklar devam ederken, 14 çekirdekli Intel Alder Lake-P mobil işlemci sızdırıldı.

Amerikalı silikon üreticisi, Alder Lake serisi ile hibrit tasarıma geçiş yapıyor.

.

Intel Alder Lake-P Mobil İşlemci Hibrit Tasarım ile Sunulacak

.

Twitter’da @BenchLeaks tarafından sızdırılan işlemcinin Geekbench testi, teknik detayları da gösteriyor. 14 çekirdek / 20 izlek tasarımı ile gelen işlemci, Intel’in yeni hibrit tasarımını kullanıyor. 10 nm SuperFin üretiminden geçecek olan işlemciler, Intel’in 2021 yılındaki en büyük silahı olacak. Hibrit tasarımın bilgisayar işlemcilerinde nasıl performans vereceği ise merak edilenler arasında.

.

14 Çekirdekli Intel Alder Lake-P Mobil İşlemci Sızdırıldı!

.

Hibrit tasarımı tanımlarsak, performans ve verimlilik odaklı çekirdeklerin bir arada kullanıldığı bir tasarım diyebiliriz. Geekbench testinden anlaşılan Intel Alder Lake-P işlemci, 6 adet performans ve 8 adet verimlilik çekirdeğine sahip. Performans çekirdekleri hyperthreading desteklerken, verimlilik çekirdekleri ise bu özelliği sahip değil. İşlemcinin çekirdek ve izlek tasarımı ise şu şekilde:

.

  • 6 çekirdek / 12 izlek -> Performans bölümü
  • 8 çekirdek / 8 izlek -> Verimlilik bölümü
  • Toplamda 14 çekirdek / 20 izlek işlemci tasarımı

.

4.7 GHz maksimum frekansa sahip işlemci, temel frekans tarafında 0.8 GHz hıza sahip. Bu noktada programın işlemciyi tam olarak tanıyamaması sonucu sorun çıkmış olabileceği gibi, verimlilik çekirdeklerinin 0.8 GHz frekans hızına sahip olma imkanı da mevcut. Performans çekirdeklerinin ise tepe noktada 4.7 GHz hızına ulaştığı düşünülüyor. İşlemcinin ortalama hızı ise 4.27 GHz.

.

14 Çekirdekli Intel Alder Lake-P Mobil İşlemci Sızdırıldı!

.

Test, burada işlemci gücü yerine dahili grafik birimine odaklanmış gözüküyor. GT2 dahili grafik birimi ile gelen işlemci, grafik tarafında 1.15 GHz frekans hızına ve 96 adet hesaplama ünitesine sahip. Testten 13446 puan alan işlemci, NVIDIA GTX 660 Ti ile benzer bir güce sahip diyebiliriz. Ancak, bu sonuçlar henüz erken aşama testlerine ait olduğundan herhangi bir yargıda bulunmak doğru olmayacaktır.

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *