«
KORONA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı yoluyla koronavirüs (coronavirüs) salgınıyla ilgili yaptığı paylaşımda 17 şehirde mutasyona uğramış, İngiltere varyantı virüsün görüldüğünü paylaştı.

.

17 İlde Mutasyonlu Korona Tespit Edildi!

.

Bakan Koca, “Mutasyon tehdidine karşı dikkatli olmalıyız. Avrupa’daki vaka artışlarının arkasındaki etmenlerden biri virüsün mutasyonlu varyantı. Ülkemizde mutasyonlu virüs tespit edilen vatandaş sayısı 128’e yükselmiştir. 17 şehrimizde İngiltere varyantı görüldü. Virüsün mutasyona uğramış olması şimdilik aşı çalışmalarını etkilememektedir. Ancak yeni mutasyonlar aşı çalışmalarını da zorlayabilir. En büyük silahımız halen maske ve mesafe kuralına uymak” ifadelerini kullandı.

.

.

Bakan Koca, 1 Ocak’ta yaptığı açıklamada İngiltere’den Türkiye’ye giriş yapan 15 kişide mutasyonlu corona virüsü tespit edildiğini ve bu ülkeden yurda girişlerin tamamen durdurulduğunu açıklamıştı.

.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 29 Ocak Cuma gününün korona tablosuna göre; son 24 saatte 131 kişi hayatını kaybetti, 664 yeni hasta kayıtlara geçti. Toplam 6 bin 912 vaka tespit edilirken, Türkiye’de toplam vaka sayısı 2 milyon 464 bin 30’a yükseldi.

.

Bugün itibariyle 8 bin 93 kişi iyileşti. Böylece toplam iyileşen hasta sayısı 2 milyon 348 bin 309’a yükseldi. Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 45.2, erişkin yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 59.0 olarak gerçekleşti.

.

Nedir Bu İngiltere varyantı?

.

17 İlde Mutasyonlu Korona Tespit Edildi!

.

Bir virüsün genetik kodunda meydana gelen çok küçük değişiklikler sonucu ortaya çıkan yeni türlere viral varyant adı veriliyor. Salgın döneminde çok sayıda genetik mutasyon ve çok sayıda viral varyant ortaya çıktı. Bunlar arasında daha kolay yayılanlar salgının baskın virüs varyantı haline gelirken diğerleri yok oluyor. Uzmanlar bunun bir tür “doğal seleksiyon” süreci olduğunu belirtiyorlar.

.

Kasım ayında İngiltere’de koronavirüs vakaları patlama yapmıştı. Vakaların önemli bir kısmına daha bulaşıcı olduğu tespit edilen ‘B.1.1.7’ adlı koronavirüs varyantının neden olduğu tespit edilmişti. Koronavirüs vakaları bütün ülkede azalırken, Londra’nın güneydoğusundaki bölgede virüsün yeni varyantının büyük bir hızla yayıldığı belirlendi. Bu nedenle Aralık ayında İngiltere’de çok sıkı kapatma önlemleri alınmış durumda.

.

İngiltere varyantı, Çin, ABD ve bazı Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere Türkiye’de de tespit edildi.

.

İngiltere’de ortaya çıkan yeni varyantta yirmiden fazla mutasyon belirlendi. Bunlardan bazıları koronavirüsün dış yüzeyindeki spike (sivri uçlu) proteini adı verilen dikensi çıkıntılara dair farklılıklar. Bu proteinler virüsün insan hücrelerine daha kolay tutunup içine girmesini sağlamakta.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *