«
KORONA

Toplam 2,5 milyona yakın vaka ile COVID-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Türkiye, pandemi ile mücadelesine hala devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısıtlamaların etkisiyle günlük vakalarda önemli oranda azalma yaşanmasına rağmen sayıların hala tedirgin edici seviyelerde olduğuna dikkat çekti. Yapılan bir modelleme ise Türkiye’de salgın üretme hızının son 40 günün en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi.

.

Korona Tablosunda Tedirginlik Artıyor!

.

Son 24 Saatte 7.103 Vaka Tespit Edildi

.

2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs ya da diğer ismiyle COVID-19, tüm insanlığı etkileyen büyük bir sağlık krizine dönüştü. Diğer ülkeler gibi Türkiye de virüsle olan mücadelesini sıkı tedbir ve kısıtlamalarla devam ettiriyor.

.

Korona Tablosunda Tedirginlik Artıyor!

.

Yayınlanan son koronavirüs tablosuna göre, 7.103 yeni vaka tespit edildi ve 134 kişi hayatını kaybetti. Son 24 saatte yapılan test sayısı 180.303 olarak paylaşılırken, iyileşen hasta sayımız ise 8.108 olarak kayıtlara geçti.

.

“Son 40 Günün En Yüksek Salgın Üreme Hızına Ulaşıldı”

.

Sağlık verilerini temel alarak modellemeler yapan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hasan Güçlü, Türkiye’de salgın üretme hızının son 40 günün en yüksek seviyesine ulaşmış oluşuna dikkat çekti.

.

Yaptığı modellemeyi Twitter hesabından paylaşan Prof. Dr. Küçük, salgın üreme hızını simgeleyen Rt’nin son bir haftadır sinyal verdiğini belirterek, “Küçük bir alarm verme zamanı geldi. Günlük vakaların azalmasının bizi oyalamasına izin vermeyelim. Salgın üreme hızı Rt zaten son bir haftadır bu artışın sinyalini veriyordu. Son 40 günün en yüksek üreme hızı 0,97’ye ulaştık. Bir şey yapmalı” şeklinde ifadeler kullandı.

.

.

Tabloya göre, her bir COVID-19 vakasının ortalama 0,97 vaka üretebildiğini aktaran Prof. Dr. Güçlü, “1’in altında olduğu için ağır bir yavaşlamadan söz edebiliriz. Asıl tehlike şu ki, bu değer bir hafta önce 0,78 idi. Artışı da devam edecek gibi görünüyor” dedi.

.

Sağlık Bakanı Koca’dan Önemli Açıklama

.

Korona Tablosunda Tedirginlik Artıyor!

.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı son paylaşım da bu endişenin boşa olmadığını gösteriyor. Tedbir ve kısıtlamalara uyumla vaka sayılarını önemli ölçüde düşürdüklerini, ancak son günlerde 5.000-7.000 arasında seyreden vaka sayılarının hala tedirgin edici seviyede olduğunu belirten Koca, “Kapalı ortamlarda kalabalıktan uzak durmalı, maske ve mesafe kurallarına özen göstermeliyiz” uyarısında bulundu.

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *