ABD Çin İşlemci Üreticisini de Yasaklıyor! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

ABD Çin İşlemci Üreticisini de Yasaklıyor!

avatar

Zehra Canbaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD Çin İşlemci Üreticisini de Yasaklıyor!

ABD ve Çin Arasındaki Ticaret Savaşları Pandemiye Rağmen Büyüyor!

Huawei, ZTE ve TikTok İçin Yasaklar Getiren ABD Şimdi de Çin’in En Büyük İşlemci Üreticisini Yasaklıyor!

ABD Çin işlemci üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) için yasak getirip getirmeme kararını, Savunma Bakanlığı ile beraber görüşmeye başladı.

ABD Çin İşlemci Üreticisini de Yasaklıyor!

ABD Çin İşlemci Üreticisini ABD’de İstemiyor!

Savunma Bakanlığı’nın endişelerine göre ABD şirketlerinin SMIC işlemcilerini kullanması, büyük bir güvenlik riski yaratıyor. Savunma Bakanlığı’ndaki raporlara göre SMIC, Çin hükumeti ile çok yoğun bilgi alışvrişinde bulunuyor ve Çin savunma sanayisi ile güçlü ilişkiler içinde. Bunun da, ABD şirketleri içinde casusluk riskini yükselttiği vurgulanıyor.

Diğer bir deyişle, Huawei ve TikTok için dile getirilen endişelerin aynısı şimdi de SMIC için dile getirilmeye başlandı. ABD yönetiminin bu nedenle ABD’li teknoloji şirketlerine SMIC işlemcilerini kullanma yasağı getirmesi de bekleniyor.

ABD Çin İşlemci Üreticisini de Yasaklıyor!

SMIC yöneticileri ise ABD’nin dile getirdiği iddiaları reddediyorlar ve Çin hükumeti ile bilgi paylaşılmadığının altını çiziyorlar. Ancak bu açıklamanın ABD nezdinde bir değeri yok. Pentagon’a göre, SMIC işlemcielri Çin askeri endüstrisinde çok yoğun olarak kullanılıyor. Dolayısıyla bu şirketi ABD ile ticaret yaparak destekleyip güçlendirmek Çin askeri endüstrisine de destek sağlamak anlamına geliyor. Ayrıca SMIC’in askeri teknoloji üreticileri ile güçlü ilişkileri, SMIC’in ABD’li şirketlerden edindiği bilgileri Çin askeri endüstrisine aktarma endişesini de yükseltiyor.

ABD Çin İşlemci Üreticisini de Yasaklıyor!

Fiat En Çok Tercih Edilen Otomobil Markası Oldu!

Sonuç olarak, Trump yönetimi Çin’de bir dev şirketi daha batırmak üzere hamlesini yapmış görünüyor. Önümüzdeki birkaç ayda, SMIC hakkındaki tartışmaları ve hatta belki de Çin dışına çıkan SMIC yöneticilerinin tutuklanması gibi olayları konuşabiliriz.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: